עזרה:מרחב שם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שמות דפים במדיה-ויקי מורכבים משני חלקים עיקריים: כותרת הדף (בהמכלול:אודות, לדוגמה, כותרת הדף היא "אודות") ומרחב השם (באותה דוגמה, המכלול:אודות, מרחב השם הוא "המכלול"). בין מרחב השם לכותרת הדף מפרידות נקודתיים ( : ). בברירת המחדל, ישנם במדיה-ויקי 18 מרחבי שם: המרחב הראשי (בו אין השם כולל את בכותרת בלבד, ובו מאוחסן התוכן העיקרי של האתר - הערכים), 15 מרחבים נוספים, ו-2 פסאודו-מרחבים.

שימושים

מרחבי השם מחלקים את דפי אתר הוויקי לקבוצות, כך שניתן לבצע פעולות ולהחיל הגדרות על דפים המשתייכים לקבוצה מסוימת, ולא על אחרות.

 • חיפוש - החיפוש הפנימי של המכלול מאפשר למשתמש להגביל את החיפוש למרחבי שם מסוימים. מרבית הקוראים, לדוגמה, יחפשו רק במרחב הראשי, בו נמצאים הערכים, ולא במרחבים אחרים. לעומתם, כותבים באתר עשויים לחפש דיונים ישנים ועל כן יעדיפו לחפש במרחבי שם כדוגמת "שיחה", "המכלול", "שיחת_המכלול" וכדומה. כל משתמש רשום יכול לקבוע את מרחבי השם בהם יתבצע החיפוש על פי ברירת המחדל בחשבון שלו באמצעות דף ההעדפות (ראו: עזרה:העדפות).
 • ספירת הדפים - באמצעות חלוקת הדפים למרחבי שם, ניתן לדעת כמה ערכים נמצאים באתר. אלמלא הייתה קיימת החלוקה למרחבי שם, ספירת הדפים הייתה כוללת את כל דפי האתר: דפי משתמש, מדיניות, תמיכה טכנית, קטגוריות, תמונות וכיוצא בזה. הספירה שהייתה מוצגת למשתמש הייתה כוללת דפים רבים שלרוב אינם מעניינים כלל וכלל את הקורא הממוצע המעוניין לדעת כמה ערכים בעלי תוכן מכיל האתר.
 • דפים מיוחדים - דפים מיוחדים מסוימים כוללים חלוקה לפי מרחבי שם. מיוחד:כל הדפים או מיוחד:דפים מיוחדים, לדוגמה, מציגים את רשימת כל הדפים הקיימים באתר, אך על פי ברירת המחדל אינם כולל דפים שאינם ערכים. באמצעות המיון למרחבי שם, ניתן לקבל בנפרד את רשימת כל דפי השיחה, רשימת כל הקטגוריות, התבניות, התמונות וכדומה. ניתן למיין גם את מיוחד:שינויים אחרונים לפי מרחבי שם, וכך ניתן, לדוגמה, לעקוב רק אחר ערכים, או רק אחר דפי שיחה וכדומה. אפשרות נוספת היא להוציא מרחב מסוים מהרשימה, וכך, לדוגמה, לעקוב אחר כל הדפים מלבד דפי שיחה, או מלבד הודעות מערכת וכדומה.
 • ממשק - במערכת מדיה-ויקי, כל מרחב שם מיוצג על ידי מספר. המרחב הראשי (המכונה "מרחב הערכים") מיוצג על ידי המספר 0, מרחב דפי השיחה על ידי המספר 1, מרחב הקטגוריות על ידי המספר 14 וכדומה (רשימה מלאה להלן). בדף ה-HTML, לתג ה-<body> נוסף class שערכו נקבע על פי מרחב השם (במרחב הראשי: <body class="ns-0">, במרחב הקטגוריות: <body class="ns-14"> וכן הלאה). בדרך זו ניתן לקבוע הגדרות עיצוב שונות לכל מרחב שם. לפרטים נוספים: עזרה:הודעות מערכת, עזרה:דפי CSS אישיים, ספר על CSS בוויקיספר.

