ראש חבר העמים הבריטי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ראש חבר העמים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ראש חבר העמים הבריטי
[[File:|220px]]
איוש נוכחי המלכה אליזבת השניה
תאריך כניסה לתפקיד 6 בפברואר 1952
איוש ראשון המלך ג'ורג' השישי

ראש חבר העמים הבריטיאנגלית: Head of the Commonwealth, בצרפתית: Chef du Commonwealth, באפריקאנס: Hoof van die Statebond) הוא תואר מלכותי של העומד בראש חבר העמים הבריטי בו חברות 53 מדינות. המלכה אליזבת השנייה היא השנייה הנושאת בתואר זה.

תפקיד

ראש חבר העמים הבריטי מהווה למעשה ראש המדינה הסמלי של מדינות חבר העמים הבריטי, אולם בעל התואר נושא תואר זה לכל חייו. אין לנושא התואר סמכות ממשית בקביעת המדיניות של חבר העמים הבריטי.

תואר זה אינו נתון לבית המלוכה הבריטי, אלא ניתן אישית לאליזבת השנייה, ויכול להינתן, תאורטית, לאחר מותה של אליזבת, לאדם אחר (שאינו בהכרח המונרך של הממלכה המאוחדת).

בדיון שנערך בוועידת אדינבורו של חבר העמים הבריטי בשנת 1997 הגיעו ראשי המדינות להסכמה, שהתואר צריך להינתן לאותו אדם הנבחר כמונרך בממלכות חבר העמים הבריטי.

ראש חבר העמים משמש למעשה סמל של חבר העמים הבריטי, ומשתתף בוועידות החבר, במשחקי חבר העמים הבריטי (הנערכים מדי ארבע שנים), וביום חבר העמים הבריטי (יום שני, השני, בכל חודש מרץ) נושא נאום לאזרחי מדינות חבר העמים הבריטי.

נהוג שראש חבר העמים נוכח במפגש ראשי ממשלות מדינות חבר העמים הבריטי (CHOGM). מפגש זה נערך לאחרונה באוגנדה (בנובמבר 2007) ויערך[דרושה הבהרה] בטרינידד וטובגו בשנת 2009.

היסטוריה

החלטת לונדון משנת 1949 אשר נוסחה על ידי ראש ממשלת קנדה, לואי סן-לורן, קבעה כי המונרך יהא הסמל של חבר העמים הבריטי - ואף מדינות שלא היו ממלכות חבר העמים הבריטי, בהתאם להחלטה זו, רואים בראש חבר העמים אך ורק ראש החבר, ולא ראש המדינה, דבר שאפשר למדינות שהן רפובליקות (כגון הודו שהפכה לרפובליקה בשנת 1950) יכלו להישאר בחבר העמים.

בשנת 1952 עם עלייתה לשלטון של אליזבת השנייה, היא הפכה לראש חבר העמים.

רק בשנת 1953 הוסף התואר לתארה הרשמי של אליזבת השנייה, ובאותה שנה הועבר חוק בשבע ממלכות חבר העמים באותה עת אשר קבע כי לתארה של המלכה יתווסף התואר "מלכת ממלכת [שם הממלכה] והארצות והטריטוריות האחרות שלה. ראש חבר העמים"[1].

בדצמבר 1960 עוצב דגל המלכה אליזבת השנייה אשר נועד לסמל את המלכה בתפקיד זה (ולא בתפקידה כמלכת הממלכה המאוחדת). בדגל זה נעשה שימוש בעת שאליזבת השנייה מבקרת במדינות חבר העמים או ממלכות חבר העמים, ואף כאשר היא מבקרת בבית מארלבורו שבלונדון - הבניין הראשי של חבר העמים הבריטי, מתנופף עליו דגל זה ולא הנס המלכותי (דגל אליזבת השנייה כמלכת הממלכה המאוחדת)[2].

הערות שוליים

  1. Queen of [Realm] and her other Realms and Territories, Head of the Commonwealth
  2. דגל המלכה אליזבת השנייה באתר משפחת המלוכה הבריטית (באנגלית)


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0