מפרק הירך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הדמיית רנטגן של מפרק הירך

מפרק הירך (TA: Articulatio coxae; Articulatio coxofemoralis) מחבר בין האגן לגפה התחתונה. המפרק מסווג כמפרק סינוביאלי מסוג מפרק כדורי ומכאן יכולתו לנוע במישורי תנועה רבים: כפיפה ופשיטה, קירוב והרחקה וסיבוב חיצוני ופנימי. יחד עם זאת, התנועה במפרק זה מוגבלת כי 55% מראש עצם הירך נמצאים בתוך המפרק וזה מקשה על התנועה החופשית.

מפרק הירך מתווך בין קבוצות השרירים הגדולות הנאחזות באגן לגפה התחתונה ונושא בעומסים המופקים בזמן עמידה וכן בזמן תנועה. זהו מפרק חזק ויציב בעיקר הודות להתאמה בין ראש עצם הירך למרחשת שבאגן וכן בזכות היותו מוקף בשרירים גדולים ורצועות חזקות.

אנטומיה של מפרק ירך

איור 1. מפרק הירך במבט קדמי. באיור הורחקה עצם הירך מהמרחשת והוסרה מרבית קופסית המפרק.

מפרק

מפרק הירך (איור 1) מסווג כמפרק כדורי כלומר מפרק דמוי מכתש ועלי. המרחשת, הבנויה כשקע כדורי למחצה, מהווה את ה"מכתש" של המפרק והראש המעוגל של עצם הירך הוא ה"עלי".

מסביב לשפת המרחשת ישנה רצועה היקפית (Labrum acetabuli) המעמיקה את המרחשת והעוטפת את ראש עצם הירך עד מעבר לשיא היקפו וכך משפרת ומחזקת את החיבור. חלקה העליון של המרחשת נושא במרבית המאמצים המופעלים על המפרק ולכן הוא חזק יותר במיוחד בהשוואה לחלקה המרכזי החלש (גומץ המרחשת).

מרבית ראש עצם הירך מכוסה בסחוס מפרקי. אזור יוצא דופן מהבחינה הזו היא גומת ראש הירך אליה מחוברת הרצועה העגולה.

קופסית המפרק

קופסית מפרק הירך (איורים 4,5) בנויה מרקמה פיברוטית חזקה אך רפויה המאפשרת יכולת תנועה רבה למפרק (שנייה רק למפרק הכתף) ועדיין מקנה יציבות רבה למפרק הנושא במשקל הגו, הראש והגפיים העליונות (והגפה התחתונה הנגדית בעת הליכה למשל).

הקופסית נאחזת בצידה המקורב מסביב למרחשת וברצועת המרחשת הרוחבית (Ligamentum transversum acetabuli). צידה המרוחק של הקופסית נאחז בעצם הירך בקו שבין שני התליים, בבסיס תל הירך הגדול ומעט תיכון לרכס שבין שני התלים.

מרבית סיבי הקופסית מקיפים את צוואר הירך בצורה ספירלית כך שתנועה במפרק לכיוון פשיטה תהדק במהרה את הקופסית ואת המפרק ותעצור את התנועה. מאידך, הסיבים הספירלים של הקופסית מאפשרים חופש תנועה יחסי לכיוונים אחרים. המבנה המסוים של הקופסית תומך ביציבה בזמן עמידה שכן האנך היורד ממרכז הכובד של הגוף חולף אחורית למפרק הירך, לכן משקל הגוף שואף לפשוט את מפרק הירך, אך המפרק נתמך כאמור על ידי הקופסית לכיוון פשיטה.

מספר חלקים בקופסית המפרק מעובים וחזקים במיוחד ומכונים רצועות מפרק הירך.

