קשת רפלקס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

קשת רפלקס- היא מסלול תגובה עצבית לא רצונית אשר שולט בפעילות הרפלקס שבו מידע מועבר מעצב תחושתי לעצב תנועתי, בתיווך של עצב במוח השדרה אך ללא תיווך של המוח הגדול. רוב העצבים התנועתיים לא עוברים ישירות דרך המוח. קשת רפלקס מופעלת כאשר הגירוי חזק וכואב (כנגיעה בחפץ חם או חד), הדחף העצבי עובר דרך העצב התחושתי (סנסורי) אל עמוד השדרה, ודרך העצב המקשר (אינטרנוירון) אל העצב התנועתי (מוטורי) אשר גורם להרחקת האיבר מהגירוי. במקביל, המידע יגיע גם אל מח הגולגולת אך מסלול זה נמשך זמן רב יותר, על-כן המודעות למתרחש מגיעה לאחר התגובה המוטורית. היתרון הגדול בתגובת הרפלקס: קשת הרפלקס מקצרת את מעבר הגירוי העצבי ומאפשרת תגובה מהירה הקריטית במצבים מסוכנים. כמו כן התגובה היא מוחלטת, כלומר היא תמיד תתרחש גם זה מקנה יתרון במקרים מסוימים. אופן פעולה זה מאפשר לפעולת הרפלקס תגובה מהירה תוך הפעלת עצבים תנועתיים בחוט השדרה ללא "התערבות" של שליחת מסרים למח.

סוגים שונים של קשת רפלקס

קיימים שני סוגים של קשת רפלקס - קשת הרפלקס האוטונומית ( משפיע על איברים פניימים) -קשת הרפלקס הסומטית ( משפיע על השרירים)

מונוסינפטי ופוליסינפטי

כאשר קשת הרפלקס מורכבת משני נויירונים (עצבים) בלבד (עצב תחושתי ועצב תנועתי) יש להגדירו כמונוסינפטי.נקרא כך מפני שמתקיים סינפס כימי אחד בלבד. במקרים של רפלקסים פריפריאליים (רפלקס הקרסול ורפלקס הברך),גירוי רגעי לכישור השריר המתפקד כרצפטור יגרום לכיווץ השריר האגוניסטי. לעומת זאת בתגובה הפוליסינפטית הנוירון המקשר (נויירון ביינים\אינטרנוירון) אחד או יותר מחבר אותות תחושתיים (סנסורי) ותנועתיים (מוטרי). רוב הרפלקסים הם פוליסינפטים.

ראו גם