כתר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כתר הוא כיסוי ראש מקושט, המשמש לציון מלכוּת, תואר או תפקיד רם.

הכתר עשוי בדרך-כלל מתכת יקרה, כגון זהב, כסף או פלטינה, ומשובץ אבנים יקרות.

הסמליות של הכתר

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – כתר (סמל)

המונח כתר משמש גם במובן רחב יותר, כסמל לבית המלוכה או הממלכה כולה, לדוגמה: "החייל נשאר נאמן לכתר הבריטי".

הכתר הוא סמל המלכות העיקרי והידוע ביותר. כעדות לכך, נקראת כניסתו לתפקיד של מלך חדש בשם "הכתרה" (גם באנגלית: Coronation, מהמילה Crown, "כתר"). סמל דמוי כתר נפוץ בדגלים, בסמלים ובמטבעות של מדינות רבות, כמייצג של כתר המלוכה בהן.

כתר ממלכתי הוא הכתר בו עושה המונרך שימוש דרך קבע. זאת בניגוד לכתר הכתרה, המשמש רק בטקס ההכתרה. במדינות בהן אין טקס הכתרה רשמי, הכתר הממלכתי הוא הכתר היחיד של המונרך.

שימוש טקסי

כתרים משמשים במספר טקסים וגם לציון תוארי כבוד שונים. בחתונות נוצריות-אורתודוקסיות נהוג "להכתיר" את בני הזוג; דבר זה 'מסמל את הפיכתם ל"מלך" ול"מלכה" של ביתם החדש'. בחתונות יווניות עשויים הכתרים פרחים, ובני הזוג שומרים עליהם לאחר החתונה כמזכרת ליומם המאושר. בחתונות סלאביות עשוי הכתר מתכת ומעוצב ככתר מלכים אמיתי; בכל כנסייה קיים בדרך-כלל זוג כתרים יחיד, בו משתמש הכומר לכל החתונות.

עטרה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – עטרה (כתר)

עטרה או דיאדמה הוא סוג של כתר אשר חבשו מלכים החל מהתקופה ההלניסטית. בתקופה המודרנית משמש כינוי זה לכתר קטן המשמש מונרכים בשימוש יומיומי. כינוי יווני זה שימש לתיאור סרט לבן שנענד בתקופה ההלניסטית למצחו של המונרך, ונקשר מאחורי ראשו. הדיאדמה שימשה לציין את סמכותו של המונרך. לימים שויך המונח לכתרים מעגליים שנלבשו על ידי מונרכים.

כתר אפיפיורי

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – כתר אפיפיורי

כתר אפיפיורי הוא כתר בעל שלוש קומות אשר שימש אפיפיורים. מקורו המשוער הוא מן התקופה הביזנטית או ממקור פרסי. הכתר מהווה סמל בולט לכס האפיפיור. הוא מופיע על דגל קריית הוותיקן וסמלה ולאורך דורות הופיע על סמלו של האפיפיור המכהן.

כתרים אפיפיורים עיטרו את ראשי האפיפיורים ברומא ובאביניון החל מן האפיפיור קלמנס החמישי (נפטר בשנת 1314) ועד להכתרת האפיפיור פאולוס השישי אשר עמד בראש הכנסייה החל משנת 1963. פאולוס השישי הפסיק להשתמש בכתר האפיפיורי לאחר ועידת הוותיקן השנייה, לאחר שהניח אותו באופן סמלי לרגלי המזבח בבזיליקת פטרוס ה"קדוש" ותרם את שוויו לעניים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.