צלב פטריק ה"קדוש"

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צלב פטריק ה"קדוש": סאלטייר אדום על רקע לבן.

צלב פטריק ה"קדוש"אירית: Cros Phádraig) הוא דגל אשר מייצג את אירלנד בתוך דגל הממלכה המאוחדת. הדגל מסמל את פטריק ה"קדוש", הפטרון של אירלנד וידוע גם כדגל פטריק ה"קדוש" או הסאלטייר של פטריק ה"קדוש".

בלאזון: "ארז'ן, סאלטייר גולס" (לבן, צלב אלכסוני אדום), שפירושו ציור של צלב סאלטייר (צלב בצורת X) אדום על שדה לבן.

הדיון על מקורותיו של הדגל ניטש בין שתי תאוריות. אחדים טוענים כי הדגל מקורו בדגל קדום הקשור לאירלנד. לראייה הסאלטייר האדום המופיע בסמל טריניטי קולג' אשר מתוארך לשנת 1612, כמו גם סמלי הערים קורק ואניסקילן. מדריכים הולנדיים מהמאה ה-18 מזכירים גם הם סאלטייר אדום באיזכור אירלנד.

לעומתם, התאוריה הנגדית גורסת כי הדגל הוא יחסית חדש, המתוארך לשנת 1783, עם הקמתו של מסדר פטריק ה"קדוש" ובחירתו של הסאלטייר האדום כתג המסדר. התומכים בתאוריה זו על מקור הדגל מצביעים כי הבחירה בסאלטייר מקורה בבלבול של פרשנים איריים עכשוויים. הם גם טוענים כי העדויות לשימוש קודם בסאלטייר נדירות ולא עקביות.

על כל הפנים, לאחר האיחוד בשנת 1800, אשר איחד את ממלכת בריטניה הגדולה וממלכת אירלנד, סאלטייר אדום שולב בתוך דגל הממלכה המאוחדת כייצוגה של אירלנד באיחוד הממלכות. לאורך המאה ה-19 עד להקמתה של מדינת אירלנד החופשית בשנת 1922 שימש הדגל כדגל אירלנד הלא-רשמי.

כיום השימוש בו נפוץ בקרב היוניוניסטים בצפון אירלנד שלדידם הוא מייצג את הדגל הטבעי של אירלנד, בניגוד לטריקולור האירי אשר נחשב כסמל לאומני.

מקורות

המסדר המהולל ביותר של פטריק ה"קדוש", מסדר אבירות בריטי השייך לאירלנד, הוקם בשנת 1783 על מנת לציין את מתן האוטונומיה המוצקה לאירלנד. הכוונה: מתן (או צבירת) תמיכה פוליטית בפרלמנט האירי[1]. כאשר נוצר המסדר, נוצרו גם סמלים אשר הוענקו לחברים בו. הלורד טמפל (Lord Temple) הלורד לוטננט של אירלנד (סגן המלך) מסר את התיאור הרשמי של תג המסדר לממוניו בלונדון בינואר 1783:

והתג האמור יעשה מזהב, אשר יוקף בעטרה של שמרוק או טרפויל (עלי תלתן) ובפנים יהיה מעגל מזהב, המכיל את המוטו של המסדר האמור שלנו באותיות זהב QUIS SEPARABIT? (לטינית: מי יפרידנו?) עם התאריך 1783, זוהי השנה בה המסדר האמור שלנו נוסד, ובתוך המעגל צלב פטריק ה"קדוש" גולס (אדום), מוקף בטרפויל ור (תלתן ירוק) כל אחד מן העלים יכיל כתר אימפריאלי אור (זהב), על שטח ארג'נט (כסף או לבן).

