מרכז ז'ראר בכר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מרכז ז'ראר בכר (לשעבר בית העם) הוא מרכז למופעי תרבות ואמנות בתחומי התיאטרון, המוזיקה, הבידור והמחול בירושלים. המרכז שוכן ברחוב בצלאל 11.

תולדות המרכז

המבנה הראשון בו שכן בית העם ברחוב יפו בירושלים, 1948

בית העם

בגלגולו הקודם של מרכז ז'ראר בכר בתור בית העם היו ארבע תקופות עיקריות:

  • בשנותיו הראשונות בית העם (1904-1914) "נדד" בית העם בין רחוב הנביאים (הקונסולים), רח' החבצלת 8 ורח' פראג, ונסגר על ידי השלטונות הטורקיים עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה.
  • בין השנים 1919-1929 היה ממוקם ברחוב הנביאים 63 (או 65) ונסגר לאחר מאורעות תרפ"ט בשל בעיות תקציב.
  • בין השנים 1934-1961 "נדד" בין אולם עדן, אדיסון, אוריון, ובית פרלמן ברחוב יפו 70.
  • ב-22 ביוני 1950 נערך טקס הנחת אבן הפינה למיקומו הנוכחי של בית העם (מרכז ז'ראר בכר) בימינו - רחוב בצלאל 11.

בניית המרכז

מאז ייסוד בית העם הועלו רעיונות לבניית בית עבורו. התרומות החלו להיאסף בשנות ה-40, אך המבנה הנוכחי ברחוב בצלאל 11 נכנס לפעולה רק בשנות ה-60. בשנות ה-40 נרכש המגרש ברחוב בצלאל על ידי הקרן הקיימת. המבנה המקורי תוכנן על ידי האדריכל א. הופמן, והבנייה החלה טרם קום המדינה, אך נפסקה בשל המלחמה והמצור על ירושלים. המבנה עמד שומם וריק שנים רבות. בשנת 1950 התפרסם שהכנסת תעבור למבנה עד לבניית משכן הקבע,[1] אך היא נותרה בבניין פרומין.

בשנת 1955 הועבר בית העם לידי עיריית ירושלים, שהזמינה את האדריכל דוד רזניק להשלים את המבנה ולהתאימו לפונקציות החדשות. ב-1961 הושלמה בנייתו. בית העם הוכשר כדי לקיים בו את משפט אייכמן בשנה זו.

בתחילת שנות ה-80 שופץ המבנה על ידי הקרן לירושלים באמצעות תרומת מיליונר צרפתי, ובתכנונו של האדריכל דוד רזניק, ומאז נקרא הבניין על שם בנו של התורם, ז'ראר בכר.

פעילות

המרכז מארח אירועי תרבות שונים, ביניהם הצגות תיאטרון, מופעי מחול ומוזיקה, מופעי בידור, מופעים לילדים, כנסים, תערוכות ופסטיבלים שונים. המרכז מארח למעלה מ–250,000 איש בשנה, לצפייה במבחר של למעלה מ–1,200 אירועים. במרכז פועלות שתי להקות בית למחול, "ורטיגו" ו"להקת קולבן דאנס", הזוכות להצלחה הן בקרב הקהל והן בקרב המבקרים בארץ ובחו"ל.

המרכז כולל שני אולמות:

  • אולם ז'ראר בכר - 650 מושבים
  • אולם ליאו מודל - 176 מושבים

בצמוד לאולם המופעים וכחלק מאותו קומפלקס נמצאת הספרייה העירונית המרכזית של ירושלים, שכוללת ספריות מבוגרים, ילדים וחדרי עיון.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים