המכלול:פורטל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תחזוקת הפורטלים וקידומם


פורטל הוא רעיון שמקורו בויקיפדיה הגרמנית, והוא בא לתת שער כניסה אטרקטיבי לנושא שבמסגרתו ישנם ערכים רבים במכלול, ובכך מהווה השלמה של רעיון הקטגוריות, המסווג את כל ערכי המכלול לפי נושאים (קטגוריות). לקטגוריה יש אופי טכני, וסדר הערכים בה הוא אלפביתי, בעוד שהפורטל מציג את הערכים העיקריים שבקטגוריה על פי עניינים, תוך הדגשת הערכים החשובים. בתחילת דף הפורטל מופיעה הגדרה תמציתית של נושא הפורטל והפניה לערך המלא על הנושא, ואחר כך מופיע ערך נבחר, תמונה נבחרת, ערכים מומלצים בנושא, ערכים שדורשים עבודה הנוגעים לנושא, ערכים מבוקשים בנושא, קישורים חיצוניים הנוגעים לו ועוד.

בצורה כזו, המכלול תוכל לשרת ולהתפתח בצורה יעילה הרבה יותר. כך, המתעניינים בהיסטוריה, למשל, יוכלו לגשת לפורטל ההיסטוריה ולהגיע דרכו לכל מאגר הידע העשיר שמציע המכלול בתחום זה.

כל נושא שיש לו פורטל נשען על שלוש רגליים: הערך העוסק בנושא זה, הקטגוריה שבה מקוטלגים כל הערכים הקשורים בנושא זה, והפורטל המוקדש לנושא. במתמטיקה, למשל, נמצא את הערך מתמטיקה, קטגוריה:מתמטיקה ופורטל:מתמטיקה. כל אחד משלושה דפים אלה מפנה אל שני האחרים, כלומר נוצר משולש שכל קודקוד שלו מחובר אל שני האחרים, כפי שנאמר: "והחוט המשולש לא במהרה יינתק".

עשרים הפורטלים הראשיים מופיעים דרך קבע בעמוד הראשי של המכלול. פורטלים נוספים, המופיעים בתבנית:פורטלים מתחלפים, מוצגים באקראי בעמוד הראשי (בכל הצגה של העמוד הראשי נבחרים ארבעה פורטלים מתוך כלל הפורטלים שבתבנית זו). מסלול נוסף לגישה אל הפורטלים הוא פורטל הפורטלים. בנוסף, ניתן לגשת לפורטל כאל כל ערך במכלול, לפי שמו.

יצירת פורטל חדש

כל העורכים רשאים ליצור פורטל, אולם פורטל שלא מעודכן באופן תדיר יימחק מאחר שאין בו תועלת. תנאי ליצירת פורטל הוא קיומם של ערך ראשי טוב (בדרך כלל שמו כשם הפורטל), קטגוריה ראשית אחת בנושא הפורטל, מספר קטגוריות משנה ומספר רב של ערכים בתחום. דוגמה: לפורטל אינטרנט הערך הראשי הוא אינטרנט, הקטגוריה הראשית קטגוריה:אינטרנט, כ-10 קטגוריות משנה ומספר גדול מאד של ערכים הקשורים לאינטרנט. כן מומלץ להודיע על כוונה לפתוח פורטל חדש בדלפק הייעוץ כדי לוודא שאכן הקהילה מעוניינת בו. לפני יצירת פורטל חדש יש לדון בכך קודם בהמכלול:פורטל/פתיחת פורטל חדש ולקבל את הסכמת הקהילה למהלך.

למה לא ליצור פורטל חדש?

זכרו, את הפורטלים צריך לעדכן מידי שבוע-שבועיים. פורטל לא מעודכן מציג את המכלול באור מיושן, ולכן אם אינכם מתכוונים להשקיע בעדכון הפורטל או בעדכון פורטלים אחרים, המנעו מלפתוח פורטל חדש. פורטל יוצר עבודה גם לאחרים שצריכים לוודא שהפורטל נפתח כשורה ושהוא כתוב בצורה סבירה פלוס.

