קורות חיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קורות חיים (בלעז: רזוּמה, מצרפתית: Résumé; מופיע גם בקיצור CV, שהוא ראשי התיבות של הביטוי הלטיני Curriculum Vitae) הוא מסמך המציג אדם על פי עובדות הנוגעות לפרטיו האישיים, לעבר שלו, ולתכונות הקשורות אליו. מסמך קורות חיים נפוץ במיוחד בתחום התעסוקתי – הוא נשלח על ידי אדם למעסיקים פוטנציאליים ומאפשר להם להעריך את מידת ההתאמה של המועמד להעסקה. קורות חיים משמשים גם אנשים המעוניינים להציג עצמם בפני ציבור כלשהו, לדוגמה, אישיות פוליטית בפני ציבור בוחריה, סופר בפני קוראיו, וכדומה. זהו כרטיס ביקור מקיף שלהם בו הם מציגים פרטים אישיים ורצף כרונולוגי ומתומצת של אירועים בעברם.

קורות חיים תעסוקתיים

במסמך זה מציג השולח את פרטיו האישיים, השכלתו וכישוריו המקצועיים. זוהי נקודת המפגש הראשונה בין המעסיק והמועסק הפוטנציאליים ועל כן חשיבותו רבה. סינון המועמדים הגדול ביותר על ידי המעסיק נעשה בשלב זה - ישנן משרות להן מתקבלות מאות קורות חיים. מועמד שצלח את שלב זה יזומן בדרך כלל לראיון בחברה (או ירואיין קודם לכן בטלפון).

המסמך מהווה נושא נפוץ במסגרות שונות הקשורות לשוק העבודה, בהן משיאים עצות מגוונות איך כדאי לכתוב קורות חיים באופן יעיל, שישיגו את המטרה שלשמה נכתבו.

פרטי המסמך

אין נוסחה מוכחת להצלחה בכתיבת קורות חיים, אך בשנים האחרונות התגבשו מודלים המשרטטים את הפורמט הטוב ביותר למסמך שיהיה יעיל. רובם מכילים את הסעיפים הבאים:

  • פרטים אישיים - כולל שם פרטי ושם משפחה, כתובת מגורים, כתובת דואר אלקטרוני ומספרי טלפון בהם ניתן ליצור קשר, שנת לידה, מקום/ארץ לידה, שנת עליה, מצב משפחתי.
  • השכלה – כולל פרטי השכלתו הפורמלית והבלתי פורמלית, קורסים והשתלמויות, נושאים אותם רכש בלימוד עצמי וכדומה, סוג תואר/תעודה.
  • שפות – שפת האם של כותב המסמך, שפות נוספות – ברמת הכתיבה, הקריאה והדיבור.
  • שירות צבאי – במדינת ישראל אזכור השרות הצבאי מקובל ולעיתים אף רלוונטי בהקשר למקום העבודה או התפקיד הנדרש.
  • היסטוריה תעסוקתית – על פי סדר כרונולוגי ממקום העבודה הנוכחי/אחרון, לעיתים ניתן דגש לפרטים הרלוונטיים לתפקיד המוצע.
  • עיסוקים נוספים ופעולות התנדבותיות - זוהי תוספת אפשרית שנועדה לצייר קווים נוספים לאישיותו של המועמד.
  • שונות וכישורים מיוחדים – מועמדים למשרות מוסיפים פרטים רלוונטיים שלא מצאו את ביטויים בחלקי המסמך האחרים, ונראה להם חשוב. כמו: סוג רישיון נהיגה (לתפקידים הדורשים ניידות), מגבלות הרלונטיות למשרה (אם מינקת, צורך בהיעדרות ביום מסוים לצורך לימודים, מגבלת ניידות), וכיוצ"ב.
  • פרסומים - אם הם רלוונטיים לתפקיד. מקובל בעיקר באקדמיה.
  • פרסים, הוקרה והצטיינות
  • ממליצים - רבים נוהגים לצרף המלצות כתובות או לציין "המלצות תינתנה לפי דרישה".

מאחר שכל מסמך משקף הן את האדם הכותב אותו, הן את המעסיק הפוטנציאלי והן את המשרה המוצעת, יכול הכותב להחליט אילו מהסעיפים רלוונטיים לגביו, ויכול לשנות את סדר הופעתם במסמך. יש כאלה המכינים מספר מסמכים שונים, עם הדגשים התואמים את המשרה והמעסיק אליהם הם פונים.

יש המצרפים לקורות החיים מכתב נלווה, בו מספר האדם מדוע הוא חושב שהוא מתאים למשרה המוצעת. מומחים בתחום הגיוס וההשמה ממליצים להימנע מציון תחביבים בקורות חיים (למעט במקרים בהם ישנה רלווונטיות למשרה הנדרשים). מקובל לא לציין שכר מבוקש, אלא אם כן הדבר מצוין בפרטי המשרה.

