מבער

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חיתוך מסילת רכבת באמצעות מבער חמצן-אצטילן

מבער הוא מכשיר המשמש ליצירת להבה מבוקרת על ידי בעירה של גז דליק.

שימושים

מבער יכול להיות מכשיר בפני עצמו או להיות חלק ממערכת (למשל בכיריים). השימושים הנפוצים של מבערים הם חימום חומרים, בישול, הלחמה, ריתוך, התכה, חיתוך (בעיקר של מתכות), אמנות (למשל ניפוח זכוכית). קיימים גם מבערים המיועדים לתאורה.

מבנה ופעולה

המבער בנוי מנחיר (או שניים, ראו להלן) המחובר לצינור, אליו מוזרם גז דליק מתוך מכל דרך ברז המאפשר שליטה על עוצמת הזרימה. יש מבערים הכוללים גם מצית. עם פתיחת הברז זורם הגז דרך הצינור ונפלט מהנחיר. הצתתו יוצרת להבה יציבה ובגודל קבוע, על פי יעודו של המבער ובהתאם למצב הברז. קיימים מבערים עם צינורות מתכתיים ומבערים עם צינורות גמישים, בהתאם לשימוש הנדרש.

דלק

הגזים העיקריים המשמשים במבערים הם אצטילן, פרופן, בוטאן, גז טבעי, גפ"מ ומימן.[1] במבער פשוט, הלהבה נוצרת מחימצון של הגז באוויר. במבערים עם שני נחירים משמש הנחיר השני להזרמת חמצן ליצירת להבה בטמפרטורה גבוהה: לדוגמה, טמפרטורת להבה אדיאבטית של פרופן עם אוויר (בתנאי סביבה של 20°C ולחץ אטמוספירי 1 בר) היא 1980°C, בעוד שבאותם התנאים הלהבה של פרופן עם חמצן תבער בטמפרטורה של 2800°C.

מבערים מיוחדים

  • להביור הוא מבער המשמש כנשק.
  • מבער חמצן-מימן משמש לריתוך ולתאורה מתחת לפני המים.
  • מבערים שהם חלק מתנור התכה מקבלים אוויר בלחץ באמצעות מפוח.
  • מבער בונזן משמש לחימום ועיקור במעבדות.
  • לשימוש ביתי קיימים מבערי יד המשמשים בבישול, למשל ליצירת שכבת קרמל מעל למאכל כגון בקרם ברולה.
  • מבערים בעלי נחירים רחבים מאוד המשמשים לבישול בסירי מחנאות מכונים "כלב גז".[2] מבערים קטנים נקראים גזיה. כלבי גז משמשים גם לחימום זפת לאיטום גגות.

בטיחות

השימוש במבערים מערב גזים דליקים מאוד ואש גלויה, ולכן כרוך בסיכון מוגבר. על מנת לצמצם את הסיכוי להתרחשות תאונות הנובעות משימוש במבערים ולהקטין את נזקן במידה והתרחשו קיימים מגוון של אמצעי בטיחות וטכניקות עבודה מיוחדות.[3] גופים רגולטוריים כמוסד לבטיחות ולגיהות בישראל, ה-OSHA בארצות הברית וה-NFPA הבינלאומי מפרסמים הנחיות לאמצעי הבטיחות שיש לנקוט בעת שימוש במבערים. בנוסף, חברות פרטיות העוסקות בתחום מציעות קורסי הכשרה בתחום הבטיחות בשימוש במבערים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0