סימו האוהא

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סימו האוהא

סימו האוהאפינית: Simo Häyhä;‏ 17 בדצמבר 1905 - 1 באפריל 2002) אשר כונה בפי הצבא האדום "המוות הלבן", היה חייל פיני ואחד הצלפים המוצלחים בהיסטוריה, בעל מספר ההריגות המאושר הגבוה ביותר[1].

ביוגרפיה

האוהא נולד בפינלנד ב-17 בדצמבר 1905, סמוך לגבול עם רוסיה, והתחיל את שירותו הצבאי ב-1925. לפני כן היה איכר. במהלך מלחמת החורף (1939-1940) בין פינלנד וברית המועצות החל האוהא לשרת כצלף. בטמפרטורה הנעה בין מינוס 20 למינוס 40 מעלות צלזיוס כשהוא לבוש כולו בבגדי הסוואה לבנים הרג האוהא לפחות 505 חיילים סובייטים. לפי הערכה לא רשמית המספר המדויק הוא 542 הרוגים. הרובה שבו השתמש האוהא הוא רובה M28, וריאציה פינית של המוסין נגאן הסובייטי, אשר התאים במיוחד למבנה גופו הקטן (1.6 מטר). הוא העדיף להשתמש בכוונת מתכת פשוטה במקום בכוונת טלסקופית לשם הסוואה טובה יותר (על הצלף להרים גבוה יותר את ראשו בעת שימוש בכוונת טלסקופית, ואור שמש המוחזר מכוונת זו יכול לחשוף את מיקום הצלף). בנוסף להריגותיו כצלף, נטען שהאוהא הרג כ-200 חיילים סובייטים עם תת-מקלע. כל זאת עשה האוהא במסגרת 100 הימים שבין תחילת הלחימה ועד פציעתו מכדור אויב- בממוצע כהריגה אחת לכל שעת אור יום.

לפני פציעתו ניסו הרוסים מספר תוכניות להיפטר ממנו, בין השאר בשימוש בצלפים משלהם והפגזות ארטילריה. לבסוף ב-6 במרץ 1940 הצליחו הרוסים כאשר האוהא נורה בלסת בקרב. חבריו פינו אותו לבית חולים והוא שב להכרה ב-13 במרץ, היום בו נחתם הסכם השלום בין פינלנד וברית המועצות. לאחר המלחמה קודם האוהא מדרגת רב-טוראי לסגן משנה.

לקח להאוהא מספר שנים להתאושש לחלוטין מפציעתו, ולאחר מלחמת העולם השנייה הוא הפך לצייד ומגדל כלבים מצליח. כאשר נשאל ב-1998 כיצד נעשה צלף כה טוב הוא השיב "באימון", ולשאלה האם הוא מתחרט שהרג אנשים כה רבים השיב שעשה מה שנאמר לו לעשות בצורה הטובה ביותר שיכל. הוא בילה את שנותיו האחרונות בכפר קטן בדרום-מזרח פינלנד, סמוך לגבול עם רוסיה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. קיימות שמועות כי היה צלף בשם מיכאיל סורקוב שהרג 702 חיילים גרמנים, אך המספר מעולם לא אומת ומעט מאד ידוע על צלף זה


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0