עיוורון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף עיוור)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עיוורון
שעון לעוורים עם סימוני ספרות בולטים
שעון לעוורים עם סימוני ספרות בולטים

עיוורון הוא סוג של נכות המתבטא בפגיעה מסוימת או מוחלטת ביכולת הראייה, באופן זמני או לצמיתות. לעיתים מדובר במום מולד, ולעיתים נגרם כתוצאה ממחלה או תאונה. "עיוור" מוגדר כמי שלא יכול לראות אפילו אור (NLP).

הגדרת עיוורון בישראל (הן באירופה) נוגעת לא רק במקרה של עיוורון מוחלט, אלא מוגדרת גם עבור אנשים בעלי לקות ראייה קשה. החוק מגדיר מה חדות הראייה בה לקויי ראייה מוגדרים עיוורים, והיא עומדת על 3/60.

הגדרה שלישית לעיוורון היא צמצום שדה הראיה כך שזווית הראיה המרבית אינה עולה על °20 בעין הבריאה יותר[1][2]. בשלושת המצבים מקבלים ממשרד העבודה והרווחה תעודת עיוור.

גורמי עיוורון

עיוורון (לרוב מוחלט) יכול להיות קורטיקלי[3][4], היינו פגיעה במערכת העצבוב הראייתי שבמח, או רטינלי, היינו שיש בעיה ברשתית העין, אז גם יכול להופיע עיוורון חלקי (היינו שחלק משדה הראייה נפגע).

עיוורון רטינלי

מקרי עיוורון רבים נגרמים עקב מחלת גלאוקומה וניוון מרכז הראייה. בארצות מתפתחות רוב מקרי העיוורון נגרמים עקב קטרקט שאינו מנותח, בניגוד למדינות המפותחות. גורמים גנטים שונים ורבים מעורבים (גם בצורה יחידית) במחלות הפוגעות ברשתית[5].

מרבית המאמצים להשבת ראייה בצורה מלאכותית, נעשים ברשתית, אם בצורה של השתלת שבב[6] או הזרקה טיפולית לרשתית[7][8][9] .

עיוורון קורטיקלי

מקרים של טראומת ראש, או שבץ, יכולים לגרום לעיוורון זה. נזק לעצב הראייה יוביל לעיוורון זה.

תופעה מעניינת שיכולה להיות לאנשים עם עיוורון זה היא היכולת לחוש אובייקטים, גם אם ה"מראה" אינו נתפס במודעות בצורה של ראייה[10][11], וכן לזהות רגשות[12][13].

בעיוורון מהסוג הקורטיקלי, ניסיון להשבת הראייה בצורה מלאכותית, מתבסס על שתל מוחי[14].

מניעה וטיפול

להקלת חייהם של העיוורים הומצאו מאות עזרים, הידוע בהם הוא כתב ברייל – צירופי בליטות על גבי משטח אותן ניתן "לקרוא" באמצעות מישוש. עזרים מוכרים נוספים הם איות אצבעות (אנ'), חתימת מישוש (אנ'), מקל חישה לעיוורים וכלב נחייה. קיימים אף עזרים מתוחכמים יותר, כגון מקלדת ברייל למחשב ו"מסך" לקריאה על ידי מגע, המאפשר בין השאר גלישה באינטרנט, באתרים נגישים.

בניגוד לדעה הרווחת, לרוב האנשים המתפקדים כעיוורים מוחלטים בעלי אחוז ראייה מסוים, לחלקם אף תיתכן ראייה תקינה עם פגיעה ממשית בשדה הראייה (למשל במחלת רטיניטיס פיגמנטוזה). עיוור נחשב אדם שחדות הראייה המקסימלית בעין הטובה יותר שלו, עם תיקון משקפיים במידת הצורך, הוא 6/120. לשם השוואה, לאדם בעל משקפי 4- ומעלה, כאשר אינו מרכיב את המשקפיים, חדות הראייה של 6/120 או פחות. אולם, בניגוד לעיוור, קיימת עבורו האפשרות לשפר את הראייה במשקפיים או עדשות מגע.

גם במקרים קשים, בהם קיימים רק שרידי ראייה חלקיים, ניתן לעזור למטופל, בעיקר בקריאה, על ידי שימוש באביזרי הגדלה שונים, כגון זכוכיות מגדלות עם תאורה, מגדלות אלקטרוניות, טלוויזיה במעגל סגור (טמ"ס) לחומר קריאה ועוד.

אחת הבעיות העיקריות בעזרה ללקוי הראייה המבוגר היא המטופל עצמו. באמצעים טכניים שונים ניתן לשפר ולעזור מאוד בעיקר ביכולת לקריאה, אולם אחוז ניכר מהמטופלים חסר מוטיבציה ואינו מעוניין בעזרה זו. הסיבה העיקרית לכך היא חוסר הרצון שיראו אותו משתמש בזכוכיות מגדלות, טלסקופים קטנים או משקפיים מיוחדים. הבעיה ממשית, ומהווה גורם ראשון לכישלון הטיפול במקרים אלו. חלק מהעוורים מפתחים יכולת מוגברת של חושים אחרים. הדוגמה לכך הוא אשרף ארמאן - צייר עיוור מלידה.

נגישות

שפת מדרכה נגישה לעיוורים, כבדי ראייה ומשתמשי כיסאות גלגלים, ליד מעבר חצייה באוונסטון, במטרופולין של שיקגו

בחלק מתחנות אוטובוס יש עמוד הכרזה (אינו פועל אוטומטית) המסביר מה הזמנים ואילו אוטובוסים הולכים להגיע, בנוסף קיים שילוט בברייל של מספר הקו המגיע לתחנה.

במדרכות בחלק מהערים בישראל משולב ריצוף בולט, המאפשר ללקויי ראייה להרגיש בצורה טקטילית את שפות המדרכה, ומעברי חצייה הנמצאים בהמשך הדרך.

מודעות

ב-6 ביוני מצוין בישראל הבליינד דיי, יום ההזדהות עם עיוורים ולקויי ראייה.

ב-11 באוקטובר מתקיים יום הראייה הבינלאומי.

ספורט לעיוורים

בענפי ספורט אחדים נמצאו פתרונות לשילובם של עיוורים בפעילות ספורטיבית.

ישנם משחקים שמשחקים עיוורים או שחקנים רגילים בעיניים עצומות, כמו משחק עיוור בשחמט. בנוסף, ישנם ארגוני ספורט שמתמחים בספורט לעיוורים. לדוגמה, הפדרציה האוסטרלית לספורט לעיוורים.

עיוורים במספרים

 • מספר העיוורים בישראל: 23,102 (נתונים 2013 לפי נתוני משרד הרווחה[15]).
 • מספר העיוורים בעולם: כ-39 מיליון. מספר לקויי הראייה הכולל: כ-246 מיליון (נכון לאוגוסט 2014)[16].

ראו גם

לקריאה נוספת

 • הס, א' (2011). "ראייה שונה בשילוב: פוטנציאל הצמיחה של תלמידים לקויי ראייה משתלבים", בתוך: ג' אבישר, י' לייזר וש' רייטר (עורכים). שילובים מערכות חינוך וחברה. חיפה: "אחוה הוצאה לאור". 87 -110.

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

 1. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרי חובה [ כותרת ] חסרים
  [1], www.molsa.gov.il
 2. ^ הגדרת עיוור, כל-זכות
 3. ^ עבודה בתחום הראייה, Keren Or Inc
 4. ^ https://www.eliya.org.il/מידע-מקצועי/לקות-ראייה-קורטיקלית/
 5. ^ מעורבות העין במחלות גנטיות, www.enaim.co.il
 6. ^ Technology | Nano Retina, www.nano-retina.com
 7. ^ José-Alain Sahel, Elise Boulanger-Scemama, Chloé Pagot, Angelo Arleo, Francesco Galluppi, Joseph N. Martel, Simona Degli Esposti, Alexandre Delaux, Jean-Baptiste de Saint Aubert, Caroline de Montleau, Emmanuel Gutman, Isabelle Audo, Jens Duebel, Serge Picaud, Deniz Dalkara, Laure Blouin, Magali Taiel, Botond Roska, Partial recovery of visual function in a blind patient after optogenetic therapy, Nature Medicine, 2021-05-24, עמ' 1–7 doi: 10.1038/s41591-021-01351-4
 8. ^ Sara Reardon, Injection of light-sensitive proteins restores blind man’s vision, Nature, 2021-05-24 doi: 10.1038/d41586-021-01421-0
 9. ^ Office of the Commissioner, FDA approves novel gene therapy to treat patients with a rare form of inherited vision loss, FDA, ‏2020-03-24 (באנגלית)
 10. ^ עיוורון קורטיקלי: על עיוורים שהעיניים שלהם דווקא עובדות, סיור מוחות, ‏2018-06-05
 11. ^ בטיפולנט | האיד המודע: על דחפים, רגשות ומודעות - סקירת הרצאה של פרופ' מרק סולמס, בטיפולנט | פורטל לשירותים פסיכולוגיים בישראל
 12. ^ https://www.researchgate.net/publication/274949009_Implicit_facial_emotion_recognition_in_a_case_of_cortical_blindness
 13. ^ Alison Abbott, Not blind to emotion, Nature, 2009-09-28 doi: 10.1038/news.2009.956
 14. ^ A new implant for blind people jacks directly into the brain, MIT Technology Review (באנגלית)
 15. ^ ראייה ועיוורון - נתונים סטטיסטיים, אתר משרד הרווחה.
 16. ^ Visual impairment and blindness, אתר ארגון הבריאות העולמי (WHO)
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0