מנתח עסקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

מנתח עסקי מנתח את הארגון ועיצוב עסקים, מחלקות ממשלה וארגונים לא למטרות רווח. הוא גם מעריך את המודל העסקי והשילוב שלו עם הטכנולוגיה.

רמות

יש לפחות 4 שכבות של ניתוח עיסקי:

  • תכנון אסטרטגי - הניתוח של הצרכים האסטרטגים של הארגון.
  • ניתוח מודל תפעולי-עסקי - ההגדרה וניתוח של מדיניות וגישות שווק עסקיות.
  • הגדרת התהליך ועיצוב - מידול תהליכי העסק, בדרך כלל מפותח דרך מידול תהליך ועיצוב
  • טכנולוגיית מידע, ניתוח עסקי טכני - הפירוש של חוקי העסק והדרישות למערכות טכניות, בדרך כלל טכנולוגיית המידע, הנקרא ניתוח המערכת.

תיאור

תפקיד מנתחי מערכות התפתח ממשהו שהיה חלק מפעילות העסק ועבד עם טכנולוגיית המידע כדי לשפר את איכות של מוצרים ושירותים המסופקים, למשהו שהוא בנוסף לאיסוף דרישות עסקיות גם עוזר באינטגרציה, בדיקות קבלה וכך תומך בפיתוח של הדרכות וחומר מימוש ומשתתף במימוש ומספק תמיכה לאחר מימוש. מנתחים עסקיים היום מעורבים בפיתוח של תוכניות פרויקטים ובהרבה מקרים בעלי מיומנויות ניהול פרויקטים כאשר אלו חסרים אצל משתתפי הפרויקט האחרים.

תחומי הפעילות

תחומי הפעילות של מנתח עסקי תלויים ברמה של ההתערבות בניתוח העסק והמטרה של ספונסור הפרויקט. תחומי הפעילות כוללים מהגדרת דרישות העסקיות, דרישות פונקציונליות (הפיכת חוקים עסקיים לדרישות מערכתת), הגדרת תהליכים והפיכתם למקרים עסקיים.
תחומי הפעילות הבאים מתמקדות בניתוח עסקי במגזר טכנולוגיית המידע IT, אשר רוב העבודה סביב הדרישות. המנתח העסקי ישמור את הדרישות באיזשהו סוג של כלי ניהול דרישות, אם פשוט או מורכב.

דרישות עסקיות

זה מסמך אתחול פרויקט. מה שצריך להשיג, ומדדי האיכות. בדרך כלל כתובים במונחים של מטרות רחבות שעל העסק להשיג, ולא פונקציות ספציפיות שהמערכת צריכה לבצע. מבחינת עיצוב רק דרישות עיצוב יכולות להיות מוזכרות בשלב.

  • דוגמה : היכולת לקללטו ולעבד פידבק לקוחות על השירות המסופק.

דרישות פונקציונליות

לעיתים דרישות העסקיות מפורקות לתת דרישות ולהרבה פונקציונליות של המערכת. תת-דרישות נקראים בדרך כלל דרישות מערכת. דוגמאות:

  • המערכת תאפשר יכולת קישור הערות לתוכנית הפרויקט
  • המערכת תאפשר משתמש להכניס טקסט להערות אלו עד 255 תווים להערה.

דרישות משתמש (בעל אינטרס)

הדרישות האלו הם חלק חשוב מעבודת המנתח. צורך בעלי עניין צריך להיות מתועד בצורה נכונה. הדרישות האלו עלולים להשפיע על עיצוב ופיתוח המוצר, ואיך מקרי בדיקות צריכים להיות, ובנוסף לא תמיד בעל האינטרס הוא המשתמש.

דרישות איכות (לא פונקציונליות)

דרישות שלא מבצעות פונקציה בשביל דרישות העסקיות, לדוגמה איכות, שימושיות ואבטחת מידע.

דרישות מימוש

הדרישות אשר צריכות להתבצע כדי להעביר את הארגון למצב העתידי הרצוי, ולאחר מכן לא יהיה צורך בהם.

ספציפיקציית דו"ח

הגדרת מטרת דו"ח, הצדקהתו, פרמטרים של הבעלים ושל זמני הריצה.

מטריצת המעקב

מטריצה למעקב אחר דרישות ובאשר מומשו או סיבות למה לא מומשו.

בתוך תחום מעגל החיים של פיתוח המערכת (SDLC), המנתח העסקי בדרך כלל מבצע סוג של תווך ותקשורת בין הצד העסקי של ארגון והספקים של השירות בארגון. תפקיד מקביל טכנולוגיית מידע הוא מנתח מערכת, מנתח פונקציונלי.

יתרונות וחסרונות שימוש במנתח עסקי

תפקיד המנתח הוא תפקיד מפתח בפיתוח תוכנה. הוא משמש כגשר בין הקצוות הטכניים-עסקיים לבעלי אנטרסים. בדרך כלל בארגונים איפה שאין מבנה פורמלי או תהליך בעל העסק והמפתחים מתקשרים ישירות, אז יש קושי בתקשורת ביניהם בלי המנתח, שכן למנהל אין הבנה טכנית ולמפתח אין הבנה ניהולית.
המנתח העסקי עוזר לתת הגדרה למטרות ודרישות, וחשוב ביותר כאשר הצורך בהם גדול. אך גם כאשר אנו מפתחים במתודולוגיית פיתוח תוכנה זריז יש לו תפקיד חשוב בתווך בין הקצוות.
חסרון יכול להיות אם המנתח העסקי משמש כ "איש באמצע" כלומר אך ורק מעביר אינפורמציה ולא מעבר.

ראו גם