רוזלין קרטר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רוזלין קרטר

אלינור רוזלין סמית' קרטראנגלית: Eleanor Rosalynn Smith Carter; נולדה ב-18 באוגוסט 1927) היא אשת נשיא ארצות הברית ג'ימי קרטר והגברת הראשונה של ארצות הברית בין השנים 19771981.

ביוגרפיה

אלינור רוזלין סמית' נולדה בפליינס שבמדינת ג'ורג'יה, והיא הבכורה מבין ארבעת ילדיהם של פרנסס אלת'אה "אלי" מורי ( Frances Allethea "Allie" Murray), תופרת שמלות (19041997)) ואדגר סמית' (Edgar Smith), מכונאי רכב וחקלאי (1896-1940).

בהיותה בת 13 נפטר אביה מלוקמיה ורוזלין עזרה בגידול אחיותיה. רוזלין סיימה בהצטיינות את לימודיה התיכוניים ולמדה במכללת דרום מערב ג'ורג'יה.

נישואיה

אף שרוזלין הכירה את ג'ימי קרטר קודם לכן, הם החלו להיפגש רק בשנת 1945 בעת שלמד באקדמיית הצי של ארצות הברית שבאנפוליס. ב-7 ביולי 1946 בני הזוג נישאו, ונולדו להם ארבעה ילדים: ג'ון ויליאם קרטר (John William Carter) המכונה "ג'ק" (נולד ב-1947), ג'יימס ארל קרטר השלישי (James Earl III) המכונה "צ'יפ" ("Chip") (נולד ב-1950), דונל ג'פרי קרטר (Donnel Jeffrey) המכונה "ג'ף" (נולד ב-1952), ואימי לין קרטר (Amy Lynn) (נולדה ב-1967).

שלושת בניהם הראשונים של בני הזוג נולדו בעת שירותו הצבאי של ג'ימי, בעת מגורי בני הזוג בבסיסים שונים של הצי ברחבי המדינה. אימי נולדה בג'ורג'יה.

בשנת 1953 עזב ג'ימי את הצי ורוזלין והוא ניהלו את חוות הבוטנים המשפחתית (רוזלין טיפלה בחשבונאות של החווה), ולאחר מכן, משהחל לעסוק בפוליטיקה סייעה רוזלין לג'ימי, פעילות שהלכה וגברה עם מינויו, בשנת 1962 לסנטור בסנאט מדינת ג'ורג'יה.

הגברת הראשונה של ג'ורג'יה

בהיותה הגברת הראשונה של ג'ורג'יה, מונתה רוזלין לוועדה המושל לשיפור שירותי בריאות הנפש והשירותים לפגועים נפשית. הוועדה הגישה מסקנותיה למושל קרטר, ומרבית המסקנות אומצו והפכו לחוק.

רוזלין המשיכה בפעילות למען פגועים נפשית ועבדה כמתנדבת בבית החולים המקומי לחולי נפש באטלנטה, וכן כיהנה במשך חמש שנים בהתנדבות כיו"ר של כבוד של אולימפיאדת הנכים של ג'ורג'יה.

בשנת 1975, לאחר סיום כהונת בעלה כמושל, החלו בני הזוג לפעול למען בחירתו כנשיא. רוזלין נסעה לבדה ב-41 ממדינות ארצות הברית ונכחה בכנסי בחירות ואף נאמה בהם למען בעלה.

במהלך העבודה למען בחירת בעלה, נבחרה רוזלין לחבר המנהלים של האיגוד הלאומי לבריאות הנפש של ארצות הברית, וכן קיבלה את אות ארגון הנשים הלאומי בשל תמיכתה ועבודתה למען תיקון הזכויות השוות לחוקת ארצות הברית. כמו כן קיבלה רוזלין את אות מתנדבת השנה של איגוד המתנדבים הדרום מערבי של ארצות הברית.

הגברת הראשונה של ארצות הברית

בינואר 1977, לאחר בחירתו של בעלה לנשיא הפכה לגברת הראשונה של ארצות הברית, וזכתה לכינוי "מגנוליה מפלדה" ("The Steel Magnolia") על ידי עיתונאי הבית הלבן בשל התנהלותה והנחישות שלה.

רוזלין הייתה היועצת הקרובה ביותר של בעלה, וישבה במרבית ישיבות ממשלת ארצות הברית. היא הייתה הגברת הראשונה שנהגה לשאת תיק מסמכים למשרדה בבית הלבן.

בעת היותה הגברת הראשונה כיהנה בתפקיד יו"ר של כבוד בוועדה הנשיאותית לבריאות הנפש, ובעקבות פעילותה בוועדה התקבל חוק מערכות בריאות הנפש. היא אף הוכרזה כ"מתנדבת העשור" על ידי איגוד בריאות הנפש הלאומי.

במהלך בחירות 1980 פעלה רוזלין בנחישות למען בחירת בעלה (וזאת אף שהסקרים צפו את בחירתו של רונלד רייגן).

לאחר סיום כהונתו של קרטר שבו בני הזוג לפליינס, שם היא כתבה את האוטוביוגרפיה שלה "הגברת הראשונה מפליינס" (First Lady from Plains) שפורסמה במאי 1984.

רוזלין היא חברה של כבוד באיגוד הפסיכיאטרים של ארצות הברית, וכן חברה של כבוד באיגוד בריאות הנפש הלאומית של ארצות הברית. ב-1999 הוענקה לה מדליית החירות הנשיאותית וב-2001 נבחרה רוזלין להיכל התהילה הלאומי לנשים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0