הלורד טמפל, הלורד לוטננט של אירלנד, 1783

מקור הצלב אשר מופיע בתג אינו ברור והוא מוחרם בידי אירים בני זמנו. דיווח עיתונאי אשר ראה אור בפברואר 1783 מתלונן על כך ש:"חזות האירים נועדו להיות מעוטרים על ידי צלב סנט אנדרו המדמם ולא של המגן הטבעי של האי שלהם"[2]. מאמר אחר טוען כי: "צלב סנט אנדרו, הפטרון הסקוטי מעניק כבוד למסדר האירי של סנט פטריק, בכך שהוא מוחדר אל תוך כוכב המסדר" ומתאר את זה כ"הפגנת עלבון לשכל הישר ולנכס לאומי". האציל האירי הבכיר במסדר החדש היה ויליאם פיצג'ראלד, הדוכס השני של לנסטר (Leinster) אשר בשלט האצולה של משפחתו היה סאלטייר אדום.

למרות זאת, הסאלטייר האדום שולב בדגל הממלכה המאוחדת לאחר האיחוד בין בריטניה הגדולה ואירלנד ב-1801, כמייצג את אירלנד לצד צלב ג'ורג' ה"קדוש" של אנגליה וצלב אנרדו הקדוש של סקוטלנד. השימוש בצלב נחשד לפעמים ברצון ליצור דגל איחוד חדש לממלכה אשר ישלים את הדגל הקיים. מאשר סמל אירי מקורי[3]. דגלי איחוד קודמים כגון דגל חבר העמים (אנגליה ואירלנד) או ג'ק הפרוטקטורט (אנגליה, אירלנד וסקוטנלד) הציגו את אירלנד על ידי שלט האצולה שלה (הנבל האירי).

המונח "צלב פטריק ה"קדוש"" עשוי להטעות, כיוון בניגוד לקדושים ג'ורג' ואנדרו, פטריק ה"קדוש" לא היה מרטיר ולצלב אין כל קשר למסורת הנוגעת בקדוש[4]. כנראה שמקורו בשלט האצולה של משפחת פיצג'ראלד (דוכסי לנסטר) אשר נשלחו על ידי הנרי השני לאירלנד במטרה לחזק את השליטה האנגלו-נורמנית שם, אף על פי שמקורות אחרים סותרים את התאוריה הזו. תאוריה נוספת אומרת כי הסמל הוא סמל לא מוכר של אירלנד[5] ועדויות לכך ניתן למצוא במקורות שונים הקודמים לשנת 1783 באירלנד (לדוגמה: מטבע אירי משנת 1480 או מפה משנת 1601 של קרב קינסייל המתארת כוחות איריים-ספרדיים מאוחדים תחת סאלטייר אדום). אך ניתן להסביר את הדמיון בדגלים שכן, יכול להיות שהיה זה דגל צלב בורגונדיה, צלב אנדרו ה"קדוש" או דגל דומה. תיאורי שלישית גורסת כי היה זה מנהג נפוץ בסוף המאה ה-17 לענוד צלבים ביום פטריק ה"קדוש". אולם עדויות שונות אשר שרדו מעידות כל כך שהמנהג היה לענוד צלבים בצבעים שונים ובצורת צלב אנכי ולא כסאלטייר.

צלב פאטה אשר נחשב כצלבו האמיתי של פטריק ה"קדוש"

המוטו של המסדר הנו "?Quis separabut" (מלטינית: "מי יפרידנו?") (כיום המוטו של צפון אירלנד) והוא הושאל ממוטו מסדר האחים החברותיים של פטריק ה"קדוש" אך גם היה נכון פוליטי לציון התשוקה הפוליטית לאחדות. ה"אחים" מצידם, תועדו ענודים בצלב פאטה כצלבו של פטריק ה"קדוש" ומכתב גלוי ללורק טמפל, אשר עליו הוטל עיצובו של סמלי מסדר פטריק ה"קדוש" מסביר מדוע נדחה הסאלטייר על ידי הציבור האירי:

