רבי אברהם בנימין זאב המבורג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Crystal Clear app help index.svg
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אברהם בנימין זאב המבורג
WolfHamburg.jpg
לידה כ"ז בטבת תק"ל
פיורדא, ממלכת בוואריה
פטירה ד' בסיוון תר"י (בגיל 80)
פיורדא
מקום פעילות בוואריה
רבותיו משולם זלמן הכהן
תלמידיו יצחק דב הלוי במברגר, דוד איינהורן
בני דורו אברהם בינג
חיבוריו שער הזקנים

רבי אברהם בנימין זאב (וולף) המבורג (נודע גם בראשי התיבות אוה"ב, גרמנית: Wolf Hamburger;‏ כ"ז בטבתד' בסיוון תר"י) היה ראש ישיבת פיורדא, מבכירי רבני אשכנז בסוף המאה השישית לאלף השישי.

ביוגרפיה

נולד בפיורדא לר' אליעזר אהרן אנסבך, מפרנסי העדה, ולאשתו מרת קריינע לבית נידערווערן, בתו של אב"ד שוויינפורט. היה צאצא רחוק לרבי יששכר ברמן סג"ל, שייסד את ישיבת העיר. פרנקל אביו מת חודשים ספורים לאחר לידתו ואמו עזבה אותו להתחנך במוסדות הקהל ונסעה לבעלה החדש באמסטרדם. למד בישיבת פיורדא תחת אב"ד העיר משולם זלמן כהן. ב-י' באלול ה'תקמ"ט נישא לרחל מרים כהן, ילידת פראג ונכדתו של הגביר שמואל לוקא. ב-ה'תקנ"ט מינה אותו המהרז"ך למחליפו בראשות הישיבה: בשנים הבאות סירב להצעות לשמש כאב"ד המבורג ומגנצא ונותר במקומו. בשעה שישיבות אשכנז נסגרו בזו אחר זו, הצליח לשמור על המוסד שלו כמרכז התורה המסורתי האחרון בארץ: ב-ה'תקפ"ד, אף כי הייתה רחוקה מימי הזוהר שלה בתחילת המאה השישית לאלף השישי כששהו בה מאות לומדים, עוד נמצאו בה שמונים-ושמונה תלמידים.

הרב המבורג ניהל מערכה קשה נגד ניסיונות השלטונות להכליל לימודי חול בישיבה. ב-ה'תק"פ, כשנפטר המהרז"ך, שימש כמחליפו בפועל אך על המשרה התנהל מאבק ארוך שנים. מועמדה של סיעת הרפורמה בקהילה, שתבעה לימודי חול ואקולטורציה, היה תלמידו לשעבר יצחק לוי. בתמוז ה'תקפ"ד נסגרה הישיבה לראשונה בצו השלטונות עקב הסירוב להכנסת מקצועות כלליים. הם חזרו בהם לאחר מחאה גדולה שקמה. ב-ה'תקפ"ו ניסה לודוויג הראשון, מלך בוואריה להפוך את המוסד לסמינר מודרני להכשרת רבנים ומורים אך היוזמה נכשלה למול סירוב ראש הישיבה. בניסן ה'תקפ"ח היא נסגרה בפעם השנייה, באופן סופי. הרב המבורג הוסיף להעביר שיעורים במחתרת בביתו, עד שנאסר עליו לעשות כן ב-ה'תק"ץ. באותה שנה הסתיים המאבק על הרבנות, ולוי קיבל את משרת האב"ד. ב-ה'תקצ"ב ניסה הרב לעתור נגד האיסור שהוטל עליו, אך ועד הקהילה שנשלט עתה על ידי מתנגדיו דחה את בקשתו בהצהרה כי "צו המניעה היה הצעד החכם ביותר שנקט מלכנו." עם סגירת הישיבה פנו חלק מתלמידיו, כמו יצחק דב הלוי במברגר, לישיבת וירצבורג בה נקט הרב אברהם בינג קו פשרני לגבי לימודים באוניברסיטה. ב-ה'תקצ"ו השתתף באסיפה שכינסה המלכות באנסבאך לגבי זכויות היהודים, שם ייצג את האורתודוקסים בין יהודי פיורדא. בשנים אלה ניצב מולו עוד תלמיד-לשעבר שנעשה לרבאיי רפורמי מפורסם, דוד איינהורן.

שני חיבוריו העיקריים היו שו"ת 'שער הזקנים' ו'שמלת בנימין'. נפטר ב-ה'תר"י ונקבר בפיורדא.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

קישורים חיצוניים