נרקיס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נרקיס
Narzisse.jpg
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה חד פסיגיים
סדרה אספרגאים
משפחה נרקיסיים
סוג נרקיס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Narcissus

נרקיס (שם מדעי: Narcissus) הוא סוג במשפחת הנרקיסיים של גאופיטים בעלי בצל. הסוג מונה כ-65 מינים שונים, מתוכם שניים הגדלים בר בישראל (נרקיס מצוי ונרקיס סתווי) ומספר נרקיסים נוספים המשווקים כצמחי נוי, כגון נרקיס מלבין. מרכז התפוצה וההתמיינות של הסוג הוא בספרד. רוב מיני הנרקיס גדלים בר באגן הים התיכון, אך יש גם מינים הגדלים במרכז אסיה ובסין. מינים שונים פורחים לאורך כל השנה, אך רבים מהם פורחים בסתיו ובחורף. הנרקיס הוא ערך טבע מוגן בישראל[1].

מאפיינים

לנרקיס עלים דמויי סרגל. הפרחים ערוכים בתפרחת, שמתפתחת בתוך עלה דמוי צינור, המכונה מַתְחָל (Spathe); עם תחילת הפריחה, התפרחת יוצאת מתוך המתחל, והפרחים נפתחים. לכל פרח שישה עלי כותרת המקיפים מעין כותרת עגולה, תוספת הנקראת "עטרה" – מעין 'כתר'. צבע הכותרת לבן או צהוב. לפרח 6 אבקנים ושחלה אחת, המתפתחת להלקט שנפתח ל-3 קשוות, ובו זרעים בצבע שחור. אכילת חלק כלשהו בנרקיס; פרחיו, גבעולו או בצלו אסורה; הנרקיס רעיל ועלול לגרום נזק לאדם.

מקור השם

מקור שמו של הנרקיס ביוונית narkissos) ναρκισσος נגזר מהיוונית ναρκη) - חוסר תחושה, קהות חושים, משום שחשבו שיש לו השפעה מרדימה. . לדעת רבים, שׁוֹשַׁנַּת הָעֲמָקִים (המופיעה בשיר השירים ב א) היא שמו המקראי של הנרקיס.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים