מערת האומה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

מערת האומה היא מערת מים זורמים שנתגלתה באמצע שנת 2011 מתחת לבנייני האומה בירושלים. המערה היא הערוץ התת-קרקעי הזורם הגדול ביותר שנתגלה בישראל[1].

היסטוריה

במהלך חודש מאי 2011 ביצעה חברת רכבת ישראל עבודות חפירה באזור בנייני האומה בירושלים, כהכנה לבניית תחנה בעבור קו הרכבת המהיר לירושלים. הפועלים, שעסקו בחציבת פיר גישה בעומק 75 מטרים מתחת לפני השטח, גילו את המערה בעומק של 75 מטרים מתחת לפני הקרקע[2].

אורכהּ המשוער של המערה הוא כמה מאות מטרים והגובהּ בחלקים ממנה מגיע לכ-20 מטרים. בסקירה שנערכה על ידי אנשי המרכז לחקר המערות של המחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטה העברית בירושלים, בראשות פרופסור עמוס פרומקין, נמצאו במערה מפלים קטנים ומשקעי מערות ונמצא כי זורמים בה מים באופן סדיר מצפון-מערב לדרום-מזרח בספיקה בסדר גודל של ליטר בשנייה, אך לא ידוע עדיין להיכן הם מתנקזים. במקום בו קוטע הפיר החצוב את הערוץ התת-קרקעי, מזרימה משאבה את המים אל צינור המאפשר את המשך זרימתם בהמשך הערוץ הטבעי. החוקרים קבעו שהמערה מהווה את הקניון הוואדוסי הגדול והמרשים בארץ ועם מציאתה מצטרפת ישראל לראשונה לרשימת האתרים בעולם שיש בהם נחלים תת-קרקעיים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ כך לדברי פרופ' עמוס פרומקין מהאוניברסיטה העברית. ראו: מערה נחשפה מתחת לבנייני האומה, 2011-06-01
  2. ^ צפריר רינת, מערת המים המרשימה בישראל נחשפה בירושלים, באתר הארץ, 6 ביוני 2011‬
Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.