משה רונן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משה רונן

משה רונן (רייניש) (נולד ב-1953 בתל אביב) הוא עיתונאי ומשפטן ישראלי. שימש חבר במערכת "ידיעות אחרונות" במשך שנים רבות, ומאז שפרש מעבודתו בעיתון הוא משמש רכז תחום חופש העיתונות בארגון העיתונאים בישראל.

ביוגרפיה

רונן הוא בנו של המחנך והחלוץ אריה רייניש. למד משפטים באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית בירושלים, ועיתונות באוניברסיטת מדינת קליפורניה בלוס אנג'לס.

היה חבר מערכת "ידיעות אחרונות" מאז תחילת 1975 ועד 2016. שימש כתב לעניינים משפטיים, כתב העיתון בלוס אנג'לס, עורך חדשות וכתב במגזין היומי "24 שעות".

עורך-דין משנת 1978.

לימד דיני תקשורת ואתיקה עיתונאית בבית-הספר לעיתונאות "כותרת", במכללה האקדמית ספיר, במכללה האקדמית בית ברל, בבית-הספר לאמנות "קמרה אובסקורה" וביחידה לעיתונאות ותקשורת של אוניברסיטת בר-אילן.

פרסם כתבות רבות, ידיעות ותחקירים. מהם ניתן למנות:

  • סדרת כתבות על אלימות משטרתית ("זרועו האלימה של החוק"), שעוררה הדים והביאה, בסופו של דבר, להוצאת חקירות השוטרים מידי המשטרה.
  • סדרת כתבות על נחיצותו של המשמר האזרחי.
  • תחקיר על הקלות הבלתי נסבלת של הוצאת צווי-חיפוש על ידי שופטים (בעקבות הפרסום התמנה השופט פרופ' דן ביין כוועדת-יחיד לבדיקת הנושא).
  • תחקיר על היעדר שיקול דעת שיפוטי ממשי בהוצאת צווים להאזנת-סתר.
  • תחקיר על הסיכוי העדיף של נאשמים המיוצגים על ידי עורכי-דין מסוימים לזכות בעיכוב ההליכים על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

רונן שימש במשך שנים רבות נציג האיגוד הארצי של עיתונאי ישראל בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בדיונים על חקיקת חוקים הנוגעים לתקשורת. נאבק נגד חוקים המצמצמים את חופש הביטוי וחופש העיתונות ונגד חוקים המאפשרים הוצאת צווי איסור פרסום של מידע שיש בו עניין ציבורי. שותף לתיקון החוק בעניין "סוביודיצה" בשנת 2002.

משנת 2017 רונן הוא רכז חופש העיתונות בארגון העיתונאים בישראל.

ספריו

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0