ישיבת כסא רחמים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בניין הישיבה
שלט הסבר על הישיבה

ישיבת כסא רחמים היא ישיבה חרדית ספרדית בבני ברק. הישיבה הוקמה בתוניס ועברה לבני-ברק.

תולדות הישיבה

הישיבה הוקמה ב-1962 בתוניס בידי הרב מצליח מאזוז, שכיהן קודם לכן כרב בישיבת חב"ד שם. הוא הקים את הישיבה כדי לשמר את שיטת הלימוד המסורתית של יהודי תוניסיה. הישיבה נקראת על שם רבו, הרב רחמים חי חויתה הכהן. לאחר הרצחו של הרב מצליח בתשל"א, הישיבה הועברה מתוניס לבני ברק על ידי הרב מאיר מאזוז.

הישיבה כיום

רוב תלמידי הישיבה הם ממוצא תוניסאי, אך לומדים בה גם בני עדות אחרות ואף אשכנזים שלמדו במוסדות חינוך ספרדיים. ספריית הישיבה נקראת "אהל משה". באגף "משכיל לדוד", על שם רבי דוד עידאן, נמצא אוסף גדול של ספרים מאת חכמי תוניס וג'רבה. על חלק מהספרים ישנן הגהות בכתב יד של חכמי תוניס וכן הגהות של ראש הישיבה הרב מאיר מאזוז.

מוסדות הישיבה

מאז שנות ה-80, התרחבו מוסדות כסא רחמים והם כוללים מתיבתא, ישיבה קטנה וגדולה בבני ברק ומספר ישיבות בת במושבים באזור נתיבות ועוטף עזה. מלבדם הוקמו תלמודי תורה (שישה סניפים במרכז ובדרום, וסניף אחד בעכו) ובתי ספר יסודיים לבנות, ובית ספר תיכון לבנות בבני ברק.

סדרי הלימוד

בשיעורי הגמרא בסדר הבוקר נלמדת שיטת העיון התוניסאי הכוללת דקדוק ברש"י ותוספות, תוך שימת לב ללשון דיבור המתחיל ברש"י ולשאלה מה היה קשה לו. בסדר הצהריים לומדים טור עם בית יוסף, ושולחן ערוך ומשנה ברורה עם הערות איש מצליח.

בישיבה מספר דגשים:

  1. כתיבת חידושים ושאלות ותשובות. אחד מרבני הישיבה מבקר את החידושים.
  2. הגייה ספרדית תקנית של העיצורים ג',ה',ו',ח',ט',ע',צ' וק'. לגבי האותיות ד' ות' הרב מאזוז מצדד כי יש להגות אותן כפי ההגייה התימנית.
  3. לימוד סדיר של קריאה בתורה בטעמים.
  4. לימוד חוכמת העיבור והלכות סת"ם.

תלמידי הישיבה נבחנים מדי יום ראשון על רש"י על הפרשה ומדי יום שישי על קריאה מדויקת של הפרשה. מדי ראש חודש מתקיים מבחן בקיאות על המסכת הנלמדת, ואחת לחודש נבחנים התלמידים על דפי העיון שלמדו.

בערב שבת לפני תפילת ערבית מתקיים סדר לימוד בן שעה.

הוצאת הספרים מכון הרב מצליח

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מכון הרב מצליח

במסגרת הישיבה פועלת הוצאת הספרים "איש מצליח", הקרויה על שמו של הרב מצליח מאזוז. במסגרת ההוצאה נדפסו סידורי תפילה, מחזורים, תהילים ותיקון קוראים, תוך הקפדה על הנוסח המדויק. כמו כן נדפסו ספרים של חכמי תוניס, כגון "משמרות כהונה" של הרב אברהם הכהן יצחקי ו"יתר הבז" של הרב נהוראי ג'רמון. הרב מאזוז ממריץ את תלמידיו להשתתף בפעילויות ההוצאה.

במסגרת ההוצאה פועלים כמה פרויקטים מיוחדים של הוצאה לאור:

  • מפעל משנה ברורה "איש מצליח". בכל מקום שנפסק בספר כנגד פסיקת השולחן ערוך מובאת ההלכה לפי מנהג הספרדים.
  • מפעל "אוצר ההלכה" - ליקוט של כחמש מאות ספרים נדירים שכתבו פירוש חלקי על השולחן ערוך. נכון לתשע"ה יצאו 5 כרכים, מתוך כשלושים מתוכננים.
  • מפעל "הוראה ברורה"- ביאור לשלחן ערוך "יורה דעה" כמתכונת המשנה ברורה על אורח חיים. הכרך על הלכות תערובות, שיצא תשע"ה, לפרס עיריית בני ברק. כרך נוסף על הלכות בשר וחלב יצא בתשע"ו.

רבני הישיבה בעבר ובהווה

מבוגרי הישיבה

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0