צ'ונאד סגדי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צ'ונאד סגדי
Szegedi Csanád
Szegedi Csanad.jpg
צ'ונאד סגדי
לידה 22 בספטמבר 1982 שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 20: attempt to compare table with number.
מישקולץ שבהונגריה
מדינה הונגריה
מקום מגורים הונגריה
ידוע בשל הואשם באנטישמיות, וגילה שהוא יהודי
שנות הפעילות 2003-2012
תקופת כהונה 2009 -
מפלגה יוביק (סגן נשיא המפלגה עד 2012)
דת יהודי

צ'ונאד סגדי (נכתב גם צ'אנאד סגדי או צ'נאד סגדי; בהונגרית: Szegedi Csanád‏; 22 בספטמבר 1982), פוליטיקאי הונגרי, חבר הפרלמנט האירופי לשעבר[1]. היה חבר בכיר במפלגה הלאומנית ההונגרית יוביק, והואשם באנטישמיות. בשנת 2012 זכה להכרה בינלאומית לאחר שגילה ששורשיו יהודיים[2].

קורות חיים

סגדי נולד במישקולץ שבהונגריה. אביו, מיקלוש סגדי, הוא אמן עממי לגילוף עץ, ואמו, קטלין מולנאר, היא מהנדסת תוכנה. אחד מאחיו, מרטון סגדי, אף הוא פוליטיקאי, והיה מועמדה של מפלגת יוביק לראשות עיריית מישקולץ, אך עזב את המפלגה בשנת 2012[3].

הוא למד באוניברסיטה על שם גאשפאר קארולי של הכנסייה הרפורמית בהונגריה (אנ').

לפני חשיפת מוצאו היהודי של סגדי, הוא היה ידוע באמירותיו האנטישמיות. הוא היה ממקימי המשמר ההונגרי, שלבשו בגדים שחורים וראו עצמם ממשיכיו של צלב החץ, המפלגה ההונגרית הנאצית במלחמת העולם השנייה. המשמר ההונגרי נאסר בחוק ב-2009, על פי צו בית משפט בבודפשט. לאחר מכן היה חבר בכיר במפלגה הלאומנית יוביק וכיהן כסגן הנשיא שלה עד 2012.

מ-2009 עד 2014 כיהן סגדי בפרלמנט האירופי שבבריסל. בתחילת דרכו התבטא בעד יציאת הונגריה מהאיחוד האירופי, ולכינון "ברית טוראנית חדשה" בין הונגריה למדינות במרכז אסיה, אזור הנחשב למקורה של השפה ההונגרית.

חשיפת מוצאו היהודי

בחודש יוני 2012 חשף לציבור שגילה לאחרונה כי סבו וסבתו מצד אמו הם יהודים. סבתו שרדה את מחנה הריכוז אושוויץ, וסבו עבד זמן רב במחנות כפייה. סגדי התחיל ללמוד ערכי יהדות, לשמור שבת, לאכול אוכל כשר ולבקר בבית כנסת. הוא נפגש עם רב בשם שלמה כובש (בהונגרית: Köves), המכהן כרב הקהילה ההונגרית המאוחדת (עמי"ך), שחשב בתחילה שמדובר בבדיחה, אך עזר לו ללמוד על היהדות[4]. סגדי אומר שמאז הוא "בעל שורשים יהודיים - אבל 100 אחוז הונגרי". כיהודי, הוא הגיע לישראל, וביקר ביד ושם ובכותל המערבי[4].

ב-28 ביוני 2012 פרסם סגדי הודעה בה הצהיר כי הוא מתפטר מכל תפקידיו במפלגת יוביק. הוא הביע את רצונו להישאר חבר בפרלמנט האירופי. על פי פרסומים בעיתונות, סגדי הואשם על ידי מפלגתו כי הציע שוחד כדי למנוע את חשיפת מוצאו, ונדרש להתפטר מכל תפקידיו במפלגת יוביק ומייצוגה בפרלמט האירופי[5]. דוברות מפלגת יוביק פרסמה הצהרה כי הדרישה להתפטרותו אינה נובעת ממוצאו היהודי של סגדי אלא מההאשמה בשוחד ובשחיתות. סגדי נדרש גם להתפטר מתפקידו בפרלמנט האירופי, אף על פי שנבחר בבחירות אישיות, אך סירב[6]. בראיון שבוצע עמו בתוכנית "עובדה", סגדי לעומת זאת טען כי ראשי המפלגה הפצירו בפניו תחילה להצניע את הסיפור, ולאחר מכן ביקשו ממנו להשאר חבר במפלגה כדי להראות שהיא אינה אנטישמית.

בהמשך הוצנעו אירועים אלה על ידי המפלגה, שהודיעה רשמית רק על כשלונו בבחירות לסגנות נשיאות המפלגה במאי 2012 תוך איזכור "בעיות" בכהונתו בפרלמנט האירופי[7], ומאז, שמו אינו מופיע בפרסומיה[8].

סרט דוקומנטרי על חייו כנאו-נאצי המגלה שורשים יהודיים נמצא בתהליך הכנה בחורף 2013-2014[9]. בינואר 2014 שודרה כתבה בתוכנית הטלוויזיה "עובדה", המתארת את המהפך שעבר סגדי ממנהיג מפלגה נאו-נאצית ליהודי המתחבר ליהדותו[10].

שינוי עמדותיו הפוליטיות

סגדי כבר אינו חבר הפרלמנט האירופי, בה ייצג את הונגריה מטעם מפלגת יוביק, ומאז גילוי יהדותו חל שינוי ניכר בעמדותיו. הוא התבטא נגד הקיצוניות הלאומנית המתפשטת באירופה, כולל מפלגת יוביק[11]. פעילותו כוללת קידום הקשרים בין האיחוד האירופי לישראל[12] ותמיכה בישראל בהקשר לסכסוך הישראלי-פלסטיני[13]. הוא הביע התנגדות למדיניות האיחוד האירופי בטענה כי אין בסיס היסטורי לדרישה להקמת מדינה פלסטינית וכי ההתיישבות הישראלית בשטחי הגדה המערבית אינה מנוגדת לחוק הבינלאומי[14].

אתר האינטרנט שלו ודף הפייסבוק בהם פרסם סגדי את דעותיו בעבר אינם פעילים עוד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. צ'ונאד סגדי באתר הפרלמט האירופי
 2. ניסן צור, הפוליטיקיאי ההונגרי האנטישמי: אני יהודי, באתר nrg‏, 29/6/2012
 3. SZEGEDI MÁRTON IS KILÉPETT A JOBBIKBÓL (בהונגרית)
 4. 4.0 4.1 Dale Hurd, Crisis of Conscience: Anti-Semite Learns He's a Jew, באתר CBN News, ‏6 בדצמבר 2013 (באנגלית)
 5. PABLO GORONDI, Hungary far-right leader discovers Jewish roots, AP‏, ‏14 באוגוסט 2012 (באנגלית)
 6. Hungary: Jobbik MEP Quits Party Amidst Exposure, מאתר סוכנות הידיעות האנטי-ציונית מתאבה, ‏30 ביולי 2012 (באנגלית)
 7. MEP Csanad Szegedi failed to secure another term as vice-president, אתר מפלגת "יוביק", ‏29 במאי 2012 (באנגלית)
 8. נראה כי רוב המידע על סגדי הוסר מאתר האינטרנט של יוביק. המידע על האשמתו בשחיתות ובשוחד הובא מתוך פרסום המפלגה MEP Szegedi resigns from -nearly- all positions in Jobbik, אך מסמך זה אינו זמין עוד.
 9. Tova Dvorin, From Hungarian Neo-Nazi to Orthodox Jew, ‏17 בדצמבר 2013 (באנגלית)
 10. רוני קובן, אפרת לכטר, אירית לכטר, ‏סיפורו של המנהיג הניאו נאצי שחזר בתשובה, באתר ‏mako‏‏, ‏30 בינואר 2014‏
 11. Csanád Szegedi, Combating extremism in Europe, European Parliament: Parliamentary questions‏, ‏22 בינואר 2014 (באנגלית)
 12. Csanád Szegedi, Strengthening the partnership between the European Union and Israel, European Parliament: Parliamentary Questions‏, ‏23 בינואר 2014 (באנגלית)
 13. Csanád Szegedi, Protocol to the Euro-Mediterranean Agreement establishing an association between the EC and Israel on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Products, European Parliament: Debates‏, ‏23 באוקטובר 2012 (באנגלית)
 14. Csanád Szegedi, Explanations of vote, European Parliament: Debates‏, ‏23 באוקטובר 2012 (באנגלית)

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0