פורטל שאין לו ערכים רבים, במיוחד ערכים בסיסיים, ייראה מרוקן ויבש. חשוב לדאוג שהפורטל יכלול מספר רב של ערכים, כפי שהוסבר לעיל, כדי לדאוג שהפורטל יהיה מוצלח.

צעד אחר צעד

אמנם מדובר בצעד אחר צעד, מומלץ לקרוא את כל ההוראות לפני יצירת הפורטל, וחזרה עליהם עם יצירת הפורטל. אם אתם נתקלים בחוסר ודאות או אי הבנה, מומלץ לבדוק כיצד עוצבו הפורטלים האחרים ואיזה מידע מופיע בהם. ודאו שאתם יודעים כיצד אתם רוצים שהפורטל שלכם ייראה ואיזה תוכן הוא יכלול בטרם יצירתו.

שימו לב: אין ליצור פורטל בארגז חול כיוון שהעברתו למקומו הקבוע תדרוש העברת דפי משנה רבים.

יצירת דף הפורטל

למכלול עיצוב קבוע לפורטלים, בדומה לוויקיפדיה האנגלית. כדי לוודא שכל הפורטלים אכן מעוצבים בצורה דומה, יש להשתמש בפורטל:בסיס. לאחר שנבחר שם הפורטל החדש (בדרך כלל כשם הקטגוריה הראשית), יש לפתוח בחלון העריכה את הערך "פורטל:שם הפורטל" (לדוגמה, "פורטל:מחשבים"). לתוך תיבת העריכה הריקה יש להעתיק את התוכן המופיע בפורטל הבסיס. יש לערוך את פורטל:בסיס ולהעתיק ידנית (העתק-הדבק) את המידע המופיע בו לפורטל החדש. לאחר שהמידע הועתק, כתבו בתקציר "הועתק מפורטל:בסיס" ושמרו את הדף (את הדף "פורטל:בסיס" עצמו אין לשנות).

לאחר יצירת בסיס הפורטל מומלץ להוסיף תבנית {{פורטל בעבודה}} כדי למנוע התערבות של אחרים עד לסיום יצירת הפורטל.

עיצוב ראשוני של הפורטל

כעת יש לכם דף פורטל מלא בקישורים אדומים ועליכם להגדיר כיצד ייראו המסגרות. מצאו ולחצו על אחד הקישורים בשם "פורטל:שם הפורטל/מסגרת מעוצבת עליונה". לתוך דף זה יש להעתיק את תוכן המסגרת המופיעה כאן. לאחר שהעתקתם את תוכן המסגרת עליכם לקבוע את צבעי המסגרת על ידי כתיבת שם של צבע (בלועזית) אחרי סימן השווה. ניתן להשתמש בצבעים ספציפיים יותר על פי האתר הזה (לדוגמה, ראו כיצד נראה פורטל:מחשבים/מסגרת מעוצבת עליונה). ניתן "לשחק" עם הצבעים תוך לחיצה על הכפתור "תצוגה מקדימה" כדי לראות תצוגה מקדימה. לאחר שסיימתם לבחור את הצבעים, שמרו את הדף. בכל עת ניתן לחזור לדף זה ולהגדיר מחדש את הצבעים.

חזרו לדף הפורטל שלכם (בתיבת החיפוש ניתן להקליד "פורטל:שם הפורטל" וללחוץ על "לערך"). רעננו את הדף ותראו שהוא מבולגן כולו. אין מה לדאוג, עד הפסקה הבאה הכל יסתדר מצויין. מצאו ולחצו על אחד הקישורים בשם "פורטל:שם הפורטל/מסגרת מעוצבת תחתונה". לשם הכניס את הטקסט הבא: "{{פורטל:מסגרת מעוצבת תחתונה}}" (ללא הגרשיים). שמרו את הדף וחזרו לדף הפורטל. רעננו אותו ותמצאו את הבסיס שלכם מוכן.