מקובל להניח כי אין להאריך יתר על המידה בכתיבת קורות חיים, מתוך הנחה שאריכות יתר משפיעה לרעה על מי שקורא אותם. על כן, רוב המסמכים מתומצתים ונכתבים על פני עמוד אחד, אך יש שמעדיפים להרבות בפרטים לצורך עשיית הרושם הנכון, כמו למשל מועמדים למשרות בכירות, או למשימות מורכבות בהן נדרש ניסיון רב והשכלה נרחבת.

שגיאות עלולים לפגוע סיכויי המועמד למשרה.

קורות חיים בפני ציבור

קורות חיים משמשים גם כרטיס ביקור של אדם, בבואו להציג עצמו בפני ציבור אליו הוא מעוניין להיחשף. כך למשל, חברי הכנסת מציגים אותם באתר הכנסת, נשיא המדינה הנבחר מציג אותם באתר נשיא המדינה, סופר מציג אותם כדי לקדם את ספרו, חברה כלכלית מציגה את בכיריה, תוכנייה של הצגת תיאטרון מציגה את העבר של כל אחד ממשתפי ההצגה, וכך הלאה.

קורות חיים כאלו כוללים ציוני דרך חשובים בחייו של המוצג, ונכתבים על פי רוב בצורה מתומצתת המדגישה את הפרטים הרלוונטיים למטרת הצגתן. במקרים רבים הם נכתבים בידי אנשי מקצוע שנבחרו כדי לנסח באופן שיהלום את המטרה.

קורות חיים באינטרנט

עם התפתחות האינטרנט ועידן ה-וב 2.0, קורות החיים המסורתיים שינו מעט את פניהם, שכן קל יותר לשלוח קורות חיים ולהגיע למעסיק הפוטנציאלי. עלי ידי דואר אלקטרוני ופרסום קורות החיים באינטרנט לקהל הרחב. קורות חיים מסוג זה נקראים מסמך קורות חיים אינטרנטיים (בלועזית: Online Résumé).

סוג נוסף של שירות קורות חיים אינטרנטי הם אתרים/תוכנות לכתיבת קורות חיים.

המעבר לעולם הממוחשב שינה את הדרך שבה קורות החיים נכתבים, נקראים ומעובדים. מעסיקים רבים וסוכנויות כוח אדם שונות עומדים על כך שקורות החיים הממוחשבים ישלחו כקובץ בפורמט מסוים. חלקם דורשים פורמט Doc (שמתקבל באמצעות שימוש בתוכנת וורד), בזמן שאחרים מקבלים רק HTML או PDF. מעסיקים רבים כיום מוצאים קורות חיים דרך מנועי חיפוש, דבר אשר גורם לחשיבות יתרה אצל המועמד להשתמש במילות מפתח מתאימות כאשר הוא כותב את קורות החיים. מעסיקים בחברות גדולות לעיתים משתמשים באמצעי עיבוד ממוחשבים בשביל להתמודד עם הכמות הגדולה של קורות החיים. מודעות דרושים באינטרנט בדרך כלל מפנות לשליחת קורות החיים בדואר אלקטרוני (שהחליף את הפקס שהיה נהוג בעבר לשלוח, כמו גם לציין בקורות חיים) או דרך אתר החברה.

קורות חיים מעוצבים

בעידן של מיתוג אישי והצורך לבלוט מבין כלל קורות החיים שנשלחות למעסיק פוטנציאלי, נולד הצורך לשדרג את קורות החיים ולשלב בהם אלמנטים חדשניים ומיוחדים כמו עיצוב ייחודי של קורות החיים, תמונות ועוד. אם קורות החיים מתפרסמים כדף אינטרנט, נהוג לשלב קישורים לדפי אינטרנט רלוונטיים אחרים ואף לצרף סרטוני וידאו. ישנם מעסיקים הנרתעים מקורות חיים מעוצבים, ולכן שימוש בהם עלול, במקרים מסוימים, לפגוע בסיכויי המועמד לקבל את המשרה.

אמת ושקר בקורות חיים

סקרים ומחקרים המתפרסמים מעת לעת, מעלים ממצאים הנוגעים לדיוק במסירת פרטים בקורות חיים תעסוקתיים. הממצאים מצביעים על כך שקיימת תופעה נרחבת של "שיפוץ" קורות חיים, אם בדרך של הגזמה, הסתרה של פרטים או ציון פרטים שהם שקר מוחלט. סעיפים בהם יש נטייה לסלף: גיל, השכלה, ניסיון עבודה. במקרים מסוימים התברר כי אקדמאים נמנעו מלהציג את מלוא השכלתם וכישוריהם מחשש שייחשבו כבעלי "כישורי יתר"[1].

כתיבת דבר שקר בקורות חיים יכולה להחשב עבירה פלילית, ובעבר הוגשו כתבי אישום נגד אנשים שזייפו פרטים בקורות חייהם. מומחים בתחומי התעסוקה אף מציינים כי דבר שקר כזה בדרך כלל מתגלה, ועלול לגרום לפיטורי המועמד שהתקבל לעבודה על סמך שקריו או הגזמותיו.

קישורים חיצוניים