נפת אמברולאורי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אמברולאורי (נפה)
(მუნიციპალიტეტი)‏ ამბროლაური
Khotevi fortress, Ambrolauri municipality, Georgia (Photo A. Muhranoff, 2011).jpg
מצודת חוֹטֶווִי
מדינה גאורגיהגאורגיה גאורגיה
מחוז רצ'ה-לצ'חומי וסוואנתי תחתית
חבל ארץ רצ'ה תחתית
תמי[1] בנפה 18
ערים בנפה אמברולאורי, חאריסתוואלה
בירת הנפה אמברולאורי
שפה רשמית גאורגית
שטח 1,142 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ בנפה 14,100[2] (2012)
 ‑ צפיפות 12.35 נפש לקמ"ר (2012)

לחצו כדי להקטין חזרה

גגרה (מחוז)סוחומי (מחוז)גודאותה (מחוז)גולריפשגאלי (מחוז)אוצ'מצ'ירה (מחוז)נפת אבשהנפת זוגדידינפת מרטווילינפת מסטיהנפת סנקינפת צ'חורוצקונפת חובינפת צאלנג'יחהפותינפת אוזורגתינפת לנצ'חותינפת צ'וחטאורינפת אמברולאורינפת לנטחינפת אונינפת צאגרינפת אדיגנינפת אספינדזהנפת אחלכלכינפת אחלציחהנפת בורג'ומינפת נינוצמינדהנפת בר'דתינפת ואנינפת זסטפונינפת תרג'ולהנפת סמטרדיהנפת סצ'חרהנפת טקיבולינפת צ'יאתורהנפת צקאלטובונפת חרגאולינפת חוניכותאיסינפת אחלגורינפת דושתינפת תיאנתינפת מצחתהנפת קאזבגיטביליסינפת בולניסינפת גרדבנינפת דמניסינפת תתרי צקארונפת מרנאולינפת צלקהרוסתווינפת אחמטהנפת גורג'אנינפת קווארלינפת דדופליסצקרונפת תלאווינפת לגודחינפת סגרג'ונפת סיר'נר'ינפת גורינפת קאספינפת כארלינפת ג'ווהנפת חאשורינפת כדהנפת כובולתינפת חלבצ'אורינפת שואחבינפת חולובתומירוסיהאזרבייג'ןארמניהטורקיהGEO-RL-AM.svg
אודות התמונה

נפת אמבּרוֹלאוּריגאורגית: ამბროლაურის მუნიციპალიტეტი, מילולית: אמבּרוֹלאוּריס מוניציפליטי) היא נפה במחוז רצ'ה-לצ'חומי וסוואנתי תחתית שבגאורגיה. הנפה מוקמת באזור רצ'ה תחתית, כאשר מצפון גובלת בנפת לנטחי, ממערב נפת צאגרי, מדרום נפת טקיבולי, נפת צ'יאתורה ונפת סצ'חרה, וממזרח נפת אוני. עד שנת 1917 נכלל באזור כותאיסי-רצ'ה. משנת 1921 באזור רצ'ה, משנת 1928 באזור רצ'ה-לצ'חומי, ומשנת 1930 נפה נפרדת. בשנים 1951-1953 נכלל בנפת כותאיסי.

הנפה מאוכלסת ב-14,100 תושבים בצפיפות אוכלוסין של 12 איש לקמ"ר[2]. העיר אמברולאורי מהווה את המרכז המנהלתי של הנפה. יישוב עירוני (דאבא[3]) נוסף בנפה הוא העיירה חָארִיסתווַאלָה. כמו כן ישנן 70 כפרים ב-18 תמי[1]: בּוּגֶאוּלִי, וֶלֶווִי, זנַאקווָה, אִיצָה, לִיחֶתִי, נַאמָאנֶווִי, נִיקוֹרצמִינדָה, סָאדמֵלִי, סחווַאווָה, רָ'אדִישִי, צַאחִי, צֶסִי, צֶ'לִיארֵ'לֶה, צ'רֵבַּאלוֹ, צ'קווִישִי, חבָנצקרָה, חִידִיקַארִי וחוֹטֶווִי.

גאוגרפיה

שטח הנפה מכסה 1142 קמ"ר, שמתוכם 420 קמ"ר שטח חקלאי. המיקום הגאוגרפי של הנפה הוא בנקודת ההתמזגות של הנהרות ריוני וקריחולה. הגובה ממוצע הוא 500 מטר מעל פני הים. האקלים לח כאשר הלחות הממוצעת היא 76%, חורפים קרים וקייצים חמים וארוכים. אוכלוסייתה מונה בעיקר גאורגים. אוצרות הטבע העיקריים בנפה הן ארסן וגבס.

בשטח הנפה זורמים נהר ריוני ויובליו: קרִיחוּלָה, זנַאקוּרָה, שָרֶאוּלָה, לוּחוּנִי, רִיצִאוּלָה ואָסקִיסצקַאלִי.

הנפה מתאימה לתיירות וכוללת חורש טבעי, נוף הררי, הרים, נהרות נקיים אקולוגית ומאגרים מלאכותיים.

יין

שטח של 8,630 דונם מכוסה במטעים (כרמים). הגידולים הם בעיקר של הגפנים אלכסנדרולי ומוג'ורטולי. היינות המפורסמים של האזור כוללים את חבנצ'קרה, תתרה וברקוני יינות שזכו למדליות רבות. כמו כן ישנן יינות נוספים המיוצרים בנפה ביניהם: חבנצ'קרה זהב (אוֹכּרוֹס חבַנצ'קַרה) המיוצר בכפר חבנצ'קרה ויין רצ'אי (רַצ'וּלי ר'ווינוֹ) המיוצר בכפר צ'רבלו.

אתרים

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נפת אמברולאורי בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 תמי (თემი)- היא הדרגה הנמוכה ביותר בחלוקה האדמיניסטרטיבית של גאורגיה. המונח מקביל פחות או יותר ל"מועצה אזורית" בישראל או ל קומונה בצרפת.
  2. ^ 2.0 2.1 Excel 2003.png אתר הסטטיסטיקות של גאורגיה: אוכלוסיית גאורגיה לפי נפות מאתר www.geostat.ge
  3. ^ דאבא (დაბა) - יישוב עירוני קטן, עיירה.
  4. ^ ניזוק ברעידת האדמה ברצ'ה (1991)


Flag of Georgia.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאורגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.