מחלף קישון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף צומת קישון)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שירטוט של המחלפים
צומת הקישון בהצטלבות שדרות ההסתדרות ודרך העמקים, מבט מדרום
הצומת טרם תחילת בניית המחלף. מבט לדרום-מערב, אפריל 2009

מחלף קישון הוא מחלף ראשי באזור הצ'ק פוסט שבמזרח חיפה, הקרוי על שם נחל קישון. חלק מהמחלף הוא צומת "צומת לב המפרץ", הקרוי בשם זה על שם הקניון הסמוך.

מבנה המחלף

מחלף קישון וצומת לב המפרץ מהווה מפגש דרכים המחבר בין:

המחלף מאפשר נסיעה ללא מעבר בצמתים מכביש 22 מערב לכיוון כביש 75 מזרח, ובכיוון ההפוך. בעתיד מתוכנן חיבור של המחלף עם מנהרות הכרמל. המחלף אינו שלם ואינו מאפשר חיבור בכל הכיוונים בין הדרכים השונות. כך למשל אין חיבור בין כביש 4 וכביש 22 (כך שאין אפשרות נסיעה מאזור לב המפרץ לכביש 22 מערב או מזרח), וכן אין חיבור בין כביש 22 מזרח לכביש 75 מזרח, כך שלנוסעים מהקריות לכיוון מחלף יגור (ובכיוון ההפוך) מתחייב סיבוב פרסה דרך מחלף גשר פז.

גשר המחלף חולף מעל מסילת החוף, מרכזית המפרץ וצומת לב המפרץ, שהינה צומת המחברת בין כביש 4 וכביש 75, ובנוסף מחברת בין כבישים אלו ובין קניון לב המפרץ, ומרכזית המפרץ.

מחלף קישון סמוך מאד לשני מחלפים אחרים על כביש 22, מחלף מבוא כרמל המחבר בין כביש 22 מערב ודרך יגאל ידין (שהינה המשך של ציר אורך ראשי בקריות), ומחלף גשר פז המחבר את כביש 22 עם אזור הדר, החלק המזרחי של העיר התחתית, אזור נווה שאנן ודרך נחל הגיבורים.

בשנת 2013 נבנה מעט מדרום לגשר המחלף גשר נוסף, אשר עתיד לשמש כחלק מ"מסילת העמק".

היסטוריה

עד לפתיחת הצומת, עברה כל התחבורה מזרחה דרך צומת הצ'ק פוסט וכביש 752 המוביל לנשר, שהיה התוואי הקודם של כביש 75. בראשית שנות ה-90 נפתח בסמוך לצומת קניון "לב המפרץ", ונסלל כביש 75 בחלק שבין צומת יגור וצומת לב המפרץ, שחסך את הצורך במעבר דרך נשר ואזור המסחר והתעשייה הסמוך לה. בשנת 2002 נחנכה ליד הקניון תחנת "מרכזית המפרץ".

אל הצומת התנקזה מדרום תחבורה מחיפה, אזור הצ'ק פוסט ונשר, המגיעה מצומת הצ'ק פוסט. עד לסוף 2009 עברה דרך צומת קישון כל תנועת האוטובוסים אל מסוף מרכזית המפרץ וממנו. עקב עומס התחבורה שנוצר, הוחלט לסלול כביש גישה עוקף כמחצית הקילומטר לפני הצומת, אליו מתנקזים כל האוטובוסים המגיעים מהעיר (מדרום) וחלק מהאוטובוסים המגיעים מנשר (ממזרח) דרך צומת הצ'ק פוסט. השימוש בדרך זו נפסק, עם שדרוגה של מרכזית המפרץ בקיץ 2013.

בשנים 2010-2011 נבנה גשר חיבור מעל הצומת, שחיבר בין כביש 75 מזרח וכביש 22 מערב, ואיפשר חיבור ישיר בין אזור העיר התחתית וכביש 75. בכך צמצם מעט את נפח התנועה בצומת.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0