סמל ליטא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל ליטא
Coat of arms of Lithuania.png
פרטים
תאריך אימוץ ספטמבר 1991
התקנים
מגן אדום, פרש מסתער כסף כחול וזהב

סמל ליטא נקרא ויטיס (Vytis, "האביר") או ראייטליס (Raitelis, "הפרש") והוא מהסמלים הוותיקים באירופה. הגרסה הנוכחית אושרה בשנת 1992 בפרק 15 של החוקה.

גרסתו הנוכחית אומצה בספטמבר 1991 וכוללת את הפרטים הבאים:

  • רקע אדום
  • האביר המשוריין על הסוס בצבע לבן. האביר מחזיק את החרב מעל ראשו.
  • מגן לבן עם צלב כפול צהוב.
  • אוכף, רצועות וחגורות הסוס בצבע תכלת השמיים.
  • ידיד החרב, נרתיק, משענת לרגלי הרוכב, רסן בפי סוס ועוד פרטים דקורטיביים בצבע זהב.

היסטוריה

השימוש באביר על הסוס הלבן היה ידוע כבר ברישומים הישנים. עדויות מראות שהסמל היה על החותם של הדוכס הגדול של ליטא אלגירדס בשנת 1386. בסוף המאה ה-14 הופיעו מטבעות עם הסמל האמור. בהמשך, הוא הופיע על הסמל של הדוכסים הגדולים של ליטא ובתחילת המאה ה-15 אומץ כסמל של הדוכסות הגדולה של ליטא. בהתחלה הרוכב רכב לצד ימין, אך החל מהמאה ה-15, הוא רוכב לצד שמאל. במהלך המאה ה-15 השתרשו גם צבעי הסמל. הצלב הכפול התווסף בשנת 1386, עם קבלת הנצרות על ידי הליטאים.

תמונה של הויטיס בצבעוני, בערך 1555

בשנת 1745, כאשר ליטא נכבשה על ידי רוסיה השימוש בסמל בוטל. אמנם, בשנת 1845 ניקולאי הראשון אישר לגוברניה של וילנה סמל דומה מאוד. עם קבלת העצמאות, בשנים 1918-1920 עוצב הסמל מחדש ושימש במקביל גם כסמלה של הרפובליקה הלאומית הבלארוסית קצרת הימים. לא היה אישור רשמי לגרסאות השונות אך אחת הגרסאות נוצלה לשימוש במטבעות. בשנת 1940 עם כיבוש ליטא על ידי ברית המועצות השימוש בסמל היה מחוץ לחוק. עם חידוש המאבק על העצמאות בשנת 1988 חודש השימוש בסמל. עם קבלת העצמאות בשנת 1990 הוא אומץ מחדש. כמו כן הוא היה סמלה של בלארוס בשנים 1991-1994.

פרושים

יש המאמינים שהרוכב מייצג את Perkūnas, אל הרעם שהיה גם אליל המלחמה ובדרך כלל הוצג כרוכב. יש גם לציין שלסוס לבן יש משמעות פולחנית אצל העמים הבלטיים.

מקור השם ויטיס

מקור השם אינו ברור. המילה הופיעה בפעם הראשונה בשנת 1846. באופן כללי ניתן לציין שהמילה הליטאית vyti פרושה "לרדוף" ואכן שמו של הסמל בשפה הבלארוסית הוא "מרדף" (Пагоня). גרסה אחרת - המקור בשם סלבי (vytiaz') שפרושו "האביר".

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סמל ליטא בוויקישיתוף


En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.