רצועות

  • רצועת הכסל והירך (Ligamentum iliofemorale, איור 4) - רצועה בחלקו הקדמי של מפרק הירך. רצועת הכסל והירך נחשבת לחזקה ביותר בגוף האדם. לרצועה מבנה דמוי האות Y שרגלה נאחז בקוץ הכסל הקדמי התחתון ובשפת המרחשת. הקצה המרוחק של הרצועה (קרני האות Y) נאחז בקו שבין שני התלים. לרצועה תפקיד מרכזי במניעת פשיטת יתר של מפרק הירך ובתמיכה במפרק בזמן עמידה.
  • רצועת החיק והירך (Ligamentum pubofemorale, איור 4 מצוינת בשם pubo capsular ligament) - רצועה בחלקו התחתון של מפרק הירך. הרצועה נאחזת באזור החיק של שפת המרחשת מצידה המקורב ומשתלבת בסיבים האנכיים של רצועת הכסל והירך בצידה המרוחק. הרצועה מתהדקת בזמן פשיטה של מפרק הירך וכן מונעת הרחקת יתר של המפרק.
  • רצועת השת והירך (Ligamentum ischiofemorale, איור 5) - רצועה בחלקו האחורי של מפרק הירך. תחילת הרצועה בחלק השת של שפת המרחשת וסופה בצוואר הירך באזור תיכון לרכס שבין שני התלים. בדומה לרצועות הקודמות, גם רצועת השת והירך מתהדקת בזמן פשיטה של הירך ומונעת פשיטת יתר של המפרק.
  • הרצועה העגולה או רצועת ראש עצם הירך (Ligamentum capitis femoris, איורים 1,6) - הרצועה העגולה אינה חלק מקופסית המפרק. היא ממוקמת בתוך המפרק ומחברת בין רצועת המרחשת הרוחבית לגומת ראש הירך. נראה שלרצועה העגולה החלשה אין תפקיד מרכזי ביציבות מפרק הירך אך פגיעה בשלמותה יכולה לפגוע באספקת הדם לראש עצם הירך המגיעה דרך עורק קטן העובר בתוך הרצועה.

שרירים

איור 2. חלק משרירי הירך במבט קדמי.
איור 3. חלק משרירי העכוז העמוקים במבט אחורי.

שרירים רבים מניעים את מפרק הירך. המניעים העיקריים הם:

חלוקה נוספת של שרירי הירך על פי מיקום השרירים מסביב למפרק הירך:

  • קבוצת העכוז - שרירי העכוז (איורים 7,3) והשריר מותח המחתלת הרחבה (איור 2). מכסים את הפנים הצידיים של הכסל. נאחזים באזור תל הירך הגדול, ברכס הירך ובשביל הכסל והשוקה (Tractus iliotibialis).
  • קבוצת המקרבים (איור 2) - כוללת את השרירים המתוויכים (מקרבים) וכן את שריר המסרק והשריר העדין. כל המקרבים מקורם בעצם החיק והם נאחזים לאורך החלק האחורי-תיכון של גוף עצם הירך. למעט השריר העדין שנאחז מתחת לעלי התיכון של השוקה.
  • קבוצת הכסל והמותניים (איור 2) - שריר הכסל (Musculus iliacus) ושריר המותניים הגדול (Musculus psoas major) מרכיבים את המבנה שנהוג להתייחס אליו כשריר אחד (שריר הכסל והמותניים). מקורם בגומץ הכסל ובזיזים הרוחביים של חוליות T12 עד L5, שניהם נאחזים דרך גיד משותף בתל הירך הקטן.
  • קבוצת המסובבים חיצונית (איור 3) - כוללת את השרירים הסותמים, שרירי התאומים, השריר האגסי ואת שריר הירך המרובע. שרירים אלו מקורם מתחת למרחשת והם נאחזים בסמוך לתל הירך הגדול.

החלוקה לקבוצות אלו מתעלמת משרירים נוספים המניעים את מפרק הירך כמו שריר הירך הישר בטענה שאין הם מניעים עיקריים של הירך אלא של הברך.

תמונות נוספות

ראו גם

לקריאה נוספת

  • Moore KL, Clinically Oriented Anatomy, 3rd. Baltimore, Williams & Wilkins, 472-477, 1992. מסת"ב 068306133X

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מפרק הירך בוויקישיתוף


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0