פלא יועץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער המהדורה הראשונה דפוס קושטא

פלא יועץ, הוא ספר מוסר, המכיל עצות להנהגות בכל תחומי החיים, שנכתב על ידי רבי אליעזר פאפו, ונדפס לראשונה בקושטנדינא בשנת 1824, ולאחר מכן חזר והודפס בעוד 16 מהדורות. באחדות מן המהדורות ניכרת חתימת ידו של הצנזור, אשר הורה למחוק מהן קטעים מסוימים.

המחבר היה אחת הדמויות הנערצות על יהודי ההאימפריה העות'מאנית וחבל הבלקן, והמשפיעות בהרבצת תורה ומוסר. הרב פאפו שהיה רבה של סיליסטרה שבבולגריה, נלחם ללא חת בכל פרצה שנפרצה בחומת היהדות, אך עשה זאת בדרכי נועם, תוך שהוא משתמש בדברים היוצאים מן הלב, ונכנסים אל הלב. בסגנון זה השתמש גם בכותבו את הספר הנידון.

על כוונתו לפרסם את הספר "פלא יועץ", מודיע המחבר בהקדמתו לספרו "אורות אלים", שם הוא מתחייב כי כל ההכנסות ממכירת ספר זה, ישמשו להדפסת הספר החדש[1].

שמו של הספר ניתן לו על פי הפסוק בספר ישעיהו ”כִּי יֶלֶד יֻלַּד לָנוּ, בֵּן נִתַּן לָנוּ, וַתְּהִי הַמִּשְׂרָה עַל שִׁכְמוֹ, וַיִּקְרָא שְׁמוֹ פֶּלֶא יוֹעֵץ אֵל גִּבּוֹר אֲבִי-עַד שַׂר-שָׁלוֹם[2]. יועץ - על שום שהספר גדוש בעצות טובות, ופלא - ראשי תיבות של שם המחבר אליעזר פאפו' מן הסוף להתחלה.

הספר כולל 2 חלקים. בראשון 196 ערכים שונים, המסודרים בסדר אלפביתי, ובשני 195 ערכים נוספים. בסוף הספר העתיק המחבר את הקונטרס "אלפא ביתא - אותיות מחכימות" מאת רבי צבי הירש מנדבורנה. תוך שהוא מבטיח כי מי שישקוד על הקונטרס לקוראו פעם בשבוע, או פעם בחודש, ימצא חיים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ”ואגיד לדור כי כל הנעשה דמים מקוטנריס זה, הרי הוא קודש לה' להדפיס קונטריסי הנחמד למראה אשר טיפחתי ורביתי בסיעייתא דשמייא במוסר ויראת ה', וקראתיו בשם פלא יועץ (רבי אליעזר פאפו, אורות אלים, מהדורת שאלוניקי, תקפ"ג, הקדמה, באתר היברובוקס).
  2. ^ ספר ישעיה, פרק ט', פסוק ה'