מיקרופיברילות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מיקרופיברילות - מיקרופיברילות צלולוז, מהוות את האלמנט המבני הבסיסי של דופן התא הצמחי. צלולוז הוא המרכיב השכיח ביותר (מהווה בין 15-30% ממסת החומר היבש בדופן הראשונית של הצמח). הצלולוז הוא פולימר של D-glucose (בטא- 1,4). קשר בטא יוצר זווית של 180 מעלות בין טבעות הגלוקוז, וכתוצאה מכך, נוצרות שרשראות ישרות, המתאימות ליצירת מבנים חוטיים ארוכים- מיקרופיברילות.

המיקרופיברילות מהוות חוטים יציבים מאד. צבר מיקרופיברילות יוצר מאקרופיברילה, שכאשר שזורה כאריג, מהווה את ה"שלד" של דופן התא הצמחי. בתא צמחי צעיר, סידור המיקרופיברילות גמיש ומאפשר לתא לגדול ולהתפתח. לעומת זאת, בתא בוגר אשר לא צריך לעבור עוד שינויים מסודרות המיקרופיברילות כמבנה מאורגן, אחיד וקשיח.

המיקרופיברילות תופחות במגע עם מים. כיוון התפיחה ניצב לציר האורך של המיקרופיברילה. במיקרופיברילה אזורים גבישיים צפופים המכונים מיצלות, ואזורים בלתי גבישיים.

מקורות

  • ביולוגיה של התא: מולקולה, אברון ותא - אלי זמסקי, 2002.
  • Encyclopedia of Applied Plant Sciencs כרכים 2 ו-3 בעריכת: Brian Thomas, Dennis J murphey, Brian C. Murray ‏2003.
P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0