מברק (עיתון)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Internet-news-reader.svg מִבְרָק
Mivrak newspaper.jpg
תדירות עיתון ערב יומי
סוגה חדשות
עורך ראשי בנימין לובוצקי, אליהו עמיקם
תאריכי הופעה 20 בדצמבר 194717 בספטמבר 1948 (39 שבועות)
שפה עברית
מערכת אחוזת בית 3 בתל אביב
מדינה ישראל
מהדורת מוצ"ש משנת 1948 ובה מדווח על הקמת מדינת ישראל

"מִבְרָק" היה עיתון יומי ישראלי שהופיע בין דצמבר 1947 – ספטמבר 1948 והיה חלק מהפיכתה של הלח"י מארגון מחתרת לתנועה פוליטית.

היסטוריה

העיתון החל לצאת לאור בעברית כעיתון ערב מה-20 בדצמבר 1947, לאחר שהכוחות הבריטיים יצאו מאזור תל אביב והלח"י, שעד לאותו הרגע היה מחתרת, הפך לארגון גלוי. לפני כן היה "מברק" שמו של עתון של הלח"י שיצא בתקופת המחתרת.

העיתון הוקם על מנת להשפיע על הבחירות הקרבות של האספה המכוננת והוצא על ידי הלח"י ומפלגת תנועת העם למדינה עברית בראשותם של יגאל הורוביץ ובנימין לובוצקי, שהיה גם עורכו הראשון לצדו של המשורר אוריאל הלפרין (יונתן רטוש).

במרץ 1948 התפטר לובוצקי בשל מחלוקת על אופיו הפוליטי של העיתון[1], והוחלף על ידי אליהו עמיקם.

לעיתון היו שני פורמטים, בימי חול הוצא כדף יחיד בעל שני עמודים, ובימי שישי בפורמט מורחב של שמונה עמודים. מערכת העיתון שכנה ברחוב אחוזת בית 3 בתל אביב ובהמשך עברה לרחוב רענן 23.

סך הכל הוצאו 234 גליונות של העיתון, למעט גליונות סוף שבוע שלא מוספרו, ובשיא תפוצתו הגיע ל-7,000 עותקים במחיר של 10 מיל.

בעיתון פורסמו ידיעות פוליטיות ומאמרי פרשנות, ובנוסף, שירים אקטואליים מאת מרדכי שלו, כמענה לשיריו של נתן אלתרמן ב"דבר". בנוסף,

בשל חילוקי דעות פנימיים לא היה קו מערכתי אחיד, ועל אף שהארגון התנגד לתנועת העבודה, במאמר המערכת הראשון התייחסו לברית המועצות כבת בריתו הטבעית של העם העברי. בעיתון נכתבו התבטאויות רבות כנגד השלטון הבריטי וביקורת כלפי הממסד הישראלי לפני ואחרי הכרזת המדינה, ולכן הופעלה עליו צנזורה רבה.[דרושה הבהרה]

במהלך 1948 נכתבו מאמרים תקיפים כנגד הרוזן פולקה ברנדוט ועיתון "הארץ" שאהד אותו, וב-10 בספטמבר נכלא העורך אליהו עמיקם בכלא שאטה בשל עבירות צנזורה ומאמרי ביקורת נגד ברנדוט על חיפוש שנערך במחנה הלח"י בשיח' מוניס. שבוע לאחר מכן, ב-17 בספטמבר, נרצח ברנדוט על ידי אנשי הלח"י ומועצת המדינה הזמנית הוציאה את "הפקודה למניעת טרור", עצרה פעילי לח"י והחרימה את הציוד במשרדי העיתון ולמעשה סגרה אותו.

לקריאה נוספת

  • אילנה קדמי, "'מברק' – היומון שעלה מן המחתרת", "קשר" מס' 3, מאי 1988, עמ' 99–106

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0