נושאים מרכזיים

שימו לב שקיימות שתי מסגרות בשם "נושא 1" ו-"נושא 2". אותם צריך לשנות ולכן יש לערוך את הפורטל ולהוסיף לו מסגרות על פי הצורך (וקישורים לקטגוריות המתאימות ותבנית "בעבודה" כדי שלא יפריעו לכם). לחצו על לשונית "עריכה" שבראש דף הפורטל והסיפו את התבנית "{{בעבודה}}" בראש העמוד. גלגלו עד הסוף והכניסו קישור לקטגוריה הראשית ולקטגורית הפורטלים ("[[קטגוריה:פורטלים]]").

עכשיו נטפל במסגרות. שימו לב שכל מסגרת בנויה משלוש שורות וכולן דומות, חוץ משם המסגרת. חפשו את המסגרת בה מופיעה המילה "נושא 1" ושנו את המילה לשם מסגרת מתאים (כגון "אישים", "תחומים קרובים" וכד'). דאגו לא לשנות דבר מלבד המילה (והמספר) "נושא 1". שימו לב - יש לשנות את שם המסגרת בשלושה מקומות ויש לדאוג שהשם יהיה זהה בכל אחד מהמקומות.

את "נושא 2" משנים בצורה דומה. כדי להוסיף מסגרות יש להעתיק את שלוש השורות של "נושא 2" ולשנות את הכותרת בהתאם. שמרו את הדף וחזרו לדף הפורטל.

הוספת מידע לפורטל החדש

כדי להוסיף מידע למסגרות הקיימות יש ללחוץ על הקישור "עריכה" המופיע בצד שמאל של כל כותרת. הוספת תמונות בתוך המסגרות יכולה להיות בעייתית למי שאינו מבין בעיצוב. הדרך הקלה ביותר לדאוג לכך שהתמונות יוצגו בצורה מופתית היא להעתיק את המידע שמופיע בפורטל אחר שבו יש תמונה ולשנות את הנתונים בהתאם. בכל מקרה, בכל בעיה ניתן לפנות לדלפק הייעוץ.

אם אתם חושבים שמסגרת מסוימת מיותרת או לא רלוונטית, ערכו את הפורטל והסירו אותה. לכשתסיימו להכניס מידע לפורטל הסירו את תבנית "בעבודה".

הפיכת הפורטל לדינמי

על הפורטל להיות דינמי, כדי למשוך את המבקרים בו לביקור חוזר מדי פעם. כלי מרכזי ליצירת דינמיות הוא תבנית {{בחירת מידע}}, המאפשר להגדיר אוסף של ערכים שיתחלפו אוטומטית בתוך מסגרת מסוימת של הפורטל, כגון המסגרות "ערך נבחר", "תמונה נבחרת" ו"הידעת?".

מהלך חיי הפורטל

עם סיום העבודה על הפורטל, הוא מצטרף לאוסף הפורטלים של המכלול, אך בזאת לא הסתיימה הפעילות בו - יש לתחזק את הפורטל כדי לשמור על רעננותו. את מלאי הערכים במסגרות המתעדכנות אוטומטית, כגון "ערך נבחר" ו"תמונה נבחרת", יש להגדיל בהתמדה, עם התווספות ערכים ראויים למכלול. יש לעדכן את הפרק "קדימה, לעבודה!" שבתחתית כל פורטל בהתאם לשינויים בערכי התחום בו הוא עוסק במכלול. יש גם לעדכן את שאר המסגרות שפתחתם ולדאוג שערכים בסיסיים חדשים מופיעים בהן. לגבי עיצוב הפורטל, ראו את המדריך לעיצוב פורטלים, בו יש דוגמאות לפורטלים, כמו גם מידע נוסף לגבי אפשרות עדכון הפורטל באופן אוטמטי.

ראו גם