סמל רומניה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Coat of arms of Romania.svg

סמל רומניה אומץ בהחלטת הפרלמנט ב-10 בספטמבר 1990. הוא מבוסס הסמל ממלכת רומניה (בין השנים 1922-1947). המרכיב המרכזי של הסמל הוא עיט בצבע זהב, אשר מחזיק צלב במקורו, וחרב ושרביט בציפורניו. הסמל נצבע ב-3 צבעי הדגל - אדום, צהוב, כחול.

היסטוריה

הרעיון המקורי של הסמל הוא משנת 1859, כאשר ולאכיה ונסיכות מולדובה התאחדו על ידי בחירת אותו שליט, אלכסנדרו יואן קוזה. אז סוכם על שתי דמויות מרכזיות - העיט והשור. עד לשנת 1866 היו מספר גרסאות. באותה שנה נבחר להיות שליט הנסיכויות הרומניות המאוחדות מי שעתיד להיות קרול הראשון, מלך רומניה. המגן חולק ל-4 חלקים - בראשון וה-3 היה נשר, ב-2 וה-4 היה שור. מעל המגן התווסף סמל של משפחת הוהנצולרן - זיגמרינגן. לאחר מלחמת העצמאות התווספו סמלים של דוברוג'ה ( דולפינים) ואולטניה (אריה). מעל המגן התווסף כתר כסימן למלכות. בשנת 1922, עם הוספת טרנסילבניה, שונה הסמל פעם נוספת. בתקופת השלטון הקומוניסטי היה בתוקף סמל אחר.

תיאור נוכחי

המגן מחולק ל-5 חלקים - אחד לכל הפרובינציות של רומניה:

המרכיב המרכזי - נשר הזהב שמחזיק את הצלב האורתודוקסי. באופן מסורתי, עיט זה מופיע בסמל של מחוז ארג'ש ( Argeş ) והערים פיטשט וקורטאה דה ארג'ש. האזור היה המרכז שסביבו התפתחה נסיכות ולאכיה. עיט, בהיותו סמל הלטיניות מסמל את אומץ-לב, החלטיות, שאיפה לגובה, שליטה וכח. הוא גם מופיע בסמל של טרנסילבניה. המגן צוייר בתכלת המסמלת את השמיים.

העיט מחזיק בציפורניו את השרביט והחרב - סמלים של שליט מולדובה שטפאן הגדול כאשר שרביט מזכיר גם את מיכאי האמיץ שאיחד את המחוזות הרומנים בפעם הראשונה.

ברבע ראשון נמצא סמל ולאכיה - עיט עם צלב במקור, השמש והירח על רקע תכלת.

ברבע השני נמצא סמל של מולדובה - שור עם קרניו, שושנה וחצי-סהר.

ברבע השלישי נמצא סמל של אולטניה ובאנאט - גלים, גשר הזהב (מסמל את הגשר של טריאנוס מעל הדנובה) ואריה עם חרב בכפה קדמית.

ברבע הרביעי נמצא סמל של טרנסילבניה - מגן עם עיט, השמש והירח ו-7 מבצרים.

כמו כן, מיוצגים שטחי החוף של הים השחור - זוג דולפינים.

ראו גם

קישורים חיצוניים


En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.