פארמוויל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
לוגו פארמוויל
צילום מסך

פארמוויל (FarmVille) הוא משחק תפקידים ממוחשב המאפשר למנויי פייסבוק לעסוק בחקלאות וירטואלית, ובין היתר לזרוע, לגדל ולקצור גידולים חקלאיים, ולגדל חיות משק בית. המשחק הושק ב-19 ביוני 2009 על ידי חברת זינגה ועד מהרה זכה לפופולריות רבה. נכון לאפריל 2010 יותר מ-83 מיליון חשבונות פייסבוק משחקים במשחק מדי חודש.[1] במשך שנתיים היה זה המשחק הפופולרי ביותר בפייסבוק, אך בשנים שלאחר מכן ירד באופן עקבי בדירוג זה. במאי 2012 דורג במקום השביעי ברשימת המשחקים הפופולריים וב-2016 דורג במקום ה-110.

מהלך המשחק

עם הרישום למשחק מקבל השחקן חלקות חקלאיות. השחקן יכול לזרוע גידולים נוספים, לקצור את תוצרתם וכן הלאה. הגידולים החקלאיים מוכנים לניצול בתוך שעתיים עד ארבעה ימים, דבר הקובע גם את ערכם הכספי, ואם פרק זמן זה חלף, הם יקמלו ויהיה צורך לעבד את החלקה החקלאית מחדש.

עם התקדמותו של השחקן הוא צובר כסף, עמו הוא יכול לרכוש בשוק הווירטואלי של המשחק זרעים, עצים, בעלי חיים (שגם מהתוצרים שלהם אפשר להרוויח), מבנים, אדמה נוספת, כלי רכב חקלאיים ועוד. כמו כן, ניתן למכור את התוצרת החקלאית עבור כסף נוסף. חלק מהטובין הווירטואלים במשחק ניתנים לרכישה גם על ידי תשלום בכסף אמיתי, וכך מונע המנגנון הכלכלי שמאחורי המשחק - תשלומי מיקרו. ההתקדמות במשחק ומעבר השלבים בו מתאפשרים כאשר השחקן מגיע למספר נקודות שנקבע כתנאי למעבר שלב. הנקודות ניתנות כאשר מעבדים את החלקות, כאשר שותלים גידולים וכאשר מבצעים משימות בחוות השכנות.

המשחק כולל יסוד חברתי המתאים לפלטפורמה של פייסבוק, שכן לדמות הווירטואלית בפארמוויל מעגל חברים, וניתן לבצע משימות שונות תוך שיתוף פעולה ולסייע לחברים בחוותם. ניתן לשלוח במשחק מתנות ייחודיות לאנשים שאין לקנות בשוק כגון: עץ זית, סוס, ארנב, פרה, או עץ אבוקדו.

במסגרת שיווק האלבום Born This Way, של הזמרת ליידי גאגא, נפתחה חווה מיוחדת בשם "גאגאוויל", שבה יכלו משתמשים לשמוע שירים נבחרים מהאלבום טרם יציאתם הרשמית.

תרומות ועזרה לזולת

הפופולריות של המשחק, הובילה לשימוש בו למטרות צדקה למיניהן. לעיתים המשחק מציע צמח מסוים ומיוחד שניתן לקנות רק בכסף אמיתי, ושההכנסות מקנייתו, כולן או חלקן, ייתרמו למען מטרה זו או אחרת. לדוגמה, בתחילת שנת 2010, מספר ימים לאחר רעידת האדמה הגדולה שהתרחשה בהאיטי באותה השנה, הוצע למכירה דגן מיוחד תמורת כסף אמיתי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים