מגדלי תל אביב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מגדלי תל אביב
(למפת תל אביב רגילה)
Tel Aviv map-plain.png
 
מגדלי תל אביב
מגדלי תל אביב
מגדלי תל אביב הצפוניים
מגדלי תל אביב הדרומיים

מגדלי תל אביב הם ארבעה מגדלי מגורים בשכונת נחלת יצחק שבתל אביב-יפו, בגוש שבין רחוב נחלת יצחק מספר 18, לבין רחוב תוצרת הארץ מספר 11. המגדלים הצפוניים הוקמו בשנת 2000. הם בני 34 קומות ומתנשאים לגובה של 107.75 מטרים. בשנת 2014 הושלמה בנייתם של צמד מגדלים נוסף בגובה 115.1 מטרים, בחלקו הדרומי של מגרש הפרויקט.

היסטוריה

המגדלים הוקמו על שטח בית החרושת לשמן "יצהר" שעמד נטוש ומתפורר במשך שנים. בית החרושת "יצהר" הוקם באמצע שנות ה-30 של המאה ה-20 על ידי קבוצת יזמים שרכשו אדמה ציבורית מהשכונה והקימו בה בית חרושת גדול לשמן ולמוצרים נלווים, כמו סבון. בית החרושת העסיק מאות עובדים, חלקם תושבי השכונה ורכש לעצמו מוניטין טוב למוצריו במשך עשרות שנים של עבודה.

מגדלי תל אביב

מגדלי תל אביב תוכננו על ידי המשרד "ריסקין אדריכלים". בנייתם של המגדלים הצפונים החלה בשנת 1998 והסתיימה בשנת 2000. בניית שני המגדלים הדרומיים החלה ביוזמת קבוצת רכישה בשנת 2010 והם אוכלסו בשנת 2014. שני המגדלים הצפוניים מכילים 23,000 מטר רבוע של שטחי מגורים ובהם 225 יחידות דיור. שני המגדלים הצפוניים היו עם חנוכתם מגדלי המגורים הגבוהים בישראל (המשמשים למגורים בלבד) וב-2010 נטל מהם מגדל W את התואר הזה. ליד מגדלי תל אביב נבנה בניין משרדים בגובה תשע קומות, המכיל 13,500 מטר רבוע של שטחי משרדים.

הפרויקט כולל גם קניון וכן מועדון ספורט. בכניסה ישנה רחבה גדולה ובה בריכת מים לנוי ובירכתיים גינה ציבורית. בבריכה נמצא הפסל "אקוויליבריום" של הפסלת יעל ארצי. בכל אחד מהמגדלים פועלות ארבע מעליות. בשטח המגדלים ארבע קומות של חניון תת-קרקעי המכילות כ-1,800 מקומות חניה. השימוש במגדלים הבנויים מעל שטחי החניה, הקניון ומועדון הספורט הוא למגורים.

נקודת תצפית מרשימה ומיוחדת על המגדלים היא מהרחבה מול הכניסה לקניון, סמוך לשפת הכביש ברחוב נחלת יצחק, ולפני בריכת המים לנוי.


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0