באופן כללי, הצלב המשמש ביום פטריק ה"קדוש" על ידי אירים הוא צלב פאטה, שהוא צלב צר במרכזו ומתרחב לקראת קצותיו, אשר הנם מאד רחבים; הצלב לא תועד מעולם כצלב האירי, אך היה זה מנהג מזמנים קדומים, שבדרך כלל מהווה סמכות מספקת למוסדות דומים... כפי ששימוש בסמלו של אחר נחשב כמביש על פי קוד הכבוד, כיצד הוא הדבר במסדר אשר חייב להביא את הכבוד לשיאו, לקחת כסמל צלב, אשר נודע במשך שנים כסמלה של מדינה אחרת? אם הצלב אשר נענד כסמלו של הקדוש אשר משויך לאירלנד לא מקובל על הוד מעלתו, בוודאי ישנם אחרים שניתן לבחור מהם, מלבד לזרוק את אירלנד לנקודת מבט מחפירה של זה שלסקוטלנד תביעה ארוכת שנים עליו.

צלב פאטה היה בשימוש במאה ה-15 על מטבעות איריים והיום בשימוש על ידי הכנסייה של אירלנד. כמו כן הוא בשימוש אחיד הן של האירים הרומאים-קתוליים והן של האנגליקנים.

השימוש המודרני

כיום נוכל לראות את דגלי צלב פטריק ה"קדוש" מונפים במצעדים ביום פטריק ה"קדוש" בצפון אירלנד. בדרך כלל כניגוד להנפת הטריקולור האירי, דגלה של רפובליקת אירלנד אשר - אף על פי שהוא נתפס על ידי תומכי הלאומיות כדגלו של האי כולו - דחוי על ידי תומכי האיחוד. הוא אחד מכמה דגלים, כנראה השני אחרי דגל ארבע הפרובינציות, אשר נחשב יחסית לטבעי בקשר לייצוגה של אירלנד ונמצא בשימוש על ידי מספר גופים כלל איריים, כמו גם הדגל הלאומי היחיד (כדגל הממלכה המאוחדת או כדגל אירלנד) המאושר להנפה על אדמות הכנסייה של אירלנד. הצלב משמש גם כבסיס לתג משטרת צפון אירלנד.

גרסאות

דגל החולצות הכחולות, גרסה של דגל פטריק ה"קדוש" על רקע כחול במקום לבן

בשנת 1930 אומצה גרסה של צלב פטריק ה"קדוש" על רקע כחול כסמלה ודגלה של קבוצת החולצות הכחולות (קבוצה מיליטנטית-ימנית זאת, שמרנית ותומכת האיחוד), אשר היא ההיפוך של המפלגה הרפובליקנית השמאלית - פיאנה פול.

דגלים צפון איריים שונים משלבים גם הם את הסאלטייר. ביניהם הבדלנים האלסטרים אשר מעוניינים בהפרדות צפון אירלנד מהממלכה המאוחדת והקמתה כמדינה נפרדת ועצמאית ללא קשר לאחותה מדרום. הדגל מורכב מצלב פטריק ה"קדוש", עליו מולבש וסמל הכוכב והיד של צפון אירלנד, צבע הכוכב צהוב (במקום לבן כדגל צפון אירלנד) הדגל מבוסס על צבעיו של דגל מחוז אלסטר האירי. דגל נוסף הוא גרסה חדשה של דגל צפון אירי - הכלאה בין דגל פטריק ה"קדוש" לדגל מחוז אלסטר. השינוי הנו תוספת של היד האדומה של אלסטר על כוכב משושה על דגל פטריק ה"קדוש", אך משמיט את הכתר ואת צלב ג'ורג' ה"קדוש", כפי שמופיע בדגל אלסטר הנוכחי.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צלב פטריק ה"קדוש" בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ http://www.royal.gov.uk/output/page4880.asp
  2. ^ Vincent Morley, 30 May - 1 June 1999
  3. ^ O'Shea, M.J., 1986, James Joyce and Heraldry, SUNY Press, p.169
  4. ^ Tim Healey, 1977, The Symbolism of the Cross in Sacred and Secular Art, Leonardo, Vol. 10, No. 4 (Autumn, 1977)
  5. ^ http://www.crwflags.com/fotw/flags/ie-stpat.html
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0