ברך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ברך ימין במבט קדמי. הפיקה והשוקה הורחקו מעט מעצם הירך כדי להדגים את המבנים הפנימיים של הברך.
ברך שמאל במבט אחורי

הברך (בעברית: אַרְכֻּבָּה), (TA: Articulatio genus) היא מפרק ברגל המחבר בין עצם הירך לשוקה.

אנטומיה

מפרק

הברך היא מפרק סינוביאלי המסווג כמפרק ציר, כאשר בנוסף לתנועה הצירית, קיימת יכולת מוגבלת לסיבוב במפרק. הברך מורכבת למעשה משני מפרקים: מפרק הירך-שוק, מורכב משתי בליטות בשם עלי (Condylus) על עצם הירך, שכל אחת מהן מתחברת במפרק אליפטי לשקע מתאים בשוקה. בין כל עלי לשקע, נמצא מניסקוס. המפרק השני, מפרק הירך-פיקה, מחבר בין הפיקה, עצם ססמואידית, לשקע מתאים בקדמת עצם הירך. הפיקה נעה בתנועות החלקה, מעלה ומטה.

החלל המפרקי של הברך הוא הגדול ביותר בגוף, והוא מכיל הכי הרבה נוזל. החלל נמצא בין שלוש העצמות שמשתתפות במפרק, כאשר המיניסקוסים נמצאים בתוך החלל ומוקפים נוזל סינוביאלי. בקופסית המפרק תומכים מלפנים רצועת הפיקה וגיד השריר הארבע ראשי. מאחור היא מתחברת מעל לעילית העלי של הירך ומתחת לעלי של השוקה.

מניסקוסים

בברך שני מניסקוסים או סהרונים שצורתם חצי סהר, הנקראים הלטרלי (צידי) והמדיאלי (תיכוני). המניסקוסים שטוחים יותר בחלקם הפנימי ועבים יותר בחיצוני. הם מעמיקים את שני השקעים במשטח העליון של השוקה, ומשפרים את התאמתם לעלי של עצם הירך. למניסקוסים תפקידים נוספים כמשככי הזעזועים של הברך ובמנגנון הנעילה של הברך.

מבחינה מבנית שני המיניסקוסים מעט שונים זה מזה – המדיאלי גדול יותר וסגלגל יותר, ובעל תנועה פחותה מאחר שהוא מתחבר לקופסית המפרק, לרצועה העקיפה התיכונה, בעוד שהלטראלי עגול יותר, קטן יותר ובעל תנועה חופשית יותר.

רצועות

רצועות הברך העיקריות הן -

  • רצועה צולבת קדמית (Ligamentum cruciatum anterius וגם ACL) - מתחילה בחלק האחורי של הירך ומתחברת לקדמת השוקה. היא מונעת החלקה של השוקה לפנים
  • רצועה צולבת אחורית (Ligamentum cruciatum posterius וגם PCL) - מתחילה בחלק הקידמי של הירך, ומתחברת לחלק האחורי של השוקה, היא מונעת החלקה של השוקה לאחור.
  • הרצועה העקיפה הצידית (Ligamentum collaterale fibulare וגם LCL) - ממוקמת בצד הברך, בחלק הצידי. נמשכת מעצם הירך עד לראש השוקית. רצועה עגולה שלא נקשרת למיניסקוס. שומרת על יציבות לטרלית - מדיאלית
  • הרצועה העקיפה התיכונה (Ligamentum collaterale tibiale וגם MCL) - ממוקמת בצד הברך, בחלק התיכון. נמשכת מעצם הירך עד לשוקה. רצועה שטוחה יחסית שסיביה מתחברים למיניסקוס התיכון. שומרת על יציבות לטרלית - מדיאלית

רצועות נוספות במפרק הן רצועת החבק המלוכסנת (Ligamentum popliteum obliquum) ורצועת בית הברך הקשתית (Ligamentum popliteum arcuatum), שתיהן מחזקות את חלקה האחורי של קופסית המפרק. ורצועת הברך הרוחבית (Ligamentum transversum genus) המקשרת בין חלקם הקדמי של שני המניסקוסים.

שרירים ותנועות

את השרירים המניעים את הברך, אפשר לחלק לשתי קבוצות עיקריות:

שתי קבוצות אלו מהוות יחד את מרבית מסת השרירים בירך. שרירים נוספים, הממוקמים בשוק, משפיעים על תנועת הברך: שריר הסובך (ה"תאומים") ושריר בית הברך (popliteus). לשריר בית הברך תפקיד מרכזי בפתיחת מנגנון הנעילה של הברך.

התנועות האפשריות במפרק הברך הן כפיפה ופשיטה ומעט סיבוב חיצוני ופנימי. הרצועות והמניסקוסים, בשילוב מערך שרירי הברך, לא מאפשרים תנועות נוספות במפרק.

פגיעות

הברך נושאת במרבית משקל הגוף ונעה פעמים רבות במהלך פעילות ולכן נפוצות בה פגיעות חריפות כגון פציעה ברצועה צולבת קדמית ופגיעות עקב תנועות חוזרניות, בנוסף להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית.

ראו גם

קישורים חיצוניים