פתיחת התפריט הראשי

המכלול β

סמל מקסיקו

סמל מקסיקו החדש (משנת 1968)

סמל מקסיקו היה ערך חשוב בפוליטיקה והתרבות המקסינית במשך מאות שנים. הסמל מציג את העיט הזהוב של מקסיקו עומד על קקטוס ותופס נחש עם הפה שלו ואחד מטפריו. בעיני האצטקים יש לסמל משמעות דתית עמוקה וחזקה. בעיני האירופאים לעומת זאת מציג הסמל את ניצחון הטוב על פני הרשע.

מאז שהוכרה עצמאותה בשנת 1821 השתמשה מקסיקו עד היום בשמונה סמלים שונים. מאז ומעולם היו בשימוש עיט העומד על קקטוס בסמלה של מקסיקו. הנחש נכנס לשימוש בשנת 1823, שנתיים בלבד לאחר ההכרה בעצמאותה של המדינה. הגרסה המודרנית של הסמל אומצה לפני 40 שנים בלבד, בשנת 1968. עיצב אותה הארכיטקט פרנציסקו אפס הלגיירה.

החיות

העוף בסמל המקסיקני הוא העיט הזהוב. עוף זה מוכר בתור העוף הספרדי המלכותי (בספרדית: águila real). בשנת 1960 הצפר המקסיקני מרטין דל קמפו זיהה את העוף המדובר בכתבים פרה-היספנים בתור ציפור הקרקרה, זן הנפוץ במקסיקו (ובמקרה כזה לא יהיה נכון להשתמש בשם "עיט" מכיוון שקרקרה היא זן ממשפחת הבזיים). למרות זאת העיט הזהוב הוא סמל מקסיקו בכל מסגרת רשמית ולכן הוא גם הציפור הלאומית במקסיקו.

כשהאב דוראן הציג לראשונה את הנחש היה זה נחש מים. אף על פי כן, בשנת 1917 צויר עכסן במקומו בגלל היותו נחש נפוץ יותר באמנות הפרה-היספנית. הוא היה הנחש בשני הסמלים שהיו בשימוש בין השנים 1917-1968. בגלל דילמה זו עיצובו של הנחש בסמל המודרני לא דומה לשום זן של נחש אמיתי ומתבסס על מראהו של האל האצטקי קווטזאלקואטל, עכסן עם נוצות של ציפור ה"קטצל".

ראו גם

קישורים חיצוניים


  ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.