מועצת פועלים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בניין מועצת פועלי ראשון לציון

מועצת פועלים היא מוסד מתחום התאגדות העובדים. מועצת פועלים היא גוף המורכב מחברי מעמד העובדים, אשר מנהל את האינטרסים של העובדים במרחב מסוים, לעיתים תוך שליטה במקום העבודה (ר' גם: דמוקרטיה במקום העבודה).

מועצות פועלים קמו במקומות רבים בעולם על ידי כוחות מהפכניים: הסובייטים (cове́т) באימפריה הרוסית; "מועצות הפועלים והחיילים" (Arbeiter- und Soldatenrat) שהוקמו במסגרת מהפכת נובמבר בגרמניה, והיו מושפעות מקומוניזם של מועצות ומן הרעיון של רפובליקת מועצות.

בישראל, מועצת פועלים היא הנציגות של ההסתדרות החדשה בכל יישוב בו היא ממוקמת. מועצת הפועלים של היישוב מחזיקה בסמכות לחתום על הסכמים קיבוציים בתחומה הגאוגרפי. בחירות למועצות הפועלים מתקיימות כל ארבע שנים. בראש מועצת הפועלים עומד מזכיר מועצת הפועלים, משרה אשר שימשה למספר אישים קרש קפיצה לקריירה פוליטית (בעיקר בשנים שבהן מפא"י הייתה המפלגה הדומיננטית בישראל). מועצות פועלים מחולקות לאגפים המקבילים לאלה של הוועד הפועל של ההסתדרות:

  • גזברות
  • תרבות והסברה
  • ארגון
  • איגוד מקצועי

בעבר היו מועצות הפועלים אחראיות גם לתחומים אחרים, כמו הוראת עברית לעובדים שלא שלטו בשפה ואחריות על קבוצות הספורט המקומיות של הפועל.

קישורים חיצוניים

Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0