חיל אוויר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חיל אוויר הוא אחד החילות בצבא מודרני של מדינה. חיל האוויר אחראי על הפעלת כלי טיס לצורך לחימה, כגון מטוסי קרב, מסוקי קרב, מטוסי תובלה, מטוסי ריגול, מסוקי סער ותובלה, מטוסי לוחמה אלקטרונית, מפציצים, כלי טיס בלתי מאוישים ועוד.

היסטוריה

חיל האוויר הראשון הוקם ב-1914, בזמן מלחמת העולם הראשונה. במלחמה זו הורכבו חילות האוויר ממטוסים קלים בלבד, בעלי 2 או 3 זוגות כנפיים. מטוסים אלה היו חמושים בנשק קל, בדרך כלל במקלעים ובפצצות קטנות. תחילה היו כוחות חיל האוויר כפופים בדרך כלל לצבא היבשה ועם הזמן התפתחו לחיל עצמאי ונפרד. ערב מלחמת העולם השנייה, לרוב המדינות שהשתתפו במלחמה היו חילות אוויר חזקים (שמטוסיהם היו בעלי כנף אחת, אך עם בוכנה כמו במלחמת העולם הראשונה). בארצות הברית נותר חיל האוויר כפוף לצבא היבשה עד 1947 (כוחות האוויר של הצבא Army Air Corps). אחרי מלחמת העולם השנייה רוב חילות האוויר לא השתייכו לצבא היבשה, והמטוסים הפכו לסילוניים (כמו היום) ובעלי כנף אחת, שנראו מן הקרקע בצורת משולש או אלכסון.

במלחמות המודרניות היו חילות האוויר גורם חשוב המשפיע על הניצחון. למשל, בעת מלחמת העולם השנייה, ב-1940, התקיפו הגרמנים מהאוויר את בריטניה לקראת תקיפה יבשתית. כוחות האוויר הגרמניים הפסידו לבריטים, וכך הצליחה בריטניה להימנע ממתקפה קרקעית על שטחה. במלחמת ששת הימים השמיד חיל האוויר הישראלי את חיל האוויר המצרי בעודו על הקרקע, ובכך תרם תרומה מכרעת לניצחון המהיר של כוחות היבשה של צה"ל.

קישורים חיצוניים


T-34 76 Westerplatte p d.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0