נחל עמיק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נחל עמיק

נַחַל עָמִיקערבית: ואדי עמיק) הוא נחל אכזב היורד במדרונו המערבי של הר הכרמל. אורכו של הנחל הוא כ-1.8 ק"מ.

תיאור כללי

נחל עמיק נקרא כך מכיוון שהוא יורד לעומק מתחת לשכונות רכס הכרמל הממוקמות מעליו, כרמל מערבי ושכונת כבאביר. הוא ממוקם בין נחל שיח מדרום ונחל לוטם מצפון. מוצאו של הנחל בחורשה בקצה רחוב שדרות הצבי בחיפה והוא מסתיים ברחוב אסתר המלכה בשכונת נווה דוד. הוא נשפך אל הים התיכון באזור חוף הרחצה חוף הכרמל בצידו הדרומי של פארק הכט.

לאורכו של הנחל עובר שביל הליכה למטיילים שראשיתו, בשדרות הצבי וסיומו בשכונת נווה דוד. גישה רגלית נוספת אל הנחל נמצאת בשביל שמתחיל מאחורי שיכון בתי-הזיקוק (הצופים 2), בשביל העובר מאחורי בתים ברחוב דרך הים, ומתחבר אל תחילת השביל המסומן.

סימון שבילי ההליכה בנחל הוא סימון בצבע אדום, אורך מסלול ההליכה הוא שעה וחצי והוא ברמת קושי בינונית, שכן רוב המסלול מתאפיין בירידה מתונה וקיימים קטעים רבים של הליכה בתוך האפיק על אבנים[1].

צמחייה בנחל

הצמחייה מגוונת והיא משתנה בהתאם לעונות השנה, בחורף נפוצים בנחל זלזלת הקנוקנות, רקפת מצויה, נרקיס מצוי.

באביב ניתן לזהות בפרט על הגדה הצפונית של הנחל את נורית אסיה, דם המכבים האדום, תגית מצויה, חרצית עטורה ומינים נוספים.

בעקבות ההזנחה, קיימים גם מיני פולשים אשר פלשו אל הנחל וכיום ניתן לראותם כחלק מצמחיית הנחל, כך למשל החמציץ הנוטי אשר הוא מין פולש של צמח ונפוץ מאוד בנחל בעונת החורף. כמו כן בהמשך נתיב הנחל התבססו בתוך האפיק עצי אקליפטוס המקור, שיטה כחלחלה וכן לנטנה ססגונית וכובע הנזיר שהגיעו מגינות התושבים ומהחורשה שבשדרות הצבי[2].

שמירת הטבע

נחל עמיק היה מוזנח במשך שנים רבות, פסולת מאתרי בנייה על רכס הכרמל הושלכה למטה, ביוב עירוני דלף[3], ושביל הטיול היה חסום למבקרים.

כמו שאר הוואדיות בחיפה, לנחל עמיק ישנו מעמד מוגן מתוקף חוק עזר עירוני של עיריית חיפה של שטח ציבורי פתוח, האוסר על בנייה בשטחו. למרות מעמד זה, הנחל אינו זוכה להגנה או לפיקוח כשל שמורת טבע, בסביבות שנת 2000 יזם סניף חיפה של החברה להגנת הטבע מבצע ניקוי יסודי של הנחל, לרווחתם של המטיילים.

ערכי הטבע בנחל עדיין סובלים מפגיעה קשה של מינים פולשים, בייחוד בחלקו העליון[3], אך גם בחלקיו האחרים. הדרך הוסדרה למטיילים רק בשנת 2009[4]. כמו כן- בנייתה של שכונת רמת הנשיא גרמה לנזקים לחלקו התחתון של הנחל.

קישורים חיצוניים

  1. עירונט 469 - עיריית חיפה - שיקום נחל עמיק.
  2. החברה להגנת הטבע - "הכירו את הוואדיות בחיפה"
  3. גיא שחר, חיפה - טיול בנחל עמיק

הערות שוליים

  1. ^ טיול בנחל עמיק, החברה להגנת הטבע
  2. ^ נחל עמיק – iNature, www.inature.info
  3. ^ 3.0 3.1 אייל לרמן, ביוב זיהם את נחל עמיק, באתר mynet (כפי שנשמר בארכיון האינטרנט), 18 בדצמבר 2012
  4. ^ נחל עמיק, החברה להגנת הטבע
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0