סאלבוטאמול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סאלבוטאמול
Salbutamol Enantiomers Structural Formulae.png
Salbutamol-3D-vdW.png
שם IUPAC
4-[2-(tert-butylamino)-1-hydroxyethyl]-2-(hydroxymethyl)phenol
שמות מסחריים בישראל
ונטולין
נתונים כימיים
כתיב כימי C13H21NO3 
מסה מולרית 239.311 g/mol
נתונים פרמוקוקינטיים
מטבוליזם בכבד
זמן מחצית חיים 3.8 שעות בערך
הפרשה בשתן
בטיחות
מעמד חוקי תרופת מרשם
קטגוריית סיכון בהיריון C
סיכון לתלות אין
דרכי מתן שאיפה, בליעה, הזרקה למחזור הדם
אינטראקציות עם תרופות אחרות יש

סאלבוטאמול (Salbutamol), שם מסחרי בישראל ונטולין, תרופה המשמשת להקלת התקפי אסתמה (קצרת) וCOPD. התרופה נכנסה לשימוש בשנת 1969 בבריטניה ובשנת 1980 בארצות הברית.

מנגנון פעולה

סאלבוטאמול הוא אגוניסט של הקולטן לאדרנלין מסוג בטא 2 (β2-adrenergic receptor). הפעלת קולטן זה בסימפונות גורם להרפית שריר חלק, הרחבת הסימפונות והקלה על הנשימה (ברונכודילטציה). לסאלבוטאמול השפעה דומה על השריר החלק ברחם ולכן הוא משמש גם למניעת לידה מוקדמת.

דרכי מתן

סאלבוטאמול סולפאט ניתן בדרך כלל ישירות לדרכי הנשימה (מתן מקומי), על ידי משאף, דיסקוס או מכשיר אינהלציה. בדרך זו הוא משפיע כמעט מיד, תוך השפעה מערכתית מיותרת מינימלית.
דרכי מתן נוספות הן מתן פומי בכדורים או בסירופ ומתן תוך ורידי בעירוי (מתן סיסטמי). מספר רב של חולי אסתמה לא מגיבים למתן סיסטמי, כמו כן שיטות אלו דורשות רמה גבוהה יותר של החומר בגוף ועקב כך גורמות ליותר תופעות לוואי ולכן הן פחות מתאימות לטיפול בהתקף האסתמה. שיטת השאיפה נחשבת לשיטה המקובלת והעדיפה ביותר.

שימוש קליני

שימוש בסאלבוטאמול נעשה במקרים הבאים:

שימוש בעת הריון והנקה

  • הריון: התרופה חודרת שליה, מעכבת התכווצות הרחם ועלולה לגרום לטכיקרדיה עוברית במינונים גבוהים. היא אינה אסורה בהריון אך יש לשקול היטב נזק לעומת תועלת בשימוש סיסטמי. שימוש מקומי (בשאיפה) מקובל בהריון.
  • הנקה: מותר בשימוש מקומי, לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב אם.

השימוש בסאלבוטאמול בדרך כלל מומלץ כאשר התקפי האסתמה הינם חמורים. אם המטופל משתמש באופן קבוע להקלה על התקפי אסתמה ישנו צורך להתייעץ עם רופא. בכל מקרה, בזמן הריון או הנקה יש להתייעץ עם רופא.

כינויים נוספים

הסאלבוטאמול נמכר תחת שמות מסחריים רבים כגון: אירומיר, אסתלין, אסמול, בוונטול, סלבותרים, פרוונטיל, סלמול, סולטאנול, ונטולין וולמקס.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.