מרים ישראלי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרים ישראלי
Miriam Israeli
לידה 1966 (גיל: 55 בערך)
ברוקלין ניו יורק
עיסוק הוראה, הלחנה, ניהול מקהלות
שיתופי פעולה בולטים ארי גולדוואג
בן זוג משה ישראלי
מספר צאצאים 11

מרים ישראלי (נולדה ב - 1966) היא פזמונאית ומלחינה חרדית ישראלית אמריקאית.

ביוגרפיה

נולדה וגדלה בבורו פארק, ברוקלין למשפחה של חסידי צאנז, למדה בבית הספר בית יעקב ובסמינר בעיר. לאחר נישואיה עלתה לישראל ועבדה כמורה לאנגלית ומקצועות נוספים בסמינר הישן.

בעלה 'משה' משמש כבעל תפילה בכמה בתי כנסת, והם מתגוררים עם 11 ילדיהם בשכונת רוממה בירושלים. אחר מבניה הוא הזמר גרשי ישראלי[1].

קריירה מוזיקלית

בגיל 11 החלה ישראלי לכתוב טקסטים מחורזים, ובסמינר החלה גם להלחין בעצמה. לפני נישואיה התחילה לכתוב שירים לבתי ספר בארצות הברית. באותם ימים כתבה בשפת האם שלה אנגלית. לאחר נישואיה ועלייתה לישראל חדלה מלעסוק במוזיקה למשך כמה שנים, והתפרנסה מהוראה. רק מאוחר יותר בשנת 1988 כתבה שיר ראשון בעברית לערב שירה של בית יעקב, שנה לאחר מכן כתבה שיר נוסף שהתפרסם מאוד "אמא תגידי לי", את השיר כתבה לאחר לידת בתה הבכורה, והוא זכה לפרסום רב[2]. למרות ההצלחה של השיר, ישראלי לא עברה לעסוק במוזיקה באותו זמן, ורק מאוחר יותר החלה לנצח על מקהלות של בתי ספר בהם עשתה שימוש גם בשירים שלה.

לאחר שחזרה להלחין, הקימה מקהלת בנות עצמאית בשם "זה שיר", בעקבות כך שקלה להפיק אלבום בכורה שיועד לקהל הנשים, שיכיל חלק מלחניה בביצוע המקהלה, אבל בהוראת הרב וואזנר נמנעה מכך מחמת איסור קול באשה ערווה, ובמקום זה הפיקה אלבום עם לחניה בביצוע זמרים גברים.

ב-תשנ"ט הפיקה את אלבום הבכורה שלה "אמא תגידי לי". באלבום השתתפו מוטי ושלמה קורנפלד, דב הנדלר, ברוך לוין, וילד הפלא אבי שרון ששר את "אמא תגידי לי" - שיר הנושא של האלבום. הפרויקט כולו מומן על ידי אביה של ישראלי.

בהמשך הפיקה ישראלי אלבום נוסף משיריה, בשיתוף פעולה עם ג'ף הורביץ, והשתתפו בו ארי גולדוואג, יהודה דים, ואמנים נוספים.

כ-4 שנים לאחר שיתוף הפעולה עם ארי גולדוואג באלבום הסולו שלה, סייעה לו ישראלי בכתיבת המילים ליש תקווה שהיה לשיר הראשון שישראלי כתבה כתמלילנית. שיר זה פרסם את ישראלי כתמלילנית, והיא קבלה עבודה באלבום "קולות" של יעקב שוואקי, והחלה לעבוד מול אמנים חרדים רבים.

ישראלי עורכת תוכנית מוזיקלית שבועית ברדיו קול פליי[דרושה הבהרה].

סגנון

למרות שישראלי שימשה בעבר כמנצחת מלחינה וכותבת, מאז החלה את הקריירה הנוכחית שלה כתמלילנית, הפסיקה כמעט לחלוטין להלחין שירים כדי להשקיע בכתיבה[3]. לעיתים היא כותבת בהתאמה ללחן שנשלח אליה, ולעיתים היא כותבת מילים, והלחן מולבש עלייה לאחר מכן.

ישראלי הצהירה כי שירים שכתבה מאז החלה את קריירת התמלילנות שלה הם ברמה ספרותית נמוכה יותר[3]. כמו כן היא לא רואה פסול בהוספת מילות סלנג[3].

דיסקוגרפיה

כמפיקה ראשית

אלבומים:

  • אמא תגידי לי (תשנ"ט)

שירים שכתבה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים