צבא השחרור העממי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צבא השחרור העממי
דגל צבא השחרור העממי
דגל צבא השחרור העממי
מדינה סין
כוח אדם
גיל הגיוס גיל 18-49 (התנדבותי)
זמינות לשירות צבאי מכלל האוכלוסייה גברים ונשים בגילאי 18-49: 750-800 מיליון (הערכה לשנת 2016)
מתאימים לשירות צבאי מכלל האוכלוסייה גברים ונשים: 600-650 מיליון (הערכה לשנת 2016)
גודל מחזור שנתי המגיע לגיל הגיוס גברים: 19-20 מיליון
כוחות פעילים 2.3-2.4 מיליון; למעלה משני שלישים שייכים לכוח הקרקעי
תקציב
תקציב שנתי 177 מיליארד דולר (הערכה לשנת 2017)
אחוזי תמ"ג 2% (הערכה לשנת 2016)

צבא סין או הצבא העממי של סיןסינית: 人民解放军) הוא שמם של כלל הכוחות המזוינים של הרפובליקה העממית של סין. הצבא מחולק לחמשה חיילות: הכח הקרקעי (הכולל בתוכו גם את חיל השריון), ארטילריה, חיל הים, חיל אוויר ומשטרה צבאית. זהו הצבא הגדול ביותר בעולם במספר חייליו.

היסטוריה

סמל הצבא הסיני, המסמן את המספר "81" אשר מסמל את שמונת החודשים ויום שבו הוקם הצבא הסיני

צבא השחרור העממי הסיני מציין את מועד הקמתו ב-1 באוגוסט 1927, המועד של התקוממות נאנצ'אנג. בשנים 1934-1935 צעד צבא השחרור במצעד הארוך ושרד מספר התקפות שהתבצעו נגדו על ידי הכוחות הלאומנים בהנהגתו של צ'יאנג קאי שק.

במהלך מלחמת סין-יפן השנייה שהתרחשה בין השנים 1937-1945 שתפו הקומוניסטים פעולה עם הלאומנים כנגד היפנים וצבא השחרור העממי העמיד את הארמיות השמינית והרביעית החדשה של צבא ההתמרדות הלאומי של סין. עיקר הלחימה של הצבא הסיני כנגד היפנים היה בפעולות גרילה, אולם התקיימו גם מספר קרבות קונבציונליים.

לאחר סיום המלחמה הסינית-יפנית השנייה, מוזגו הארמייה הרביעית והשמינית לצבא אחד גדול שמנה מיליוני חיילים וכונה הצבא העממי של סין. צבא זה ניצח במלחמת האזרחים הסינית. במהלך שנות החמישים של המאה ה-20, הצבא עבר מודרניזציה בעזרתה של ברית המועצות. בנובמבר 1950, התערב הצבא הסיני במלחמת קוריאה כאשר כוחות האו"ם תחת פיקודו של דאגלס מקארתור התקרבו לנהר יאלו. במתקפה זו הצליחו הכוחות הסיניים לגרום לנסיגת כוחות האו"ם מצפון קוריאה. בשנת 1962, זכה הצבא העממי של סין בניצחון מהיר על הודו במלחמת הודו-סין.

היווסדו של צבא מודרני ומקצועי בסין שמצויד בכלי נשק מודרניים הייתה הרפורמה האחרונה מבין ארבע הרפורמות שהונהגו בסין בשנת 1975. הצבא הסיני גם החל במגמת גיוס קבע וסדיר וכן בחידוש אסטרטגיה, כוח אדם, חינוך ואימונים. בשנת 1979, לחם הצבא הסיני בוייטנאם במלחמת סין-וייטנאם שבה ספג הצבא הסיני אבדות של כ-20,000 חיילים. שני הצדדים טענו לניצחון במלחמה.

בעשרים השנים האחרונות, הכניס הצבא העממי של סין לשורותיו כלי נשק טכנולוגיים רבים מתוצרת רוסית, הכוללים צוללות ומטוסים. הצבא גם השלים את בנייתן של כמה משחתות חדשות. בנוסף לכך, הצבא מתכוון להתחיל את בנייתה של תעשיית האוויר והחלל הסינית, אשר התחילה בפיתוחו של מטוס ה-J-10. הצבא הסיני גם השיק צוללות גרעיניות חדשות ב-3 בדצמבר 2004 אשר מסוגלות לשלוח טילים עם ראש נפץ גרעיני עד לאוקיינוס השקט.

אירועים מרכזיים בתולדות הצבא הסיני

ארגון

האזורים השונים בסין לפי חלוקה צבאית
חיילים של הצבא העממי של סין במדים

הצבא הסיני מורכב מחמישה חיילות:

הנהגת הצבא

ההנהגה של המפלגה הקומוניסטית היא חלק ועקרון ניכר בהנהגת הצבא העממי של סין. הצבא הסיני לא כפוף לממשלת סין אלא לוועדות הפיקוד העליון של הצבא - וועדה אחת שייכת לממשלה והשנייה למפלגה הקומוניסטית.

מפקדות הצבא

מפקדי הצבא

לפי החוקה הסינית, ראש הצבא הוא ראש המטה הכללי הסיני, אחריו הוא סגן ראש המטה הכללי ואחריו שאר מפקדי המטה הכללי. ראש הוועדה של המטה הכללי והנהגת הצבא הוא האחראי לוועדה (חוק שהחל מחודש מאי, 2008).

חיילות הצבא

חיל הרגלים הסיני

Type 99 הוא טנק מערכה עיקרי מתוצרת סין. הטנק נחשב למתקדם ביותר בצבא סין.
חיילים סיניים של הצבא העממי של סין במהלך תרגיל ב-24 במרץ,2007.
Type 96 - טנק המערכה העיקרי בצבא השחרור העממי

חיל הרגלים הסיני מהווה את כוח היבשה הסיני העיקרי ומכיל בתוכו את חיל השריון הסיני. החיל מונה כ-1.6 מיליון חיילים.

הצי הסיני

הצי הסיני הוא אחד מחילות הים הגדולים בעולם ומונה כ-250,000 חיילים. הצי כולל גם כוח של כ-35,000 חיילים המשמשים ככוח לשמירת החופים והנמלים של סין וכוח של כ-56,000 חיילי מרינס וכוחות מיוחדים. בעתיד מתכננת סין להצטייד בנושאת מטוסים מתוצרת עצמית. בנוסף יש תוכנית להוספת 6000 ספינות לחיל הים עד שנת 2020.

משחתת סינית נכנסת לנמל

חיל האוויר הסיני

חיל האוויר כולל כ-250,000 חיילים וכ-2,300 מטוסים. חיל האוויר הסיני הוא הגדול ביותר באזור האסיאתי של האוקיינוס השקט והשלישי בגודלו בעולם.

חיל הארטילריה הסיני

חיל הארטילריה הסיני הוא החיל בעל השליטה על הטילים הבליסטיים בעלי ראש הנפץ הגרעיני. החיל מחזיק מספר עשרות טילים בליסטיים בעלי טווח בין יבשתי.

טווחי הטילים הבליסטים השונים שברשות הצבא הסיני

המשטרה הצבאית הסינית

המשטרה הצבאית הסינית הוקמה בשנת 1983. תחומי אחריותה הם אכיפת החוק בכלל צבא סין, ושמירה על ביטחון הפנים במדינה (תפקיד זה במקביל למשטרה האזרחית). עוד מוגדר כי במצב מלחמה, המשטרה הצבאית תשמש כחיל רגלים קל, תגן על גבולות המדינה ותספק עזרה לחיל הרגלים.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0