מירזם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מירזם
Canis Major constellation map.svg
Cercle rouge 100%.svg
מיקומו של מירזם בקבוצת הכוכבים כלב גדול
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים כלב גדול
שמות נוספים מורזים, β בכלב גדול
סוג ענק כחול
בהירות נראית 1.98 משתנה
סיווג ספקטרלי B1 II-III
עלייה ישרה 06ʰ 22ᵐ 42ˢ מילי-שניות קשת בשנה
נטייה ‏21.3″ ‏57′ ‏17°‏- מילי-שניות קשת בשנה
משך מחזור השתנות (ראשי) 6 שעות
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 3.95- משתנה
מרחק 50 ± 500 שנות אור
15.33±153.3 פארסק
רדיוס 8-9 רדיוסי שמש
מסה 15 מסות שמש
עוצמת הארה פי 3,250 מהשמש
טמפרטורה 25,800 K
מהירות סיבוב 36 ק"מ/שנייה

מירזם או β בכלב גדול הוא הכוכב הרביעי בבהירותו בקבוצת הכוכבים כלב גדול, ואחד הכוכבים הבהירים בשמי הלילה. מקור השם הוא בערבית "אל-מורזים" - המבשר, שכן הוא זורח מעט לפני סיריוס ומבשר על זריחתו הצפויה.

אף על פי שבהירותו נמוכה מבהירותם של אדרה (ε בכלב גדול) ושל וזן (δ בכלב גדול), קיבל מירזם את ציון באייר β. נראה שהסיבה לכך היא שבאירופה אדרה ווזן נראים סמוך לאופק ובהירותם מועמת בעוד שמירזם נמצא גבוה ביחס אליהם ונראה בולט יותר.

מירזם נמצא בבועה המקומית על זרוע אוריון שבשביל החלב.

מאפיינים

מירזם הוא ענק כחול מסיווג ספקטרלי B1 במרחק של כ-500 שנות אור. מסתו היא כ-15 מסות שמש ורדיוסו גדול בערך פי 8 מרדיוס השמש. עוצמת ההארה שלו באור נראה היא פי 3,250 מעוצמת ההארה של השמש, אך בשל הטמפרטורה הגבוהה שלו - כ-25,800 קלווין רוב הקרינה הנפלטת ממנו היא בתחום העל-סגול כך שעוצמת ההארה הכוללת שלו היא פי 34,000 מהשמש.

הכוכב הוא כוכב משתנה מהסוג של β בקפאוס ועוצמת ההארה שלו משתנה בכ-10% - כרבע דרגת בהירות. להשתנות ההארה יש מספר מחזורים במקביל כך שגרף עוצמת ההשתנות מורכב וקשה לניתוח. המחזור הראשי של ההשתנות הוא בן כ-6 שעות. סיבת ההשתנות היא התכווצות והתנפחות של פני הכוכב כתוצאה מחוסר יציבות של תהליכי היתוך המימן.

למעשה תהליך היתוך המימן עבר מליבת הכוכב לשכבות חיצוניות יותר והוא נמצא לקראת סיומו ומעבר לשלב של היתוך הליום ליסודות כבדים יותר. בשל מסתו הגדולה צפוי הכוכב לסיים את חייו בסופרנובה.

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0