נחלת הר חב"ד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נחלת הר חב"ד
עיר קריית מלאכי
תאריך ייסוד תשכ"ט
מייסדים רבי מנחם מנדל שניאורסון
על שם חסידות חב"ד
מספר תושבים 2,800

נחלת הר חב"ד (מכונת בקצרה נחלה) היא שכונה חרדית באזור הדרומי של קריית מלאכי המאכלסת חסידי חב"ד. כיום מתגוררים בשכונה כ-2,800 תושבים[1].

היסטוריה

בית הספר למלאכה בקריית מלאכי
בניין בשכונת חב"ד בקריית מלאכי, בו נהרגו שלושה אזרחים לאחר שנפגעו מרקטת גראד במבצע עמוד ענן

בשנות ה-70 של המאה ה-20 התרחש גל גדול של עלייה מברית המועצות לישראל. בין שאר פעילי העלייה, פעלו גם חסידי חב"ד, בהוראת רבם רבי מנחם מנדל שניאורסון, להעלות את יהודי גאורגיה ובוכרה ולשכנם תחילה בכפר חב"ד ובשיכון חב"ד בלוד. אך לאחר שתמו הדירות הזמינות בערים אלו, יזם רבי מנחם מנדל שניאורסון הקמת קרייה מיוחדת עבור עולים אלו, וזו התבצעה על ידי חסידיו: אפרים וולף ומרדכי גורדצקי.

השכונה הוקמה בחורף תשכ"ט (1969), והיא נקראה בשם 'נחלת הר חב"ד'[2][3].

בשנת תשס"א (2000) הוקם על ידי הועד - שיכון חדש על קרקע פרטית שהייתה בבעלותה של משפחת גיבשטיין וצורפה לקריית מלאכי. השיכון החדש נקרא בשם "נחלת מנחם". נכון לשנת תשפ"א גרים בשיכון כ-100 משפחות.

בשנת 2009 יצא מכרז המכונה "פס חב"ד" להרחבת השכונה, מיקומו של "פס חב"ד" הוא בין שכונת נחלת הר חב"ד לנחלת מנחם. האכלוס במקום זה החל בשלהי שנת 2014.

לאחר הרחבת השכונה - היא מונה כ-2,800 תושבים[1]. התפתחות השכונה הרחיבה את שטחה הבנוי של קריית מלאכי לכיוון דרום וקרבה אותה לעבר מושב כפר ורבורג. מלבד הרחבת השכונה, החלו משפחות חסידי חב"ד לרכוש ולבנות דירות ברחבי קריית מלאכי, בקרבת הנחלה, ובמקומות רחוקים יותר, וכן גם בקבוצות ויחידים בשכונות כרמי הנדיב ו'המחנה'.

כרב הקהילה משמש הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, מזכיר בית דין רבני חב"ד.

בשכונה קיימים מוסדות רבים הכוללים בתי ספר לבנים ולבנות, ישיבה קטנה - תומכי תמימים ליובאוויטש 'בית הר"מ', ישיבה גדולה - "תומכי תמימים" ליובאוויטש - לעולי רוסיה ולחוזרים בתשובה. כולל אברכים, בית ספר למלאכה לצעירים מוגבלים וצרכים מיוחדים מרחבי הארץ, ומועדוני נוער[1] המנוהלים על ידי אלימלך הרצל.

במהלך מבצע עמוד ענן ברצועת עזה נפגע בניין בשכונה בעיר מפגיעה ישירה של רקטת גראד, ונהרגו ממנו שלושה אזרחים.

ועד נחלת הר חב"ד

חיי הקהילה בתחילה התנהלו על ידי אפרים וולף, יוסף בלוי ואיצ'ה מענדל ליס - שהיה אחראי מטעם משרד הקליטה על קליטת העולים בשכונה. כעבור מספר שנים, הורה הרבי על הקמת ועד שכונתי פנימי בראשות מרדכי גורדצקי, ושניים מנציגי הוועד נבחרו לעירייה.

כיום בועד חברים שמונה חסידי חב"ד:

 1. מרדכי גורודצקי - יו"ר
 2. אברהם אלטר הבר – מזכיר
 3. שמואל אליסון
 4. יוסף ארבוב
 5. שמואל לוין
 6. שבתי מיכלשוילי
 7. משה מעטוף
 8. שמואל חיים פרנקל

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. 1.0 1.1 1.2 עדינה חכם, מציאות בנחלת חב"ד: 5 חדרים ב-600 אלף שקל, באתר ynet, 29 במאי 2012
 2. שם השכונה נחלת הר חב"ד הוא גם ראשי תיבות בהיפוך של "חנה", על שם הרבנית חנה שניאורסון.
 3. שבועון כפר חב"ד, גיליון 1787, עמודים 36-41.