המלוכה של איי קוק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 506: attempt to index field 'wikibase' (a nil value). המלוכה של איי קוק היא שיטת השלטון באיי קוק, המהווים חלק מממלכת ניו זילנד.

בהתאם לחוקת איי קוק, בראש המלוכה של איי קוק יעמוד המונרך של ניו זילנד (כיום, המלכה אליזבת השנייה).

בהיעדר המונרך באיי קוק, המונרך מיוצג על ידי המשנה למלך. בפועל המונרך נחשב לראש המדינה, ולו סמכויות רבות. כיום המשנה למלך הוא סר פרדריק גודווין.

יורש העצר כיום של המלוכה של איי קוק, הוא בנה הבכור של המלכה אליזבת, צ'ארלס, נסיך ויילס.

תואר

תוארו הרשמי של המונרך כיום הוא:

אליזבת השנייה, בחסד האל, מלכת ניו זילנד ויתר ממלכותיה וטריטוריותיה, ראש חבר העמים, מגן האמונה

Elizabeth the Second, By the Grace of God, Queen of New Zealand and Her other Realms and Territories, Head of the Commonwealth, Defender of the Faith.

תפקיד חוקתי

בשנת 1965 עת שאיי קוק קיבלו מעמד של מדינה נילוית (Associated state) של ניו זילנד, ונחקקה החוקה של האיים, קיבלה על עצמה המלכה אליזבת השנייה את תפקיד המונרך של איי קוק.

סעיף 2 לחוקת האיים קובע כי "הוד מלכותה, המלכה בזכות של ניו זילנד תהיה ראש המדינה של איי קוק"[1].

המונח "המלכה בזכות של ניו זילנד" מתייחס להגדרת "ממלכת ניו זילנד" בהתאם למכתב הרשאה משנת 1983 שהוצא למושל הכללי של ניו זילנד, ואשר אושר על ידי איי קוק, הקובע בסעיף 1 שלו כי "ממלכת ניו זילנד" תכלול את ניו זילנד עצמה, וכן את איי קוק, את ניווה, את טוקלאו ואת שטח חסות רוס.

סמכות המונרך של איי קוק עצמאית מסמכותו ביחס לניו זילנד, והמונרך פועל בעצת שרי איי קוק בנושאים הנוגעים לאיים (ואין המונרך רשאי להתייעץ בממשלת ניו זילנד בעניינים הנוגעים לאיים אלה).

סדר הירושה

סדר הירושה באיי קוק נקבע על פי חוק ההסדר שנחקק בממלכה המאוחדת בשנת 1701. חוק זה המהווה חלק מהמשפט החוקתי של ניו זילנד, ומכוח חוקת איי קוק גם חלק מהמשפט החוקתי של איי קוק, קובע כי המונרך אינו יכול להיות נוצרי קתולי (עד שנת 2011 נאסר על המונרך גם להיות נשוי לנוצרי קתולי), וכן כי המונרך חייב להיות חבר בכנסייה האנגליקנית בעת עלייתו לשלטון.

מרגע הקמת המלוכה של איי קוק התנתק למעשה המשפט החוקתי של האיים מזה של ניו זילנד, ולכן שינוי חקיקתי בניו זילנד בסדר הירושה לא יחייב את איי קוק.

חוקת איי קוק קובעת כי שינוי במעמד ראש המדינה דורש משאל עם ברוב של שני שלישים מתושבי האיים בעלי זכות הצבעה.

המשנה למלך

לאחר ניסוח חוקת איי קוק, נשא המשנה למלך את התואר "הנציב העליון" (High Commissioner) ומונה על ידי המושל הכללי של ניו זילנד בהמלצת שרי ממשלת ניו זילנד, ובהתייעצות עם ראש ממשלת איי קוק.

בראשית שנות ה-80 תוקנה החוקה, והמילים "הנציב העליון" שהופיעו בה הוחלפו במילים "נציג המלכה" (Queen's Representative),

תיקון משנת 1981 לחוקה קבע כי נציג המלכה ימונה ישירות על ידי המלכה עצמה ולא על ידי המושל הכללי של ניו זילנד.

סעיף 5 לחוק קבע כי נציג המלכה יפעיל את סמכויות השלטון שלו תוך התייעצות עם שרי ממשלת איי קוק[2].

שינוי זה, בשל אופייה של ממלכת ניו זילנד, ומעמד המושל הכללי בממלכה, השאיר בידי המושל הכללי אך ורק סמכויות הנוגעות לממלכה כולה ואינן נוגעות לאיי קוק - סמכויות בתחום ההגנה, ויחסי החוץ בלבד. בשל השינוי מהווים איי קוק למעשה ממלכה עצמאית בממלכות חבר העמים מבחינה פנימית, בה שולט המונרך ישירות, אף ששליטה זו מקורה בסמכות המונרך כמונרך ניו זילנד, ותואר המונרך הוא בהתאם.

סמכות חקיקה

על מנת שחקיקה באיי קוק תיכנס לתוקפה נדרשת הסכמה של המונרך לדבר החקיקה. הסכמה זו ניתנת לרוב על ידי נציג המלכה, אולם הנציג יכול להעביר את דבר החקיקה למונרך עצמו להסכמתו.

סמלי המונרכיה

סמלי המונרך מופיעים על מסמכים רשמיים של איי קוק.

חברי הממשלה, הפרלמנט והשופטים של בית המשפט העליון נדרשים להישבע אמונים למונרך כראש המדינה של איי קוק.

יום הולדתו של המונרך המצויים ביום שני הראשון של חודש יוני, הוא חג לאומי באיי קוק.

מאחר שאיי קוק משתמשים בדולר ניו זילנדי, דיוקנה של המלכה מופיע על מטבעות וכן כסימן מים על שטרות באיי קוק. שטר ה-20 דולרים נושא את דיוקן המלכה במרכזו.

המלכה אליזבת השנייה ביקרה באיי קוק פעם אחת - ב-28 - 29 בינואר 1974.

ראו גם

אזורים אחרים ומלכויות עבר

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Her Majesty the Queen in Right of New Zealand shall be the Head of State of the Cook Islands

  2. "The Queen's Representative in the performance of his functions as the representative of Her Majesty the Queen shall act on the advice of Cabinet, the Prime Minister, or the appropriate Minister as the case may be..."


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0