פוליטיזציה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: למונח פוליטיזציה מספר משמעויות, שהערך מתייחס רק לאחת מהן.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פוליטיזציה היא תהליך המתרחש כאשר ההחלטות בנושא מסוים מתבצעות משיקולים פוליטיים ולא משיקולים מקצועיים. פוליטיזציה נפוצה בהחלטות בנושאים חברתיים, כלכליים, דתיים, מדעיים ומשפטיים.

כדוגמה לפוליטיזציה אפשר לראות את מגוון המונחים בשיח הישראלי המתארים את השטח הגאוגרפי שממערב לנהר הירדן - "יהודה ושומרון", "הגדה המערבית", ועוד. כל מונח כזה איננו מתאר יחידה גאוגרפית גרידא, אלא נלווית אליו משמעות פוליטית, וזו דוגמה לפוליטיזציה של מונח גאוגרפי.

דוגמה נוספת לפוליטיזציה אפשר לראות בהחלטת הפרלמנט בשוודיה במרץ 2010 להכיר באירועי רצח העם הארמני בטורקיה.[1] שר החוץ השוודי, קארל בילדט, טען אז שהוא מצר על ההחלטה ושהיא מהווה "פוליטיזציה של ההיסטוריה."[2]

לפעמים המונח "פוליטיזציה" עצמו הופך למונח בעל משמעות שלילית. קבוצה המחזיקה בדעה מסוימת בנושא כלשהו עשויה להאשים את המתנגדים לה ב"פוליטיזציה של הנושא". כוונתם של משתמשי הביטוי היא שאנשי הקבוצה מתמודדים עם הסוגיה באופן מקצועי, ואילו המתנגדים לה עוסקים בנושא ממניעים פוליטיים בלבד.

בין הסוגיות בהן הדיון גולש לעיתים קרובות לפוליטיזציה ניתן למצוא דיונים בנושאי התחממות עולמית, שיטות שונות לטיפול באוטיזם, הפרדת הדת מהמדינה, פמיניזם, נישואים חד-מיניים, דרכים שונות להפחתת ממדי העוני, מלחמה, הזכות לשאת נשק, רווחה, עונש מוות, ושימוש בתאי גזע עובריים למחקר.

ראו גם

הערות שוליים

  1. סוכנויות הידיעות, שבדיה הכירה ברצח העם - שגרירת טורקיה תעזוב, באתר ynet, 11 במרץ 2010.
  2. ANKARA: Turkey: Swedish politicization of history "big mistake", ‏13 במרץ 2010 (באנגלית).
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0