נחן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נחן
(היירקונפוליס)
מדינה מצריםמצרים  מצרים
אוכלוסייה

נחןיוונית: Ἱεράκων πόλις‏[1]-עיר הבזים; בערבית: الكوم الأحمر) הייתה העיר החשובה ביותר מבחינה דתית ופוליטית במצרים העליונה בסוף התקופה הקדם-שושלתית (בערך 31003200 לפנה"ס) וייתכן שגם בתקופה השושלתית הקדומה (בערך 3100–2686 לפנה"ס). קיימות סברות[2] שהעיר הייתה מיושבת ובעלת חשיבות מאות שנים לפני התאריכים הללו. מקור ההתיישבות והחשיבות של נחן קשורה ככל הנראה לנקדה ולתרבות הבדרית ובשיא גדולתה הכילה לפחות 5,000 תושבים ואולי אף 10,000.

נחן הייתה מרכז הפולחן של אל הבז הורוס שלכבודו נבנה בעיר אחד המקדשים העתיקים ביותר במצרים והוא נשאר בחשיבותו כמשכנו של האל המגן על המלכים גם לאחר תהפוכות שלטוניות ותרבותיות רבות.
כיום ידוע אתר העיר בממצאים הארכאולוגים שנחפרו בו ובמיוחד בפלטת נערמר. כמו כן, נחשף בנחן ה"מבצר"[3], שם שניתן למבנה גדול עשוי לבני טיט שנבנה על ידי חעא סח'מוי. המבנה דומה מאד למבנים דמויי מבצר שנמצאו באבידוס אך גם פה לא ידוע על שימוש צבאי שהיה לו. שימושו של המבנה לא ידוע, אך משערים שהוא שימש לטקסים מלכותיים ותרבותיים.

ממצא נוסף שנחשף בנחן כולל קבר עתיק שקירות הטיח שלו מעוטרים בסצנות דתיות, בהן מופיעות דמויות שעתידות להופיע בתרבות המצרית למשך שלוש מאות השנים הבאות: פמליית לוויה בסירה, דמויות ככל הנראה של אלים הניצבים בין שתי לביאות זקופות, מעגל של בעלי חיים מקורננים ומספר דוגמאות של אלוהות הבקר המוקדמת - באט. הקבר מתוארך על פי ההשערה לתקופה הקדם-שושלתית.

ב-2009 נחשף בנחן אוסף בעלי החיים העתיק ביותר שידוע עליו והוא מתוארך ל-3500 לפנה"ס. האוסף האקזוטי כולל היפופוטמים, פילים, קופי בבון ואנטילופות.[4]
קברים מאוחרים יותר שנמצאו מתוארכים לתקופת הממלכה התיכונה, תקופת הביניים השנייה ותקופת הממלכה החדשה. אחד הקברים זוהה כקברו של הורמחף, כהן דת ובו מצויר תיאור מסעו של הכהן לבירת מצרים.

נחן בכתב חרטומים
O48
niwt
או
O47
n
niwt


ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ^ סטראבון מתעתק "היירקונפוליס"
  2. ^ שירות "הארץ"‏, בית קברות עתיק מלפני יותר מ-5,000 שנה נמצא במצרים, באתר וואלה!‏, 21 באפריל 2005
  3. ^ Fixing the Fort at Hierakonpolis, Archaeology's Interactive Dig, באתר מגזין Archaeology
  4. ^ Mark Rose, ‏World's First Zoo - Hierakonpolis, Egypt, באתר Archaeology Magazine (לקוח מכרך 63, מספר 1, ינואר/פברואר 2010)
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0