רבי בן ציון הכהן רבין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי בן ציון הכהן רבין
לידה 1911
ה'תרע"א
בוכרה
פטירה 4 במרץ 1995 (בגיל 84 בערך)
ב' באדר ב' ה'תשנ"ה
ירושלים
מקום פעילות בוכרה וגלילותיה, ירושלים, תל אביב
תחומי עיסוק רבה הראשי של העדה הבוכרית בתל אביב, דיינות, שחיטה
רבותיו דודו רבי חזקיה הכהן רבין, רבי שלמה יהודה ליב אליעזרוב
תלמידיו בנו הרב פנחס הכהן רבין


הרב בן ציון הכהן רבין (ה'תרע"א, 1911 - ב' באדר ב' ה'תשנ"ה, 4 במרץ 1995) היה מרבני העדה הבוכרית בישראל ורבה הראשי של העדה בתל אביב.

תולדותיו

נולד בבוכרה, אביו הרב פנחס הכהן רבין, התחתן בישראל עם בת משפחת הרב יצחק ברוך, ראב"ד ירושלים, וחזר לבוכרה, שם היה לנשיא הקהילה שפעל רבות למען היהודים, ונרצח בשנת ה'תרפ"א על ידי הבולשביקים. סבו הוא רבי יצחק חיים הכהן רבין, רבה של בוכרה וגלילותיה ובנו ממלא מקומו של רבי פנחס הכהן רבין "הגדול".

למד אצל דודו, רבי חזקיה הכהן רבין שסמך אותו לרבנות, בהמשך נשא לאשה את בת דודו. כשעלה דודו-רבו לישראל דרך ערי פרס בשנת ה'תרפ"ט, מילא הוא את מקומו, עד לשנת ה'תרצ"ג, אז יצא בעצמו בדרך זו לכיוון ישראל.

בשנת ה'תרצ"ה (1935) עלה לארץ ישראל והתיישב בירושלים. למד אצל רבי שלמה יהודה ליב אליעזרוב ובישיבה בשכונת הבוכרים. הוסמך על ידי הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל, הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג ורבי עובדיה הדאיה.

בשנת תש"ה (1945) התמנה כרבו של בית הכנסת "צופיוף" שבשכונת הבוכרים, ובמקביל התמנה באותה שנה על ידי הרב עוזיאל כחבר בית הדין הספרדי בירושלים. עם קום המדינה התמנה לרבה של שכונת הבוכרים, יחד עם עמיתו ורבו הרב אריה חיימוב. כיהן כרבו של בית הכנסת הגדול של קהילת הבוכרים בירושלים "בבא תמא".

למחייתו עבד כשוחט בתל אביב, ובשנת תשכ"א (1961) מונה לראש השוחטים בעיר. בשנת תשכ"ג (1983) עבר להתגורר בתל אביב, ושימש במשרתו עד פרישתו לגמלאות בשנת תשמ"ז (1987).

בשנת תשכ"ו (1966) מונה לרבה הראשי של העדה הבוכרית בתל אביב.

נפטר בשבת בב' באדר ב' תשנ"ה.

משפחתו

בנו וממלא מקומו הרב פנחס הכהן רבין, שימש כאב"ד תל אביב. חתניו הם הרב אברהם סלים, ראש ישיבת "מאור התורה" בירושלים, והרב יעקב עבאדי, ראש ישיבת "אמת ליעקב" בירושלים.

קישורים חיצוניים