מלכשאה הראשון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah.jpg

ג'לאל אל-דולה מלכ שאה הראשון (מילולית: הדר המדינה; בטורקית Melikşah; בערבית: جلال الدولة ملك شاه; בפרסית: ملكشاه) היה סולטאן סלג'וקי שמשל בין 1072 ל-1092. הוא הצליח לגרש את הביזנטים ממרבית אנטוליה לאחר תבוסתם בידי אביו אלפ ארסלאן בקרב מנזיקרט בשנת 1071. כמו כן, הוא ערך רפורמה בלוח השנה הפרסי וקידם גרסה הקרויה על שמו "לוח השנה הג'לאלי". מלכ שאה הצליח להרחיב את השליטה הסלג'וקית לתוך סוריה על חשבון הפאטמים ממצרים וייסד ממלכות חסות באדסה, חלב ובדמשק. ככלל, הוא זכור כאחד מהסולטאנים הסלג'וקים הגדולים ביותר.

מלכ שאה העביר את בירת הסולטנות מראיי לאיספהאן והרחיב את האדמיניסטרציה בידי הוזיר הגדול הנאמן והמיומן ניזאם אל-מולכ.

במהלך שלטונו, התמרד נגדו סוליימאן הראשון (Kutalmışoğlu Süleyman Şah), סולטאן רום שצמחה בחלקים מאנטוליה, ואשר תירש לימים את השליטה בה מהאימפריה הסלג'וקית. סוליימאן קבע את בירתו בעיר ניקאה (Nicaea, כיום איזניק בצפון-מערב טורקיה). לאחר הצלחות ראשוניות הובס סוליימאן ליד אנטיוכיה בשנת 1086 בידי תתש הראשון (Tutuş), מושל סוריה הסלג'וקי. בנו של סוליימאן, קיליץ' ארסלאן הראשון (I. Kılıç Arslan), נשבה ונלקח כבן ערובה לאיספהאן.

לאחר מותו בשנת 1092 התפרקה האימפריה הסלג'וקית למספר סולטאנויות בייליקיות קטנות שנלחמו זו בזו. הממלכה הלכה ונחלשה ככל שארבעת בניו ואחיו נלחמו על הירושה. קיליץ' ארסלאן הראשון עלה שוב לשלטון כסולטאן רום וטוטוש הראשון היה לסולטאן סוריה. בפרס עלה לשלטון בנו של מלכ שאה, מחמוד הראשון. שלושת בניו האחרים ירשו אף הם נחלות משלהם: ברקירוק (Berkyaruk) בחלקים מעיראק, מוהמט הראשון (Muhammet Tapar) בבגדאד ואחמד סנג'ר (Ahmed Sencer) בח'וראסאן. התפרקות האימפריה הסלג'וקית סייעה להצלחת מסע הצלב הראשון.

לוח השנה הג'לאלי נמצא כיום בשימוש באפגניסטן ובידי אפגנים וכורדים באיראן.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0