מנחם זיידה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מנחם זיידה
מנחם זיידה

מנחם זיידה
לידה ה'תש"ם, 1980
ירושלים, ישראל
מדינה ישראל
מקום מגורים ביתר עילית
מקצוע מחנך ועורך דין
תפקיד חבר מועצת עיר ויו"ר ועדת הביקורת בעיריית ביתר עילית
מפלגה פוליטית למעננו
דת חרדי

מנחם זיידה (נולד בא' בניסן ה'תש"ם, 18 במרץ 1980) הוא מחנך, עורך דין וחזן[1], ראש סיעת "למענינו" וחבר עיריית ביתר עילית החל משנת 2013, ועומד בראש ועדת הביקורת של העירייה.

ביוגרפיה

נולד בישראל למשפחה מחסידי ויז'ניץ, ולמד בישיבת ויז'ניץ הר נוף וישיבת שפתי דעת. אביו דב זיידה היה מראשוני המתיישבים בעיר ביתר המתחדשת, והיה מדמויות החסד והעשייה של העיר. במסגרת לימודיו בכולל השלים היתר הוראה, ובמקביל כיהן כמחנך בתלמוד תורה במכינה לישיבה קטנה של חסידות באיאן וכמפקח בתלמוד תורה של חסידות פינסק-קרלין. בהמשך פנה ללימוד משפטים, והשלים תואר ראשון בתחום.

לקראת הבחירות לעירייה בשנת ה'תשע"ב, הקים מפלגה חדשה בשם "למענינו - תושבים למען תושבים", והתמודד לראשות העיר. המפלגה לא נתמכה בידי שום גוף פוליטי רשמי, ומצע הבחירות שלה היה הפעולה למען התושב הפרטי, כניגוד למפלגתו של מאיר רובינשטיין שייצגה את הקהילות הרשמיות, ולטענת זיידה לא דאגה מספיק לאזרח הפשוט. מסע הבחירות נחל הצלחה משמעותית מבחינתו של זיידה, כשהכניס שני מושבים למועצת העיר[2].

בין פעולותיו של זיידה במועצת העיר, ניכרת יוזמתו להקמת מוקד רפואי בשעות הלילה כאשר אין רופא בכל העיר.

לקראת הבחירות לעירייה בשנת ה'תשע"ט, התמודד שוב זיידה לראשות העיר ולמועצה, כאשר בפעם זו חברה אליו מפלגת יחד, לפי הוראת הרב מאיר מאזוז ראש ישיבת כסא רחמים. גם בבחירות אלו לא עלה זיידה לראשות העיר והתפקיד נשאר בידי מאיר רובינשטיין, אך הוא שב להיות חבר עירייה, למרות הפיצול בין המפלגות שנועד לכאורה להחליש את כוחו בבחירות, ואכן הוביל לכך שהנציג השני מטעם "יחד" לא נכנס למועצה.

מנחם זיידה עם הרב מאזוז, תשע"ט

אידאולוגיה פוליטית

מפלגתו של זיידה היא פריצת דרך במוסכמות של הציבור החרדי, כאשר בדרך כלל בציבור זה נבחרים נציגי הציבור לפי החלטות מפלגתיות והוראות רבני קהילות שלא בהכרח קשורים לעיר הספציפית. לעומת זאת, מפלגתו של זיידה לא באה בשם קהילה כל שהיא, והמוטו שלה היה טובת תושבי העיר באופן פרטני. מגמה זאת נראתה אחר כך בהקמת מפלגות דומות נוספות, לקראת הבחירות בשנת ה'תשע"ט.

לטענת זיידה, הוא פועל לפי הוראות רב העיר, הרב דוד צבי אורדנטליך, הסבור כי יש לתת בחירה חופשית לציבור התושבים בערים החרדיות, כי אין כאן עניין דתי, אלא רק עניין של בחירות לוועד הבית. בפועל לא הייתה התנגדות מצד הרבנים למסע הבחירות של זיידה, אך במהלך שנות כהונתו הראשונה[3] יצא מכתב נגדו מצד כמה מרבני העיר, המכתב הוכחש לבסוף ופורסמה התנצלות על כך שהחתימה הייתה מוטעית[4].

הערות שוליים

  1. למד אצל החזן יחזקאל קלאנג, ומכהן כחזן בבית הכנסת בארדיטשוב בביתר.
  2. הודעה בדבר תוצאות הבחירות.
  3. בשלהי שנת ה'תשע"ה.
  4. רבנים בביתר התנצלו בפני מנחם זיידה, באתר כיכר השבת.
מוגן דף זה מוגן מפני עריכות. לפרטים וסיבות עיינו ביומן ההגנות ובדף השיחה. אם אתם סבורים שיש לשנות את תוכן הדף, אנא ציינו זאת בדף השיחה, ושם גם המקום לטעון שהדף אינו צריך להיות מוגן.