הרב מרדכי הלפרין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מרדכי הלפרין)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

הרב ד"ר מרדכי הלפרין (נולד ב-1946) הוא רופא, מנהל מכון שלזינגר ועורך כתב העת "אסיא". מומחה בתחום האתיקה הרפואית ושימש כממונה על האתיקה במשרד הבריאות[1].

קורות חייו

הלפרין נולד בירושלים. למד בישיבה התיכונית נתיב מאיר ולאחר מכן בישיבות פוניבז' ומיר והוסמך לרבנות. ב-1974 סיים את לימודי התואר הראשון בפיזיקה ומתמטיקה באוניברסיטה העברית, ולאחריהם שימש כראש ישיבת הגולן בתקופתה הראשונה במשך 3 שנים על פי בקשת רבו, הרב אריה בינה. אחר כך שימש כר"מ במדרשית נעם בפרדס חנה, בישיבת שבות ישראל באפרת ועוד. במקביל השלים את לימודי הרפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית ב-1987. עד לשנת 2000 עבד במרכזים רפואיים שונים בישראל. במסגרת שירותו הצבאי הגיע לדרגת סגן אלוף ברבנות הצבאית. בשנת 1973 הקים את "ישיבת גושן", יחד עם הרב יהושע בן מאיר[2]. בשנת 2005 סיים תואר ראשון במשפטים בקריה האקדמית אונו.

הרב הלפרין מרבה לעסוק בתחומי רפואה והלכה ואתיקה רפואית. בנושאים אלו העביר מאות הרצאות וסדנאות ופרסם מאמרים רבים בארץ ובחו"ל. נמנה עם מקימי החברה הישראלית לאתיקה רפואית ומכהן כחבר בוועדות אתיקה של גופים שונים.[3] בשנים 2001-2000 כיהן כיועץ שר הבריאות לענייני אתיקה רפואית, ובשנים 2001-2014 היה הממונה על האתיקה במשרד הבריאות. מכהן כיו"ר הוועדה הציבורית לנושא תרומת ביצית,[4] כמנהל המרכז להנחיות מקדימות עבור חולים סופניים,[5] וכיו"ר המועצה הציבורית לענייני האזרחים הוותיקים במשרד העבודה.[6] בתשע"ג הוחלט להעניק לו את פרס הרב קוק לספרות תורנית על ספרו "רפואה, מציאות והלכה".[7]

בנוסף משמש הרב הלפרין כמנהלו של מכון שלזינגר לחקר הרפואה על פי התורה, וכעורכם של שני כתבי העת של המכון העוסקים ברפואה והלכה ובאתיקה יהודית: "אסיא" בעברית ו-"JME" ‏(Jewish Medical Ethics) באנגלית.

מתגורר בשכונת גבעת מרדכי בירושלים, נשוי ואב לשישה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0