קרוליין הריסון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קרוליין הריסון

קרוליין לאביניה סקוט הריסון (Caroline Lavinia Scott Harrison; ‏1 באוקטובר 1832 - 25 באוקטובר 1892) הייתה אשתו של בנג'מין הריסון, נשיא ארצות הברית. שימשה בתפקיד הגברת הראשונה של ארצות הברית מאז היבחרו של בעלה לנשיאות ב-1889 ועד מותה ב-1892. לאחר מותה, בתה מרי הריסון מקי החליפה אותה בתפקיד.

ביוגרפיה

הריסון, שכונתה "קארי", נולדה באוקספורד שבאוהיו, בתו השנייה של ד"ר ג'ון וו. סקוט, כומר פרסביטריאני, מייסד המכון לנשים באוקספורד. בתחילת שנות החמישים של המאה ה-19 היא נכבשה בקסמו של בן הריסון, שהיה סטודנט מבריק מאוניברסיטת מיאמי באוהיו. הם התארסו לפני סיום לימודיו באוניברסיטה ונישאו ב-20 באוקטובר 1853. לזוג נולדו שלושה ילדים, הצעירה מבין השלושה מתה בזמן לידתה. לאחר מספר שנים קשות, שבמהלכן נאבק בנג'מין הריסון להקים משרד עורכי דין באינדיאנפוליס, נהנו בני המשפחה משנים יפות שהופרעו רק על ידי מלחמת האזרחים.

בזמן שבעלה שירת כגנרל בצבא, גידלה הריסון את בנם ובתם, וסייעה לכנסייה הפרסביטריאנית ולבית יתומים בעיר. בניגוד להשקפת הכנסייה, הריסון לא ראתה פסול בשיעורי הריקוד אליהם שלחה את בתה. הריסון עצמה אהבה לרקוד. היא בורכה בכישרון אמנותי והייתה פסנתרנית מוכשרת. היא אהבה אף לצייר.

בעת כהונתו של בעלה בסנאט היא נעדרה רבות מוושינגטון הבירה בשל בעיות בריאות, אך לאחר היבחרו לנשיאות, עברה להתגורר עמו בבית הלבן, על מנת למלא את חובותיה כגברת הראשונה של ארצות הברית.

בבית הלבן

בזמן ממשל הריסון, בתם של בני הזוג, מרי הריסון מקי, שני ילדיה וקרובי משפחה נוספים התגוררו בבית הלבן. הגברת הראשונה, שהבית הלבן היה צפוף מדי לטעמה, ניסתה להביא להרחבתו, אך לשווא. לעומת זאת היא הצליחה להביא לשיפוצים ושיפורים באגף המגורים. היא אחראית בין היתר לאוסף כלי החרסינה בבית הלבן. הריסון אף לקחה חלק בפעילותם של מספר ארגוני צדקה. בשיתוף עם נשים נוספות בעלות דעות מתקדמות, סייעה הריסון באיסוף כספים עבור בית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. התנאי היה קבלת נשים לשורותיו.

ב-1890 סייעה לייסד את ארגון "בנות המהפכה האמריקנית" ואף שימשה כנשיאה הראשונה של הארגון. הריסון התייחסה ברצינות רבה לתפקידה, היא ערכה קבלות פנים וארוחות אלגנטיות ועשתה זאת באצילות רבה. פועלה זה האפיל על טבעה הנהנתני שהקסים את בנג'מין בעת צעירותם.

בחורף של 1892-1891 נאבקה הריסון במחלתה. במהלך מסע הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1892 של בנג'מין הריסון היא ליוותה את בעלה למרות בריאותה הירודה. באוקטובר 1892 נפטרה ממחלת השחפת, והמועמדים לנשיאות הפסיקו את מסע הבחירות.

לאחר טקס בבית הלבן, נקברה הריסון על ידי הכנסייה שלה באינדיאנפוליס. בתה החליפה אותה בתפקיד, בחודשים שנותרו לכהונתו של בנג'מין הריסון כנשיא.

ב-1896 נישא בנג'מין הריסון לאחייניתה של אשתו המנוחה, מרי דימיק.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0