ליגת העל בכדורגל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ליגת העל בכדורגל
Sports current event.svg עונת 2021/2022 בליגת העל בכדורגל
IsraelProFootballLeagueStockExchange2019.png
שם מלא ליגת העל בכדורגל
תחום Football pictogram.svg כדורגל
ארגון ההתאחדות לכדורגל בישראל
מדינות ישראלישראל ישראל
קונפדרציה אופ"א
קבוצות 14
תקופת הפעילות 1931–הווה (כ־92 שנים)
שמות קודמים הליגה הארצית (1931–1947)
הליגה הישראלית (1949–1950)
ליגה א' (1951–1954)
הליגה הלאומית (1955–1999)
אלופה נוכחית מכבי חיפה (2020/2021)
מירב הזכיות מכבי תל אביב (23)
מפעל מקביל גביע המדינה בכדורגל
מפעל נמוך הליגה הלאומית בכדורגל
http://football.co.il/

ליגת העל בכדורגל היא ליגת הכדורגל הבכירה בישראל.

הליגה נוסדה בתקופת המנדט הבריטי בשנת 1931, ושמה העברי היה ליגת ארץ ישראל בכדורגל.

הליגה נקראת "ליגת העל" החל מעונת 1999/2000, כאשר בין השנים 1955 ל-1999 היא נקראה "הליגה הלאומית", ולפני כן "הליגה הארצית", "הליגה הישראלית" ו"ליגה א'". מכבי תל אביב היא הקבוצה היחידה המשתתפת בליגה ברציפות מאז שנת היווסדה.

הליגה נמצאת תחת אחריות ההתאחדות לכדורגל בישראל, וביחד עם הליגה הלאומית אלו שתי הליגות המקצועניות בישראל. החל משנת 2014 מנוהלות שתי הליגות הבכירות על ידי מנהלת הליגות לכדורגל.

נכון לשנת 2020, מדורגת ליגת העל הישראלית במקום ה-21 בדירוג אופ"א בשקלול של חמש העונות האחרונות[1].

החל משנת 2019 נותנת החסות לליגה היא הבורסה לניירות ערך ושמה המסחרי של הליגה הוא "ליגת הבורסה לניירות ערך".

מבנה הליגה

בליגה משתתפות 14 קבוצות. במהלך העונה כל קבוצה משחקת נגד כל אחת מהקבוצות האחרות בליגה, פעם אחת באצטדיונה הביתי ופעם אחת באצטדיון היריבה, ובסך הכל 26 מחזורים. לאחר שני הסיבובים הראשונים מתקיים פלייאוף אשר במסגרתו מחולקות הקבוצות לשני בתים. 6 הקבוצות אשר סיימו במקומות הראשונים יקחו חלק בפלייאוף העליון, ו-8 הקבוצות אשר סיימו במקומות האחרונים יקחו חלק בפלייאוף התחתון. קבוצה לא יכולה לרדת או לעלות מפלייאוף אחד לשני. במסגרת הפלייאוף העליון כל קבוצה משחקת מול שאר הקבוצות פעמיים, בבית ובחוץ, סך הכל 10 משחקים, ובמסגרת הפלייאוף התחתון כל קבוצה משחקת מול שאר הקבוצות פעם אחת, סך הכל 7 משחקים.

מיקומים

הקבוצות מקבלות שלוש נקודות עבור כל ניצחון ונקודה אחת עבור תוצאת תיקו. במקרה של הפסד הקבוצה המפסידה איננה מקבלת נקודות. מיקום הקבוצות נקבע לפי מספר הנקודות הכולל שכל קבוצה השיגה. במצב של שוויון נקודות המיקום ייקבע לפי הפרש השערים. במקרה של שוויון בהפרש ייקבע המיקום על פי מספר הניצחונות, ובמקרה של שוויון גם כאן המיקום הסופי ייקבע על פי מספר השערים אשר הובקעו לזכות כל קבוצה. במקרה של שויון גם במספר שערי הזכות, ייקבע המיקום ע"פ אותו סדר קריטריונים אך ורק בהתייחס למשחקים בין הקבוצות המצויות בשויון. במקרה של שויון גם בין שתי הקבוצות ויש צורך לקבוע מיקום, ייערך בין הקבוצות משחק אחד על מגרש שייקבע על ידי ועדת הליגה בשיטת משחק גביע - הארכה ובעיטות 11 במקרה הצורך.

בתום העונה הקבוצה אשר ממוקמת במקום הראשון בפלייאוף העליון מוכתרת כאלופה, ושתי הקבוצות האחרונות בפלייאוף התחתון יורדות לליגה הלאומית.

העפלה לתחרויות האירופיות

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – קבוצות הכדורגל הישראליות במפעלים האירופיים

הליגה הישראלית מסונפת להתאחדות הכדורגל האירופית (אופ"א), ולכן קבוצות אשר מסיימות במקומות הראשונים זוכות להשתתף בעונה שאחרי במסגרת הליגות האירופיות לפי מיקומן, בהתאם למיקום ליגת העל בדירוג הליגות של אופ"א. דירוג זה נקבע על פי הישגים משוקללים של הקבוצות הישראליות במפעלים האירופים. בדירוג 2020 (הקובע את המשתתפות בליגת האלופות, הליגה האירופית והליגה האזורית בעונת 2021/2022), מדורגת הליגה במקום ה-23 באירופה. סרגל דירוג מאז 1999:

נכון לעונת המשחקים 2021/2022, דירוג זה קובע כי לישראל תהיה נציגה אחת בטורניר ליגת האלופות ו-3 נציגות בטורניר הליגה האזורית על פי המתכונת הבאה:[2]

  • אלופת המדינה - הקבוצה במקום הראשון בליגה מקבלת כרטיס לסיבוב המוקדמות הראשון של ליגת האלופות.
  • זוכת גביע המדינה - מחזיקת גביע המדינה מקבלת כרטיס לסיבוב המוקדמות השני של הליגה האזורית.
  • מקומות 2 ו-3 בליגה - סגנית האלופה והמסיימת במקום השלישי מקבלות כרטיס לסיבוב המוקדמות השני של הליגה האזורית.
  • מקום 4 - אם הזוכה בגביע המדינה מסיימת באחד משלושת המקומות הראשונים בליגה, הקבוצה שסיימה במקום הרביעי מקבלת כרטיס לסיבוב המוקדמות השני של הליגה האזורית.