רשימת מרחבי שם במכלול

עברית אנגלית
# שם שם נרדף קיצור שם שם נרדף קיצור
-2 מדיה Media פסאודו-מרחב לקבצים, (מרחב 6 משמש לתיאורים מקומיים של הקבצים).
-1 [א] מיוחד מי Special פסאודו-מרחב לדפים מיוחדים.
0 [ב] (ריק) מרחב השם הראשי, ללא שם. [ג]
1 שיחה ש Talk
2 [ד] משתמש משתמשת מש User U עבור דפי משתמש שיש למשתמשים רשומים, וגם לכתובות IP של משתמשים בלתי רשומים. גם דפי משנה של המשתמש מופיעים במרחב זה.
3 שיחת משתמש שיחת משתמשת שמש User talk
4 המכלול Project עבור דפים על המיזם, כדוגמת דפי מדיניות ודיונים.
5 שיחת המכלול Project talk
6 [ה] קובץ תמונה קו File Image עבור דפי תיאור מקומי לקבצים, כגון תמונות. הקבצים עצמם נמצאים במרחב -2
7 שיחת קובץ שיחת תמונה שקו File talk Image talk
8 [ו] מדיה ויקי מו Mediawiki עבור הודעות מערכת שאותן יכולים מפעילים ועורכי הממשק לערוך על מנת לשנות את ממשק האתר.
9 שיחת מדיה ויקי שמו Mediawiki talk
10 תבנית תב Template עבור תבניות.
11 שיחת תבנית שתב Template talk
12 עזרה עז Help דומה למרחב השם "המכלול", אלא שהוא מכיל דפי תמיכה טכנית בלבד.
13 שיחת עזרה שעז Help talk
14 [ז] קטגוריה קט Category עבור קטגוריות.
15 שיחת קטגוריה שקט Category talk
4000 פורטל פ עבור פורטלים.
4001 שיחת פורטל שפ
עבור ספרים.
3000 טיוטה טי עבור טיוטות ציבוריות.
3001 שיחת טיוטה שטי
828 יחידה י Module עבור יחידות.
829 שיחת יחידה שי Module talk
2300 גאדג'ט Gadget עבור דפי גאדג'טים.
2301 שיחת גאדג'ט Gadget talk
2302 הגדרת גאדג'ט Gadget definition עבור דפי הגדרות של גאדג'טים.
2303 שיחת הגדרת גאדג'ט Gadget definition talk
2600 נושא נ Topic עבור דפי נושא.
הערות
 1. ^ רשימת רוב הדפים המיוחדים
 2. ^ רשימת כל הדפים
 3. ^ ניתן גם להתייחס לדפים שבו עם נקודתיים לפני השם כשמתייחסים לדף רגיל כאל תבנית.
 4. ^ רשימת המשתמשים
 5. ^ רשימת הקבצים
 6. ^ רשימת הודעות המערכת
 7. ^ רשימת הקטגוריות
 • ניתן לקבל שם "ראשי" של מרחב שם באמצעות מילת קסם "מרחב שם". למשל, {{מרחב שם:4}} או {{מרחב שם:המכלול}}, יחזירו "המכלול".
 • בעמודה הראשונה, מספר מרחב שם, מופיעים קישורים לרשימת הדפים במרחב.
 • בשמות באנגלית אין צורך להקפיד על אותיות ראשיות או קטנות.
 • מרחבי שיחה מסומנים בצבע תכלת.
 • מידע עדכני ניתן למצוא בקישור הזה.

הערות

 • מערכת מדיה-ויקי מתעלמת מרווחים סביב הנקודתיים המפרידות בין מרחב השם לכותרת, כך שניתן ליצור קישורים שאינם זהים לשם הדף. אם ניקח כדוגמה את המכלול:אודות, גם הדרכים [[המכלול: אודות], המכלול :אודות, המכלול : אודות אפשריות.
עם זאת, הנקודתיים מתפקדות כסימן מפריד - בתאוריה, מפתחי התוכנה היו יכולים להשתמש גם בסימנים אחרים, כדוגמת #, $, ^ וכדומה, אלא שהסימן הנהוג בתכנות לסימון מרחב שם הוא נקודתיים. הנקודתיים אינן מתפקדות כחלק במשפט, ולכן אין זה נכון להוסיף רווח משמאל לנקודתיים.
 • דפי משנה נספרים תחת מרחב השם בו נמצא הדף הראשי. הדף "מרחב_שם:כותרת/שם דף משנה" ייחשב לדף במרחב בו נמצא "מרחב_שם:כותרת". לדוגמה, המכלול:אודות/ארכיון 10 נמצא באותו מרחב שם כמו המכלול:אודות, קרי: "המכלול".
 • הדף מיוחד:אקראי, אליו יש קישור בתיבת הניווט שבצד ימין, בוחר ערך אקראי ומציג אותו למשתמש. המנגנון מציג דפים ממרחב השם הראשי בלבד. החל מגרסה 1.5, ניתן להפעיל את המנגנון גם על מרחבי שם אחרים: מיוחד:אקראי/קטגוריה, מיוחד:אקראי/שיחה, מיוחד:אקראי/המכלול וכן הלאה.
 • המשתנה {{מרחב השם}} מציג את מרחב השם בו נמצא הדף המכיל את המשתנה, בדומה ל-{{שם הדף}}, המציג את כותרת הדף.

ראו גם

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הדף באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0