הסוואה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חייל מוסווה ביער
לוחמי מארינס מוסווים ביער

הסוואה היא שיטה לגרום לדבר מה להיטמע בשטח מבחינה ויזואלית ולעיתים גם מבחינה אקוסטית או תרמית (בהתאם לתנאי השטח ולצורך בהסוואה). דוגמאות לשיטות הסוואה הן שינויי הצבע של הזיקית או חליפות הסוואה של לוחמים.

מטרות הסוואה

מטרתה העיקרית של ההסוואה היא למעשה לאפשר לאובייקט או לאורגניזם המוסווה להימצא בשטח בלי שיבחינו בו. במבצעים צבאיים משמשת ההסוואה את החיילים כדי שיוכלו לחדור לשטח האויב. ההסוואה משמשת גם מרגלים ובלשים כדי שיוכלו להתקרב לאובייקט או לאדם שאחריהם הם מרגלים. בטבע משמשת ההסוואה את הצמחים ובעלי החיים כדי שיוכלו לנוע בשטח מבלי שיתגלו (למשל טורפים אשר רוצים להתקרב לטרפם או נטרפים אשר רוצים להתחמק מטורפיהם).

הסוואה בעולם החי

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הסוואה בעולם החי
הסוואה בעולם החי - גוראל ההימלאיה על רקע מדרון הררי.

ההסוואה הטבעית מתאימה לבעלי חיים וצמחים, לטורפים ונטרפים כדי שיוכלו לשרוד בטבע. בין הדוגמאות לכך:

  • אריות מסווים עצמם בסוואנה על ידי צבעם הזהוב כצבע הצמחייה היבשה כדי שיוכלו להתגנב מבעד לשיחים ובני-שיח עד למרחק המתאים מהנטרף.
  • זברות מסוות עצמן על ידי הפסים שבפרוותן המטעים את טורפיהן כך שלא יוכלו לבחור זברה ספציפית מן העדר ולטורפה.
  • צמחים טורפים מסווים עצמם כצמחים רגילים כדי להטעות את החרקים מהם הם ניזונים. הצמחים הטורפים מטעים את החרקים לחשוב שמדובר בצמח תמים, מתקרבים כדי להיזון ממנו, ואז נופלים במלכודת. צמח הכדנית למשל משתמש בכד ששפתו בצבע אדום ומעליה מופרש נוזל דביק שלוכד את החרק אשר מחליק אל נוזלי העיכול שבתוך הכד. צמח טורף בשם מלכודת ונוס משתמש בקוצים ארוכים בצבע צהוב בוהק וכאשר חרק מתקרב למלכודת, הוא נסגר בכלוב סורגים.
  • חרקים מסווים עצמם על ידי שימוש מתוחכם בצבעים ושינויים מורפולוגיים בצורתם החיצונית כדי להתחמק מטריפתם על ידי יונקים וציפורים.

הסוואה צבאית

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הסוואה צבאית

ההסוואה הצבאית מותאמת לחיילים וכלי רכב בתנאי שדה ובשטחי קרב.

סכמה הסוואה מנומרת, נועדה להתאים לצבעי הסביבה ולשבור את צורת העצם המוסווה

בשטחים שבהם ישנה צמחייה מרובה הלוחם יעטה על עצמו חליפת הסוואה (Ghillie suit) ומדים המותאמים לצבעי הצמחייה (בגווני ירוק שונים, עם תבנית מנומרת או מפוקסלת לשבירת צורה, מצנפת לקסדה ועוד), איפור על פניו שיתאים לצמחייה ולעיתים על הביגוד עצמו יוצמדו מיני צמחים שיסוו את הלוחם בשטח. ללא הסוואה זו, הלוחם יבלוט ולאויב יהיה קל לאתר אותו בקלות. בקרב צלפים ההסוואה היא חשובה ביותר, על מנת שיוכלו לתצפת ולירות אל עבר האויב מבלי להתגלות, על כן הצלפים מצוידים בחליפת הסוואה (Ghillie suit), רשתות הסוואה בהן הם מתכסים ולעיתים גם כלי הנשק מוסווה.

הסוואה קיימת גם ברכב קרבי משוריין הצבוע בצבעי ירוק זית או חאקי בהתאם לסביבה. כך למשל, טנקים אמריקניים צבועים בצהוב בהיר כי הם מותאמים לזירת לחימה מדברית (כמו בעיראק). בצה"ל מכוסה טנק המרכבה במרקם מחוספס בצבע ירוק זית-אפור שנועד לספוח אבק וחול מהסביבה ובכך להתאים את צבע הטנק לצבע הסביבה בה הוא פועל. בדחפורי D9 צה"ליים, שבמקור מגיעים צבועים בצבע צהוב בולט, מוחלפים לוחות הפח בלוחות שריון בצבע אפור-ירוק זית הנועד להסוות אותם בשטח עירוני ובשדה הקרב. בחיל האוויר הישראלי צבועים חלק ממטוסי הקרב בתצורת הסוואה מנומרת בצידם העליון (כדי להסוותם על רקע הקרקע) ובאפור בהיר בצידם התחתון (כדי להסוותם על רקע השמים). מטוסי ה-F-15 בז שנועדו להשגת עליונות אווירית צבועים באפור-תכלכל בכל גופם, כדי להסוותם בשמיים.

חלוץ ההסוואה הצבאית היה הצייר היהודי בריטי סולומון ג'וזף סולומון, שתכנן וייעץ לצבא הבריטי בעת מלחמת העולם הראשונה[1].


סוגי הסוואה

  • הסוואה אופטית - הסוואה המתבססת על שבירת קווי המתאר והצבע של העצם המוסווה. הלוחם בשטח לובש מדים או כיסוי בצבעי השטח, עמדה מוסווית תיראה כמו פני השטח (צמחייה, סלעים וכו'). בעל החיים יעטה פרווה או שעורו יהיה בצבעי השטח (מדובר בהתאמה אבולוציונית). האורגניזם יטמע בסביבתו ויראה כמוה כך שלא יבלוט.
  • הסוואה תרמית - הסוואה המתבססת על השוואת חום העצם המוסווה לחום השטח (רקע) בו הוא נמצא. תחום זה בעייתי ומצריך שימוש בטכנולוגיות חומרים חדישות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הסוואה בוויקישיתוף
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0

הערות שוליים