רבי אלעזר מליז'נסק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מצבת רבי אלעזר וייסבלום, מוצגת באוהל אביו רבי אלימלך, ליז'נסק

רבי אֶלְעָזָר וַיְיסְבְּלוּם מִלִיזֶ'נְסְק (תק"א, וי"א תק"ב - כ"ח בתמוז תקס"ו), בנו הגדול של רבי אלימלך מליז'נסק. היה צדיק חסידי, מדפיס הספר נועם אלימלך.

ביוגרפיה

נולד בשינאווא בשנת ה'תק"א לרבי אלימלך מליז'נסק, ונקרא על שם דודו רבי אלעזר רוקח[1]. נישא בזיווג ראשון לבתו של רבי צבי ליפינער מגרודז'יסק ובזיווג שני לבתו של רבי שמואל מלמד משינאווא[2].

סירב למלא את מקום אביו. הדפיס בשנת תקמ"ז את ספרו של אביו נועם אלימלך. מאגרותיו מודפסות בנועם אלימלך. נפטר בכ"ח בתמוז תקס"ו ונטמן בחדר הקדמי שבאהל אביו בליז'נסק.

תלמידו היה רבי משה מסאמבור[3].

צאצאיו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ על סמך זה אחרו רבים את שנת לידתו ל-תק"ב שהיא שנת פטירתו של רבי אלעזר רוקח; אולם יש להניח שנקרא על שמו בחייו עקב מעשה שהיה - ראו קונטרס לחזות בנועם בראש ספר "נועם אלימלך" שבהוצאת פאר מקדושים, בני ברק תשע"ד, עמוד 64
  2. ^ אמנם י"א שאחיו רבי אליעזר ליפא וייסבלום הוא היה חתנו של רבי שמואל מלמד.
  3. ^ דוד איילנברג, קדושת נועם אלימלך, מכון נחלת יהושע, בני ברק תשע"ב, עמוד מד
  4. ^ עליו ראו: דוד הלחמי, רבי נפתלי מליז'נסק, ערכו בספר "חכמי ישראל", תל אביב תשי"ח, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד); אהרן שפירא, ימי זכרון, כרך ב' (חשון), בני ברק תשנ"ב, עמ' רכ"א, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד).
  5. ^ דוד הלחמי, רבי נפתלי מליז'נסק, ערכו בספר "חכמי ישראל", תל אביב תשי"ח, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד); אהרן שפירא, ימי זכרון, כרך ב' (חשון), בני ברק תשנ"ב, עמ' רכ"א, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד); חנה פוקס, דער פינפטלינג צוזאמעטרעף, ניו יורק תשס"ט, עמ' 410, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה מוגבלת למנויים בתשלום בלבד).
  6. ^ יצחק אלפסי, ספר האדמו"רים, תל-אביב תשכ"א, עמ' 30, באתר אוצר החכמה; דוד שפיץ, שנות דור ודור, ניו-יורק תש"מ, עמ' קנ"ג, באתר אוצר החכמה (הצפייה בעמוד זה זמינה לאחר הרשמה חינם).
  7. ^ י"ג אורות חלק ב'. על פי המסופר שם, ביום זה היה עושה מופתים רבים.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0